Social media bezpłatne szkolenie dla księgarzy
7.edycja, Nagroda im. Giedroycia, Uładzimir Arłou

7.edycja, Nagroda im. Giedroycia, Uładzimir Arłou

Uładzimir Arłou laureatem nagrody literackiej im. Giedroycia

Udostępnij

Pisarz, poeta i historyk Uładzimir Arłou został zwycięzcą siódmej edycji nagrody im. Jerzego Giedroycia, przyznawanej przez białoruski PEN Club i niezależny Związek Pisarzy Białoruskich.

„To bez wątpienia najważniejsza niezależna nagroda literacka na Białorusi” - mówił prowadzący uroczystość wręczenia nagród Andrej Chadanowicz, były szef białoruskiego PEN Clubu.

Arłou został nagrodzony za książkę Tańce nad miastem (Tancy nad goradam), w której autor, prowadząc swoich bohaterów między równoległymi światami, snuje opowieść o rodzinnym Połocku.

„Najpierw ta książka śni ci się w nocy, a potem nie daje ci spać. I zaczynasz pisać o swoim ukochanym Połocku, tańczyć ze swoimi tancerzami i tancerkami” - mówił Arłou, pisarz, poeta, historyk, którego twórczość tłumaczona była na ponad dwadzieścia języków.

Drugie miejsce zajął Algierd Bacharewicz za książkę Psy Europy (Sabaki Europy), a trzecią nagrodę jury przyznało Wincesiowi Mudrouowi za Zabójcę anioła (Zabojca anioła).

Nagroda im. Jerzego Giedroycia jest przyznawana od 2012 roku. Nominowane do niej mogą być książki wydane w języku białoruskim.

W czasie uroczystości, w której wzięli udział ambasador RP na Białorusi i przedstawiciele Instytutu Polskiego, organizatorzy przypomnieli, że ambasada RP miała swój udział w tworzeniu koncepcji nagrody w 2011 roku.

„Cieszy mnie, że jestem wśród ludzi, dla których ważny jest język, bo to on jest nośnikiem kultury i buduje wspólnotę” - powiedział ambasador RP na Białorusi Artur Michalski. Podkreślił, że ten konkurs literacki miał w zamyśle m.in. „stymulować białoruskie środowisko literackie”.

W czasie uroczystości podkreślano, że urodzony w Mińsku Jerzy Giedroyć, twórca i wieloletni redaktor emigracyjnej paryskiej „Kultury”, był „wzorem”, zarówno jako autor, redaktor i tłumacz, ale także jako niestrudzony promotor koncepcji zbliżenia Polski i wspierania przez nią niezależnych Ukrainy, Litwy i Białorusi.

[źródło: PAP, Justyna Prus]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się