V Festiwal Tradycji Literackich

V Festiwal Tradycji Literackich

V Festiwal Tradycji Literackich

Udostępnij

W ramach V edycji Festiwalu Tradycji Literackich zapraszamy na Warsztaty twórczego pisania z Adamem Kaczanowskim, pisarzem, performerem, laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

W ramach V edycji Festiwalu Tradycji Literackich zapraszamy na warsztaty twórczego pisania.

Poeta? – jeśli poetą prawdziwie,
Żyć pierwej musi w tym samym żywiole,
Który rozlewa potem w swoim śpiewie. 

(Cyprian Norwid, Vade-mecum, XCVIII. Krytyka) 

 

Warsztaty twórczego pisania z Adamem Kaczanowskim - lipiec- sierpień 2021

 • terminarz zajęć (środy, godz. 18:30)
 • zajęcia 1: 7 lipca 2021
 • zajęcia 2: 14 lipca 2021
 • zajęcia 3: 21 lipca 2021
 • zajęcia 4: 28 lipca 2021
 • zajęcia 5: 4 sierpnia 2021
 • zajęcia 6: 11 sierpnia 2021
 • udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, próbkę poetycką (maksymalnie 3 wiersze do 50 wersów każdy) należy przesłać na adres gabinetliteracki@ossolineum.pl do 20 czerwca 2021; listę zakwalifikowanych ogłosimy do 3 lipca 2021

Podczas zajęć chcę uczestników warsztatów poprowadzić drogą, którą wskazał w powyższym cytacie Norwid: pisania w zgodzie z własnym doświadczeniem, zanurzonego we współczesnym żywiole, opartego na życiu, w którym autor uczestniczy. 

Podczas pierwszych zajęć każdemu uczestnikowi warsztatów zadam to samo pytanie: gdybyś miał, miała, napisać tylko jeden wiersz, co chciałbyś, chciałabyś, w nim powiedzieć? Jaki sens zawrzeć? Każdy wypracuje swoje jedno podstawowe zdanie, jedną myśl. 

Przez kolejne pięć zajęć każdy ujmować będzie tę myśl w wierszu inspirowanym językiem innego współczesnego „żywiołu”. Będą to: 

 • wiersz z instrukcji obsługi (zajęcia 2) 
 • wiersz z innego wiersza (zajęcia 3) 
 • wiersz z reklamy (zajęcia 4) 
 • wiersz z Messengera (zajęcia 5) 
 • wiersz z serialu (zajęcia 6) 

Taki scenariusz pozwoli nam najpierw uświadomić sobie rolę sensu, treści, a następnie pobawić się współczesną formą wiersza inspirującą się innymi, współczesnymi językami. 


O autorze:

Adam Kaczanowski (1976), raczej pisarz, trochę performer, laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za książkę Cele, za którą był też nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Opublikował też trzy powieści (ostatnio Topless) oraz kilka książek poetyckich (m.in. Stany, Happy End, Co jest nie tak z tymi ludźmi?). Jego teksty pojawiały się m.in w „Twórczości”, „brulionie”, „Nowym Nurcie”, „Czasie Kultury”, „FA-arcie” oraz na cycgada.art.pl. Występował jako Człowiek-Małpa, Calineczka i klaun, m.in. w galeriach Goldex Poldex (Kraków), Arsenał (Poznań), Siłownia (Poznań). Urodził się w Poznaniu, mieszka w Warszawie, pracuje w reklamie. Ostatnio opublikował zbiór opowiadań Czego boją się rodzice oraz książkę z wierszami Zabawne i zbawienne.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się