VI edycja Festiwalu Non-Fiction w Krakowie

VI edycja Festiwalu Non-Fiction w Krakowie

VI edycja Festiwalu Non-Fiction w Krakowie

Udostępnij

Czy czeka nas przyszłość w świecie, w którym nasza aktywność przeniesie się do sieci, miasta staną się uniemożliwiającą życie, betonową dżunglą, a społeczeństwo ogarną ideologiczne wojny i radykalizmy? Na te i inne pytania odpowiedzi szukają organizatorzy krakowskiego festiwalu reportażu Non-Fiction.

Szósta edycja festiwalu, która potrwa od piątku do niedzieli, to przede wszystkim okazja do spotkania z reportażem, ale - jak zapewniają jego organizatorzy - nie tylko dla dziennikarzy i miłośników gatunku.

„Robimy to dla wszystkich osób, którym nie jest obojętny los innych ludzi” - powiedziała w rozmowie z PAP Dorota Skowron z zespołu Non-Fiction. „Reportaż jest dość ciężkim gatunkiem literackim, ale nasz festiwal dostępny jest dla wszystkich, nie tylko tych, którzy się nim interesują. A to dlatego, że mówimy o kwestiach społecznych: katastrofie klimatycznej, zmianach zachodzących w miastach, zagadnieniu pracy” - podkreśliła współorganizatorka tegorocznego wydarzenia.

Imprezę zainauguruje rozmowa z reporterem Arturem Domosławskim wokół jego książki pt. „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”. Piątek będzie też dniem spotkania z aktywistką i dziennikarką Mają Staśko. Uczestniczyła będzie w niej też Alina Czyżewska – aktorka i aktywistka działająca w stowarzyszeniu Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

W sobotę goście wspólnie z Mikołajem Marcelą, autorem książki „Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat”, zastanowią się nad tym, czego tak naprawdę uczymy się w miejscu, gdzie spędzamy wiele lat swojego życia. Z kolei dziennikarze Dariusz Rosiak i Karolina Baca-Pogorzelska zaproszą do dyskusji o przyszłości ich zawodu; spróbują odpowiedzieć na pytania o to, jaką funkcję będą pełnić przedstawiciele ich profesji, i czy będą mieli szansę realizować swoją misję w świecie nowych mediów.

Następnie o poruszanych w swoich książkach zagadnieniach opowiedzą Agata Listoś-Kostrzewa, autorka „Ballady o śpiącym lwie” i Tomasz Markiewka, autor publikacji pt. „Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat”. Drugi dzień festiwalowych spotkań zakończy debata dziennikarzy Adriany Rozwadowskiej i Łukasza Komudy na temat przyszłości rynku pracy.

W niedzielne popołudnie wszyscy chętni będą mieli okazję posłuchać, co do powiedzenia ma osoba zajmująca się na co dzień trójką dzieci, w tym jednym z niepełnosprawnością. Rozmowa wokół książki „Emil i my. Monolog wielodzietnej matki” Magdaleny Moskal, to okazja do spojrzenia na kwestię konieczności funkcjonowania w danym systemie z zupełnie innej, często niedostępnej dla nas strony.

Wokół zupełnie innej tematyki krążył będzie Rafał Matyja, który w swojej książce „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością” opowiada historię rozwoju miast, zastanawiając się w jaki sposób rodziła się współczesność, którą znamy dziś, i w jaki sposób proces ten wpływał na życie mieszkańców.

Z kolei dziennikarz Dionisios Sturis w książce „Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji” zabiera czytelników w świat, którego nie dostrzegamy z perspektywy turystów cieszących się raz w roku z pobytu w raju na ziemi. Rozmowa z nim będzie okazją do wysłuchania historii o działającej przez lata partii Złoty Świt, której nacjonalistyczni działacze stanęli przed sądem m.in. za zabójstwo rapera Pavlosa Fyssasa, po którym w kolebce demokracji rozpoczęła się walka o przywrócenie jej właściwej rangi.

Tegoroczny festiwal zakończy dyskusja aktywistów Jana Śpiewaka i Cecylii Malik oraz dziennikarza Szymona Bujalskiego, którzy wspólnie zastanowią się nad przyszłością miast w obliczu katastrofy klimatycznej.

Wszystkie spotkania i debaty skupione będą wokół motywu przewodniego, którym tym razem jest pytanie o to, co czeka nas jutro. Jak podkreśliła Dorota Skowron, pomysł na to, by rozważać akurat tę kwestię, narodził się w czasie jednej z fal pandemii, która miała niebagatelny wpływ na nasze życie.

„Właśnie wtedy zastanawialiśmy się nad tym, co czeka nas jutro; w jaki sposób pandemia na nas wpłynie, czego możemy oczekiwać. Pojawiła się niepewność i obawa, że jeszcze bardziej pogłębiła ona niepewność dotyczącą naszego losu, tego, jak wyglądać będzie nasza przyszłość i jakie zmiany klimatyczne nas czekają” - mówiła członkini zespołu Non-Fiction.

W związku z obowiązującymi obostrzeniami na każde spotkanie zaproszonych może zostać 40 osób. W tym roku organizatorzy festiwalu zdecydowali się na wprowadzenie płatnych wejściówek, które zakupić można za pośrednictwem strony: https://app.evenea.pl/organizator?id=284909. Bilety kosztują od 5 do 20 zł, a goście sami zdecydują, jaką kwotą wspomogą organizatorów imprezy.

„W tym roku zdecydowaliśmy się wprowadzić płatne wejściówki z kilku powodów. Obostrzenia pandemiczne wymuszają na nas dystrybucję biletów. Po drugie, odpłatność ma za zadanie zmobilizować uczestników do przychodzenia na spotkania. Po trzecie, jest to symboliczna forma wsparcia i docenienia naszej pracy, która jednocześnie pozwoli zmniejszyć dziurę w budżecie” – podsumowała Skowron.

Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie RE-PREZENTACJE. Szczegóły znaleźć można na stronie https://nonfiction.pl.

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się