VII edycji Festiwalu Tradycji Literackich. Fredro/Szymborska w Muzeum Pana Tadeusza.
Festiwal Tradycji Literackich to coroczne wydarzenie inspirowane twórczością i biografią wybitnych pisarzy, którzy reprezentują różne epoki literackie. Od 2017 roku każdej edycji festiwalu towarzyszy patronat diady lub triady twórców, a w roku 2023 najważniejszymi autorami będą Aleksander Fredro i Wisława Szymborska.
Podczas festiwalu prezentowane są fragmenty twórczości i sylwetki bohaterów, dostosowane do zainteresowań odbiorców konkretnych grup. W siódmej edycji festiwalu skupiamy się na tradycji romantycznej zestawionej z poezją najbardziej współczesną, co pozwoli na poznawanie kontekstów historycznych, w jakich twórczość patronów powstawała, oraz osadzenie jej w nowych, współczesnych ramach.
Dokąd biegnie ta napisana sarna przez napisany las?”
Wisława Szymborska, Radość pisania
W programie festiwalu znajdują się różne wydarzenia, takie jak prezentacja zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich poświęconych Aleksandrowi Fredrze w muzealnej sali Biblioteka („Fredro dzieciom”), oprowadzania, prelekcje oraz wydarzenia performatywne i wykorzystujące media obrazowe. Festiwal adresowany jest do różnych grup, w tym seniorów, rodzin z dziećmi oraz pacjentów Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego. Wydarzenia są zarówno otwarte i masowe, jak i kameralne, skierowane do konkretnych grup, takich jak młodzież, osoby w kryzysie psychicznym, seniorzy oraz dzieci i opiekunowie. Dla dzieci i opiekunów przewidziano pantomimiczne warsztaty rodzinne, natomiast dla innych grup zorganizowano warsztaty edukacyjne poświęcone patronom festiwalu, które będą odbywać się w zamkniętych grupach kilku-kilkunastoosobowych. Jesienią odbędzie się również spotkanie z laureatem lub laureatką Nagrody im. Witolda Gombrowicza, konkurs komediowego stand-upu i warsztaty twórczego pisania.
ANto FREDRO. Warsztaty teatralne z elementami pantomimy i tworzenia kostiumu
- 21 października 2023 (sobota), godz. 11.00–13.00
- warsztaty dla dzieci w wieku 9–11 lat
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
- obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy
- prowadzenie: Agnieszka Kulińska
- elementy kostiumów: Iga Kulińska
Aleksander Fredro, wybitny polski komediopisarz i poeta, był mistrzem tworzenia bohaterów charakterystycznych: pełnych humoru, swary, wyrazistych charakterów.
Zaczerpnięte z komedii Fredry postaci będą dla uczestników warsztatów inspiracją do tworzenia pantomimicznych improwizacji, podejmiemy też wspólnie próbę przetransponowania konkretnych scen na język ruchu. Poznamy obyczaje i strój typowe dla XVIII-wiecznej Polski i stworzymy elementy kostiumu oraz rekwizyty, a zajęcia zakończą się wspólną paradą. Warsztaty poprowadzi doświadczona aktorka i pedagożka Wrocławskiego Teatru Pantomimy Agnieszka Kulińska przy wsparciu w zakresie prac plastycznych oraz konstrukcyjnych Igi Kulińskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych.
Prowadzące:
Iga Kulińska
PANto FREDRO. Warsztaty teatralne z elementami pantomimy i tworzenia kostiumu
„Mój Fredro. Moja Szymborska” – spotkanie z Ishbel Szatrawską i Jakubem Kornhauserem
- 21 października 2023 (sobota), godz. 16.00
- prowadzenie: Marcin Wilk
On – polski hrabia, komediopisarz, pamiętnikarz, oficer. Ona – poetka, eseistka, felietonistka. On przez większość życia związany ze Lwowem, ona – z Krakowem. Ale czy (dawna) Galicja byłaby jedynym punktem stycznym? A może jest ich więcej? A przede wszystkim: czy możliwe jest czytanie ich tekstów poza kanonem?
Aleksander Fredro i Wisława Szymborska, bo o nich mowa, staną się bohaterami dyskusji, do której Marcin Wilk zaprosił Ishbel Szatrawską i Jakuba Kornhausera. Dramatopisarka i autorka wydanej właśnie debiutanckiej powieści „Toń”, a także poeta, tłumacz i literaturoznawca opowiedzą o swoim Fredrze i swojej Szymborskiej.
Goście:
Prowadzący:
„Tego nie robi się widzu” – finał VII Festiwalu Tradycji Literackich
- 21 października 2023 (sobota), godz. 19.00
dziedziniec Muzeum Pana Tadeusza - wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
W programie wystąpią Twórcy i Wykonawcy związani z Antykabaretem Dobry Wieczór we Wrocławiu: Anna Szul, Łukasz Iwaniuk, Ścibor Szpak, Waldemar Maszyński, Marek Kocot.
Antykabaret Dobry Wieczór we Wrocławiu powstał z sentymentu za czasami, kiedy środowisko twórcze Wrocławia spotykało się w Klubie Związków Twórczych i w dawnych wrocławskich kabaretach. Powstał z tęsknoty za miłym, przyjemnym spędzaniem wspólnie „dobrych wieczorów” w dobrym towarzystwie. Powstał na przekór obecnie funkcjonującym telekabaretom, paranienormalnym neonówkom i męczącym skeczom koni polskich. Zrodził się też po trochu z niezgody na dominację Internetu i z potrzeby przeciwstawienia się wszechobecnej konieczności patrzenia nonstop w ekran smartfona.
Od samego początku, czyli od 13 lutego 2011 roku, miał być bardziej salonem ukochanej cioci, niż estradą kabaretonu, gdzie rechot z widza wydusza się kolanem opartym na przeponie pani w drugim rzędzie i łokciem wbitym w żebro marynarza z trzeciego. To ukłon w stronę kabaretu literackiego o klasycznym układzie rewii, gdzie występ następuje po poprzednim i oba komplementują się nawzajem. Antykabaret to dom piosenki i monologu.
W Antykabarecie od samego zarania wartością najwyżej cenioną nie był dowcip, witz, żart, skecz a raczej talent towarzyski występujących i atmosfera piwnicznych goguette. Może dlatego przez tych dwanaście lat Antykabaret współtworzą i piosenkarze i wykładowcy akademiccy, dziennikarze i nauczyciele, aktorzy i inżynierowie.
Program „Tego się nie robi widzu”, którego tytuł w oczywisty sposób nawiązuje do tytułu wiersza naszej przedostatniej noblistki, powstał specjalnie na potrzeby VII Festiwalu Tradycji Literackich. Fredro/Szymborska. Inspiracją dla Twórców była rozpiętość gatunkowa, rodzajowa, stylistyczna pomiędzy obydwoma Patronami Festiwalu. Skupiliśmy się na tym, co łączy Fredrę i Szymborską i na tym, co kompletnie ich dzieli. A jeżeli uda się naszymi monologami zaciekawić, rozbawić, a piosenkami wykrzesać nutkę nostalgii, będziemy szczęśliwi.
Spotkajmy się zatem 21 października 2023 w Muzeum Pana Tadeusza. Nie po to, by rechotać, a po to, by wspólnie spędzić dobry wieczór z Fredrą, Szymborską i Twórcami Antykabaretu.
W programie wystąpią Twórcy i Wykonawcy związani z Antykabaretem Dobry Wieczór we Wrocławiu: Anna Szul, Łukasz Iwaniuk, Ścibor Szpak, Waldemar Maszyński, Marek Kocot.