W 2024 roku Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski odbędzie się w Radomiu po raz 16

W 2024 roku Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski odbędzie się w Radomiu po raz 16

W 2024 roku Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski odbędzie się w Radomiu po raz 16

Udostępnij

Teatr Powszechny w Radomiu rozpoczął przygotowania do przyszłorocznej edycji odbywającego się w tym mieście Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Gotowy jest już plakat promujący to wydarzenie, którego autorem jest grafik i scenograf Michał Dracz.

Jak poinformowała dyrektorka radomskiego teatru Małgorzata Potocka, plakat wybrano w konkursie zorganizowanym dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miasta Radom.

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski to jedno z najważniejszych polskich festiwali teatralnych. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1993 roku i odbywa się co dwa lata, zwykle w październiku. Zdaniem dyrektorki radomskiego teatru przyszłoroczna edycja festiwalu już teraz zapowiada się wyjątkowo. „Mamy dużo zgłoszeń teatrów, m.in. z Japonii, Argentyny, Francji. Przyjeżdża do nas także kultowy teatr La MaMa z Nowego Jorku, który miał być na naszym festiwalu już dwa lata temu, ale pandemia pokrzyżowała te plany” – powiedziała Potocka.

W 2022 roku Grand Prix XV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego zdobył krakowski Teatr Ludowy, który zaprezentował spektakl „Iwona, księżniczka Burgunda”.

Odbywający się w Radomiu festiwal poświęcony jest przede wszystkim twórczości Witolda Gombrowicza. Towarzyszą mu zwykle inne wydarzania artystyczne łączący teatr, literaturę, sztuki plastyczne, muzykę i film.

Festiwal nieprzypadkowo organizowany jest w Radomiu. W pałacyku w podradomskiej Wsoli w latach 1924-39 mieszkał brat Gombrowicza – Jerzy, u którego autor „Ferdydurke” spędzał wakacje. Tutaj rodziły się pierwsze literackie pomysły, a dziś znajduje się Muzeum Witolda Gombrowicza. (PAP)

źródło: PAP, Ilona Pecka

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się