W 2024 roku Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski odbędzie się w Radomiu po raz 16
Teatr Powszechny w Radomiu rozpoczął przygotowania do przyszłorocznej edycji odbywającego się w tym mieście Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Gotowy jest już plakat promujący to wydarzenie, którego autorem jest grafik i scenograf Michał Dracz.
Jak poinformowała dyrektorka radomskiego teatru Małgorzata Potocka, plakat wybrano w konkursie zorganizowanym dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miasta Radom.
Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski to jedno z najważniejszych polskich festiwali teatralnych. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1993 roku i odbywa się co dwa lata, zwykle w październiku. Zdaniem dyrektorki radomskiego teatru przyszłoroczna edycja festiwalu już teraz zapowiada się wyjątkowo. „Mamy dużo zgłoszeń teatrów, m.in. z Japonii, Argentyny, Francji. Przyjeżdża do nas także kultowy teatr La MaMa z Nowego Jorku, który miał być na naszym festiwalu już dwa lata temu, ale pandemia pokrzyżowała te plany” – powiedziała Potocka.
W 2022 roku Grand Prix XV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego zdobył krakowski Teatr Ludowy, który zaprezentował spektakl „Iwona, księżniczka Burgunda”.
Odbywający się w Radomiu festiwal poświęcony jest przede wszystkim twórczości Witolda Gombrowicza. Towarzyszą mu zwykle inne wydarzania artystyczne łączący teatr, literaturę, sztuki plastyczne, muzykę i film.
Festiwal nieprzypadkowo organizowany jest w Radomiu. W pałacyku w podradomskiej Wsoli w latach 1924-39 mieszkał brat Gombrowicza – Jerzy, u którego autor „Ferdydurke” spędzał wakacje. Tutaj rodziły się pierwsze literackie pomysły, a dziś znajduje się Muzeum Witolda Gombrowicza. (PAP)
źródło: PAP, Ilona Pecka
Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna