W Anglii ukaże się album poświęcony sztuce Młodej Polski

W Anglii ukaże się album poświęcony sztuce Młodej Polski

W Anglii ukaże się album poświęcony sztuce Młodej Polski

Udostępnij

W listopadzie w Londynie, nakładem oficyny Lund Humphries, ukaże się album „Young Poland: The Arts and Crafts Movement, 1890-1918”, który przygotowała dwójka redaktorów: Julia Griffin i Andrzej Szczerski. Publikacja zapowiadać będzie wielką wystawę młodopolskiej sztuki w William Morris Gallery, zaplanowaną na jesień 2021 roku.

Ta przełomowa książka, ukazująca niezwykłe dokonania przedstawicieli polskiego modernizmu w latach 1890-1918, stanowi połączenie pionierskich badań i pięknych obrazów. Młoda Polska stawiała na połączenie sztuk pięknych z użytkowymi, za czym kryło się pragnienie ustanowienia odrębnego stylu narodowego w czasach politycznej niepewności. Wartości patriotyczne wyrażane były przez ówczesnych artystów za pomocą zróżnicowanego języka wizualnego napędzanego tożsamością narodową, ale także wykraczającego poza granice Polski w kierunku Europy Zachodniej oraz wpływów impresjonizmu, ekspresjonizmu, symbolizmu, secesji, a dodatkowo ukazującego podobieństwa z brytyjskim ruchem sztuki i rzemiosła.

Malarstwo Młodej Polski jest przedmiotem dyskusji na arenie międzynarodowej, ale sztuka dekoracyjna i architektura tego okresu nie zyskały jeszcze szerokiego rozgłosu. W książce tej po raz pierwszy zostaną omówione znaczące osiągnięcia artystów użytkowych tego ruchu, zarówno w perspektywie krajowej, jak i międzynarodowej. Zostaną tu nakreślone ideologiczne, stylistyczne i formalne powiązania młodopolskiego ruchu z brytyjskim ruchem sztuki i rzemiosła oraz wizją Ruskina i Morrisa, przy jednoczesnym uwidocznieniu młodopolskiego zespolenienia sztuk pięknych i dekoracyjnych.

Książkę przygotowali Julia Griffin (z domu Dudkiewicz), historyczka sztuki i kuratorka specjalizującą się w Ruchu Sztuki i Rzemiosła oraz malarstwie wiktoriańskim, oraz Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie i profesor w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się