W Cieszynie rozpoczyna się 34. letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej

W Cieszynie rozpoczyna się 34. letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej

W Cieszynie rozpoczyna się 34. letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej

Udostępnij

Osoby studiujące i uczące m.in. w Kirgistanie, Chinach oraz Gruzji wezmą udział w letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej w Cieszynie. Wydarzenie po raz 34. rozpocznie się w piątek.

Inauguracja letniej szkoły odbędzie się w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Wykład „Kazimierz Wierzyński i laury olimpijskie. Igrzyska, medale, wiersze” wygłosi prof. Romuald Cudak, który w przeszłości kierował Szkołą Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, która organizuje to wydarzenie.

W kursach prowadzonych w ramach letniej szkoły wezmą udział osoby studiujące i uczące w Kirgistanie, Chinach, Gruzji, Rumunii, Szwecji, Brazylii, Ukrainie i Węgrzech, we Francji, w Czechach, Słowacji, Łotwie, Niderlandach, Estonii, Islandii czy Finlandii, a także w Wietnamie, Korei Południowej, Peru, Egipcie, Uzbekistanie, Maroku, Azerbejdżanie i Japonii.

Na początku sierpnia w Cieszynie odbędzie się doroczna konferencja lektorów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Wezmą w niej udział nauczyciele na co dzień oddelegowani do pracy na zagranicznych uniwersytetach.

„Program konwencji będzie częściowo połączony z aktywnościami letnich kursów (odbędą się lekcje pokazowe, hospitacje oraz wspólne imprezy integracyjne), dzięki czemu możliwe stanie się stworzenie forum wymiany myśli i doświadczeń szczególnie cennych metodycznie i dydaktycznie” – poinformowała w komunikacie Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ.

Od 12 do 18 sierpnia zaplanowano Tydzień Kultury i Tradycji, organizowany w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Przez siedem dni będą odbywały się spotkania z kulturami, realiami, literaturą oraz językami z całego świata. Wiedzę będą przekazywali znawcy poszczególnych dyscyplin oraz uczestnicy projektu. Słuchacze letniej szkoły będą częściowo wystawcami, prezenterami i nauczycielami.

Równolegle w Katowicach i Cieszynie będą się odbywały m.in. warsztaty rękodzieła oraz warsztaty emisji głosu z objaśnianiem różnic między językami i wskazywaniem przyczyn trudności, jakie cudzoziemcy napotykają podczas uczenia się języka polskiego. Natomiast w samym Cieszynie zaplanowano na rynku otwarty dla wszystkich Wieczór Kultur i Tradycji.

Jako kulminację wydarzeń związanych z 34. letnią szkołą języka i kultury polskiej w Katowicach zaplanowano odsłonięcie figurki beboka – legendarnego śląskiego stwora – przed wejściem na Wydział Humanistyczny UŚ, a także wspólne czytanie na zabytkowym osiedlu Nikiszowiec. Natomiast w Cieszynie przeprowadzony zostanie sprawdzian z języka polskiego dla Polaków i cudzoziemców, a prof. Magdalena Steciąg wygłosi wykład „Język jest jak powietrze? Metafory języka w nauczaniu języków obcych – ujęcie ekolingwistyczne”. (PAP)

pato/ mmu

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się