W Dębinkach powstanie pierwsze w Polsce Muzeum Cypriana Norwida

W Dębinkach powstanie pierwsze w Polsce Muzeum Cypriana Norwida

W Dębinkach powstanie pierwsze w Polsce Muzeum Cypriana Norwida

Udostępnij

Trwają prace nad projektem utworzenia pierwszego w Polsce Muzeum Cypriana Norwida, które ma się mieścić w pałacu w Dębinkach. W projekt zaangażowane są powiat wyszkowski, gmina Zabrodzie, Fundacja Cypriana Norwida a partnerem będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podjęcie uchwały w sprawie powołania muzeum zapowiedział na najbliższe dni przewodniczący Rady Powiatu Wyszkowskiego Waldemar Sobczak. Podobne uchwały mają podjąć Rada Gminy Zabrodzie i zarząd Fundacji Norwida. Na dokumenty, służące podpisaniu umowy intencyjnej o współpracy, czeka Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

18 sierpnia rada powiatu wyszkowskiego podjęła uchwałę o przeznaczeniu po 30 tys. zł przez najbliższe trzy lata na projekt utworzenia muzeum oraz promocję postaci i twórczości Cypriana Norwida. W latach 2022-2024 po 30 tys. zł rocznie na ten cel mają przeznaczyć także gmina Zabrodzie i Fundacja Cypriana Norwida. 25 sierpnia w pałacu w Dębinkach odbędzie się sesja rady gminy Zabrodzie, która ma podjąć uchwałę w sprawie utworzenia i prowadzenia – jako wspólnej instytucji kultury – Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach, gdzie artysta spędził lata dzieciństwa, kiedy po śmierci rodziców trafił pod opiekę Ksawerego Dybowskiego, właściciela majątku Dębinki. Tu także autor Promethidiona wracał w latach młodości i przed wyjazdem zagranicę. Od kilku lat opiekę nad obiektem prowadzi Fundacja Museion Norwid, której głównym celem jest doprowadzenie do utworzenia w tym miejscu pierwszego w kraju muzeum poświęconemu Norwidowi.

Pałac w Dębinkach zbudował w pierwszej połowie XVII wieku Jan Renard, podstoli nurski, pułkownik gwardii królewskiej, który otrzymał wieś Dębinki od króla Augusta II za wierną służbę. Fakt ten poświadcza tablica z czarnego marmuru, wmurowana nad kominkiem. Jest to budowla klasycystyczna, parterowa z piętrową częścią środkową wysuniętą przed fasadę. Od frontu posiada portyk o czterech kolumnach toskańskich, dźwigających szerokie belkowania i trójkątny szczyt. Od ogrodu na ryzalicie pod oknami płyciny z dekoracją roślinną. W otoczeniu pałacu znajdują się także dwie murowane oficyny dworskie.

Po śmierci matki Cyprian Norwid trafił pod opiekę Ksawerego Dybowskiego, właściciela Dębinek. Zarówno on jak i jego rodzeństwo spędzali tu wiele czasu. Podczas II wojny światowej pałac dawał schronienie partyzantom, żołnierzom AK i powstańcom warszawskim. Po wojnie został odbudowany, przez wiele lat funkcjonował tu dom dziecka, dziś pałac jest w posiadaniu samorządu powiatu wyszkowskiego.

Oprócz Norwidów z Dębinkami łączą się inne znane nazwiska polskiej kultury. Dwór często odwiedzali artyści związani z cyganerią warszawską: Roman Zmorski, Oskar Kolberg i Teofil Lenartowicz. W okresie międzywojennym przebywał tu jako korepetytor Jarosław Iwaszkiewicz.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się