W Impulsie: Czym są zaburzenia artykulacji u dzieci?
Czym są zaburzenia artykulacji u dzieci? Czy smutek, złość, wstyd i lęk to uczucia naprawdę niechciane? Jakie były dzieje ZHR? Jakie były dzieje ZHP? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie w nowych tytułach Oficyny Impuls.
Niewą tpliwie największą zaletą Zaburzeń artykulacji spółgłosek u dzieci rozpoczynających naukę szkolną jest esencjonalizm; jak pisze w recenzji wydawniczej prof. Anna Kowalska, najnowsza publikacja autorstwa Ewy Jeźewskiej-Krasnodębskiej z powodzeniem może zastą piÄć opasłe tomy akademickie, zawartą w nich wiedzę podajÄąc w sposób zwięzły, a przy tym w niczym tym pierwszym nieustępują cy. Rzut aktualnego stanu badań na przeszłe dokonania wspomaga tylko zorientowanie się w temacie. Autorka nie poprzestaje na nakreśleniu historii zagadnienia, lecz w sposób płynny przechodzi do charakterystyki tytułowych zjawisk (ze szczególnym naciskiem na normy artykulacyjne spółgłosek polskich), a następnie, podsumowują c swe rozważania, kończy szeregiem rad i wskazówek dla logopedów i pedagogów, takźe tych przyszłych.
Pięć baśni, każda z nich opatrzona stosownym materiałem dydaktycznym, pozwalają cym przeprowadzić zajęcia terapeutyczne dla Małych i… Duźych – tak oto przestawia się książka Joanny Bogudał-Borkowskiej Opowieści o czują tkach. Ćwiczenia z empatii dla dzieci i… dorosłych. Niepozorna, zdawałoby się, książeczka łamie swoiste tabu, jakim jest nakaz niemówienia o emocjach powszechnie uznanych za negatywne: wstyd, smutek, złość i lęk. Umowa społeczna nakazuje nam je tłumić, ukrywać, wypierać, nauczają c, że poźytku z nich żadnego, a szkody wiele. Bogudał-Borkowska pisze w poprzek tym przekonaniom, wskazują c na edukacyjną rolę tego typu emocji, troszkę w mśl Mickiewiczowskiego przesłania: „kto nie był człowiekiem ni razu…”.
Apel Ruchu Kamykowego, artykuły Tomasza Deptuły i Krzysztofa Stanowskiego, gawędy Jana Pawła II czy Statut Ruchu Harcerstwa Rzeczypospolitej z 1988 r.? Nic prostszego! Oficyna Wydawnicza "Impuls" właśnie wydała Wybór źródeł do dziejów ruchu harcerskiego w Polsce "Ruch harcerski w latach 1980–1989", będący kontynuacją dwóch innych serii wydawniczych Impulsu i Katarzyny Marszałek: (NOWOŚĆ) trzytomowego Wyboru źródeł do dziejów ZHR (2017), "Dziedzictwa, którego nie można odrzucić" (2016) oraz również trzytomowego Wyboru źródeł do dziejów ZHP (2014). Jak pisze sama autorka, prezentowany tom zawiera materiały zdobyte podczas wieloletnich kwerend w archiwach państwowych i zbiorach prywatnych, które nie weszły do tomów wcześniejszych. Dla wszystkich wiernych pamięci dawnego harcerstwa – pozycje obowiązkowe!