Jaworze ustawiło biblioteczki w parku zdrojowym

Jaworze ustawiło biblioteczki w parku zdrojowym

Jaworze ustawiło biblioteczki w parku zdrojowym

Udostępnij

Dwie budki, w których można pozostawić książkę, albo ją zabrać i przeczytać, ustawiła gmina Jaworze w parku zdrojowym, tuż obok fontanny solankowej oraz tężni - poinformował wójt Jaworza Radosław Ostałkiewicz. Samorząd planuje ustawienie kolejnych biblioteczek.

Park zdrojowy oraz tężnia są jednymi z najbardziej obleganych miejsc w Jaworzu. Lubimy tam wypoczywać, spotykać się ze znajomymi, spędzać wolny czas na łonie natury. Czasem przychodzimy tam sami, by zażyć powietrza, refleksji, spokoju. Niektórzy przychodzą tu z książką, inni bez. Warto te miejsca uzbroić w tzw. infrastrukturę czytelniczą” - powiedział wójt.

Z inicjatywy Ostałkiewicza powstały już pierwsze dwie „małe, wolne biblioteki”. To niewielkie budki, w których swobodnie zmieści się co najmniej kilkanaście książek. Jaworzańskie biblioteczki są z drewna.

Samorządowiec poinformował, że gmina ma już plany otwarcia kolejnych skrzyneczek na książki. Powstaną przy arboretum, w parku wypoczynkowo-rekreacyjnym „Stary Basen”, a także przy Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej.

Little Free Library (mała, wolna biblioteka) to projekt znany na całym świecie. Do takiego punktu można przynieść książkę, ale też ją bezkarnie zabrać ze sobą i dostarczyć zupełnie inną.

Jaworze jest jedną z najstarszych miejscowości na Śląsku Cieszyńskim. Graniczy od zachodu z Bielskiem-Białą. W przeszłości z jego uroków korzystali m.in. Wincenty Pol, Maria Konopnicka, Aleksander Kotsis, Jan Karłowicz, Julian Tuwim, Ignacy Daszyński i Melchior Wańkowicz. Maria Dąbrowska napisała tu część "Nocy i dni". Obecnie jest samodzielną gminą. Mieszka w niej 6,5 tys. mieszkańców.

[źródło: PAP, Marek Szafrański]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się