W MIIWŚ otwarto pracownię konserwacji papieru

W MIIWŚ otwarto pracownię konserwacji papieru

W MIIWŚ otwarto pracownię konserwacji papieru

Udostępnij

W poniedziałek w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uroczyście otwarto pracownię konserwacji papieru. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało na ten cel dotację w kwocie 500 tys. zł.

W uroczystym otwarciu pracowni wzięli udział m.in. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prof. Grzegorz Berendt, kierownik Działu Zbiorów Muzeum II Wojny Światowej Wojciech Łukaszun oraz kierownik Działu Konserwacji Muzeum II Wojny Światowej dr Szymon Bednarz.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prof. Grzegorz Berendt wyjaśnił, że ogólny udział zabytków w formie papierowej stanowi ponad 70 proc. całości zarejestrowanych zbiorów muzeum. „Było jasne, że przy tak dużej reprezentacji zabytków papierowych musimy dysponować i kadrą, i wyposażeniem, aby jak najlepiej się tymi zabytkami zaopiekować i umożliwić przez to ich eksponowanie” – stwierdził.

Kierownik Działu Zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Wojciech Łukaszun wskazał, że wśród przedmiotów, które trafiają do muzeum bardzo często znajdują się m.in. listy i dokumenty w bardzo złym stanie. „Wielokrotnie członkowie rodzin chcąc zachować dany dokument sami podejmują różne próby ich konserwacji. Dzięki temu, że mamy nową pracownię i osoby, które specjalizują się w zakresie konserwacji papieru, będziemy mogli oprócz zabezpieczenia takich eksponatów, które dobrze przetrwały wojnę, także uratować te, które, mimo chęci, nieumiejętnie w latach powojennych zabezpieczono” – mówił.

Dodał, że materiały papierowe są szczególnie cenne, ponieważ bardzo często są jedynym dowodem na istnienie osób, które przeżyły II wojnę światową. „Czasami w niektórych historiach, które do nas trafiają okazuje się, że ta kartka gdzieś schowana w kieszeni czy ukryta, jest tą jedyną pozostałością. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli bardziej skutecznie naszą codzienną pracę i misję wykonywać” – zaznaczył Wojciech Łukaszun.

Kierownik Działu Konserwacji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Szymon Bednarz powiedział, że duże zróżnicowanie materiałowe obiektów, które trafiają do muzeum stanowi nie lada wyzwanie dla konserwatorów zabytków, którzy na co dzień muszą się zmagać z problemem zapewnienia im odpowiedniej ochrony. „Obiekty papierowe bardzo łatwo ulegają wszelakim zniszczeniom mechanicznym, chemicznym czy biologicznym. Te, które znajdują się w naszej kolekcji zostały wytworzone najczęściej w pierwszej połowie XX wieku, z kiepskiej jakości surowców, co ma swoje bezpośrednie przełożenie na określone problemy konserwatorskie, np. problem odkwaszania” – powiedział.

Projektowi budowy pracowni konserwacji papieru w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację celową w kwocie 500 tys. zł. (PAP)

autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ dki/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się