Jedność - Dzień dziecka
W Paryżu odsłonięto pomnik René Goscinnego

W Paryżu odsłonięto pomnik René Goscinnego

W Paryżu odsłonięto pomnik René Goscinnego

Udostępnij

W Paryżu odsłonięto w czwartek pomnik René Goscinnego, jednego z najwybitniejszych twórców komiksu europejskiego,  autora m.in. serii komiksów o Lucky Luke'u, Indianinie Umpapie i Asteriksie oraz cyklu książek o Mikołajku, które ilustrował Jean-Jacques Sempé.

René Goscinny urodził się w 1926 r. Paryżu w rodzinie żydowskich emigrantów. Jego ojciec Stanisław (Symcha) Goscinny przyjechał do Francji z Warszawy; był inżynierem chemikiem. Matka Anna Bereśniak-Goscinna pochodziła z Chodorkowa w pobliżu Żytomierza.

Z okazji odsłonięcia pomnika córka René Goscinnego udzieliła francuskim mediom kilku wywiadów. Jej wypowiedzi są szeroko cytowane w prasie, gdzie pojawiło się też kilka okolicznościowych artykułów poświęconych Goscinnemu.

Na łamach dziennika "Le Figaro" publicysta Olivier Delcroix przypomniał m.in. słowa ministra kultury André Malraux, który powiedział Goscinnemu: "Ja opisuję mity. Pan zaś zrobił coś o wiele lepszego - Pan stworzył mit".

Trzymetrowy, spiżowy pomnik Goscinnego stanął w XVI dzielnicy Paryża, w pobliżu mieszkania "komandora komiksów", jak nazywają Goscinnego francuskie media. Monument przedstawia uśmiechniętą figurę artysty z figurką Mikołajka na ramieniu, przy jego butach stoi Lucky Luke, a z dłoni wychyla się Asterix.

Dotąd żaden autor ani bohater komiksów nie miał w Paryżu pomnika. To symboliczny hołd złożony nie tylko Goscinnemu, ale także komiksowi jako gatunkowi sztuki - mówili podczas inauguracji współcześni autorzy komiksów, z których wielu przyznaje, że zaciągnęło niemożliwy do spłacenia dług wobec twórcy Lucky Luke'a.

"Mój ojciec całe swe życie poświęcił komiksowi i umarł przez nadmierną nad nim pracę" – powiedziała w dzienniku kanału TF1 córka twórcy - pisarka Anne Goscinny.

René Goscinny zmarł w roku 1977 na zawał serca. Miał 51 lat.

"Ta rzeźba jest po prostu wspaniała" - oceniła Anne Goscinny, przyznając, że zawsze marzyła, "by ten pomnik był wcieleniem miłości do ojca". A także symbolem "jego braku, który odczuwam do dziś" - jak dodała. "Rzeźbiarzowi Sébastienowi Langloys udało się oddać jego prawdziwy uśmiech i jego elegancję, a trochę obawiałam się, że pomnik będzie przypominać sowieckiego marszałka" - wyznała.

Gdy Ren,, potomek polsko-żydowskich imigrantów miał dwa lata, jego rodzice przenieśli się do Argentyny. W Buenos Aires chłopiec uczęszczał do francuskiego liceum. Po przedwczesnej śmierci ojca przeniósł się wraz z matką do Nowego Jorku. Chciał zostać rysownikiem. W Ameryce nie zrobił jednak kariery, za to nawiązał kontakty, które pomogły mu już po powrocie do Europy - najpierw w Belgii, a następnie we Francji.

Genialny rysownik Albert Uderzo, współautor największego sukcesu Goscinnego, jakim okazała się seria Asterixów, to również syn emigrantów, którzy do Francji przyjechali z Włoch.

W swych humorystycznych historiach, pełnych karkołomnych kalamburów, Goscinny śmiał się ze wszystkich i ze wszystkiego, ale jego humor - zwalczający wszelkie schematy myślowe, uprzedzenia i sztampy - nigdy nie ranił.

W dwóch swych największych dokonaniach: w seriach o Lucky Luke'u i Asteriksie Goscinny zmierzył się z założycielskimi mitami Ameryki i Francji - z westernem i podbojem Galii przez Rzymian. Zrobił to w tak niezwykły sposób, że jego narracja została przyswojona na trwałe przez miliony młodych Amerykanów i Francuzów.

[źródło: PAP]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się