W piątek rozpocznie się Festiwal Góry Literatury

W piątek rozpocznie się Festiwal Góry Literatury

W piątek rozpocznie się Festiwal Góry Literatury

Udostępnij

Ponad 130 wydarzeń, w których weźmie udział niemal 200 gości znalazło się w programie Festiwalu Góry Literatury, którego dziewiąta odsłona odbędzie się w dniach 7-16 lipca. W dwudziestu miejscach Ziemi Kłodzkiej i regionu wałbrzyskiego odbędą się spotkania autorskie, debaty, warsztaty, wystawy oraz koncerty.

Festiwal powstał w 2015 roku z inicjatywy Olgi Tokarczuk. Pisarka mieszkająca w okolicach Nowej Rudy zainicjowała wydarzenie literacko-społeczne, którego głównymi celami były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców, edukacja kulturalna, diagnozy i dyskusje na temat ekologii, równości praw, tożsamości, wolności słowa, niemieckiego, czeskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, współpracy transgranicznej i zrównoważonego rozwoju regionu poprzez kulturę.

Jak zapowiadają organizatorzy, dziewiąta edycja wydarzenia odbędzie się w rekordowej w historii festiwalu liczbie lokalizacji. Spotkania zaplanowano w 20 miejscach Nowej Rudy, Ludwikowic Kłodzkich, Kłodzka, Radkowa, Sokołowska, na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej, w Dzikowcu, Wałbrzychu, Świdnicy oraz pałacu w Krobielowicach.

„Zachęceni tłumnym udziałem w zeszłorocznej edycji, w tym roku proponujemy ponad 130 wydarzeń, w których weźmie udział niemal 200 gości” – podkreślają organizatorzy.

Najważniejszym punktem festiwalu będą spotkania wokół książek. W tym roku udział w wydarzeniu zapowiedziało ponad 80 pisarek i pisarzy. Będą wśród nich m.in. Ryszard Krynicki, Joanna Bator, Mariusz Szczygieł, Weronika Murek, Wojciech Tochman, Inga Iwasiów, Mikołaj Grynberg, Agnieszka Szpila, Andrzej Stasiuk, Julia Fiedorczuk i Katarzyna Bonda.

Z kolei na Małych Górach Literatury – paśmie przygotowanym dla dzieci i młodzieży – będzie można spotkać się z Adamem Wajrakiem, Tomaszem Samojlikiem, Barbarą Sadurską, Dionisiosem Sturisem, Karoliną Lewestam oraz Michałem Rusinkiem.

Goście festiwalu posłuchają także dialogów z „Empuzjonu” w interpretacji Arkadiusza Jakubika, Jana Peszka, Macieja Stuhra i Roberta Więckiewicza. Podyskutują również o najważniejszych zagrożeniach i wyzwaniach współczesności m.in. z Marianem Turskim, Olgą Tokarczuk, Michałem Hellerem, Magdaleną Środą, Adamem Bodnarem, Ewą Woydyłło, Krzysztofem Meissnerem, Janem Woleńskim, Ewą Domańską i Halszką Witkowską.

Podczas wydarzenia zaplanowano koncerty 10 wykonawców. Zagrają: Maria Peszek, Nosowska, Kazik, Voo Voo, Me and That Man, Renata Przemyk, Dobrawa Czocher, Dr Misio, Kosy, Andrzej Sosnowski & Chain Smokers.

W paśmie filmowym zaprezentowana zostanie natomiast retrospektywa filmów Jerzego Skolimowskiego, a także prace Marcina Giżyckiego i Ewy Ewart.

W ramach festiwalu zaplanowano również kilkanaście wystaw, m.in. #PatrzęCzujęRysuję oraz artystów związanych z projektem „Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki”.

Przygotowano także 19 warsztatów i seminariów w ramach Latającego Uniwersytetu Ludowego. „Będzie można powędrować z Urszulą Zajączkowską, czytając z lasu, mchu i drzew, pojeździć na rowerach i fotografować z Filipem Springerem czy uczyć się stawania w obronie zwierząt z Karoliną Kuszlewicz. Oczywiście nie zabraknie również stałych seminariów Edwina Bendyka i Magdaleny Środy” – czytamy w zapowiedzi.

Pełny program jest dostępny TUTAJ.

źródło: Agata Tomczyńska, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się