W Podlaskiem obchody Roku Kodeksu Supraskiego

W Podlaskiem obchody Roku Kodeksu Supraskiego

W Podlaskiem obchody Roku Kodeksu Supraskiego – cennego zabytku piśmiennictwa słowiańskiego

Udostępnij

Międzynarodowa konferencja naukowa, wystawy, publikacje, w tym tłumaczenie na język polski – znalazły się w programie obchodów Roku Kodeksu Supraskiego, cennego zabytku piśmiennictwa słowiańskiego, wpisanego na listę „Pamięci świata” UNESCO.

Szczegóły obchodów zaprezentowano w środę na konferencji prasowej w bibliotece Akademii Supraskiej w Supraślu k. Białegostoku.

Kodeks Supraski powstał pod koniec X wieku na terenie obecnej Bułgarii, a odkryty został w 1823 roku w ówczesnym klasztorze bazylianów w Supraślu przez księdza prof. Michała Bobrowskiego z Wilna. Zaliczany jest do najstarszych i najcenniejszych na świecie zabytków języka i piśmiennictwa słowiańskiego; jest też nieocenionym źródłem do badań nad językiem starocerkiewno-słowiańskim.

Kodeks napisany jest cyrylicą; zawiera 27 żywotów świętych i 22 nauki ojców Kościoła przeznaczonych na miesiąc marzec, a także jedną modlitwę. Nie wiadomo, w jakich okolicznościach opuścił Bułgarię. Jedna z wersji mówi o podarowaniu Kodeksu klasztorowi supraskiemu w XVI wieku przez fundatora monasteru Aleksandra Chodkiewicza. Księga ma 285 kart - 151 z nich przechowywanych jest w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Część druga, licząca 118 kart, znajduje się w Bibliotece Uniwersytetu w Lublanie w Słowenii, a 16 kart w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Sankt Petersburgu.

Z wnioskiem o ustanowienie 2023 Rokiem Kodeksu Supraskiego w regionie wystąpił do samorządu województwa podlaskiego prawosławny arcybiskup białostocko-gdański Jakub; w listopadzie radni przyjęli stosowną uchwałę. W 2023 r. wypadają ważne rocznice związane z kodeksem: tysiąclecie istnienia tego zabytku piśmiennictwa, jubileusz 500-lecia od momentu, kiedy trafił do biblioteki supraskiego klasztoru oraz 200-lecia jego odnalezienia w tym monasterze.

"Wszystkie te daty mówiły nam, że rok 2023 jest najlepszym momentem, żeby przypomnieć o tym bardzo cennym rękopisie" - mówił w środę na konferencji abp Jakub, który przewodzi komitetowi honorowemu obchodów. Mówiąc o znaczeniu Kodeksu Supraskiego podkreślił, że pokazuje on, jakie kontakty w tamtych czasach, dziesięć wieków temu, miał monaster supraski z resztą świata. Zaznaczył, że możemy się szczycić i cieszyć tym, że w bibliotece monasteru znajdował się najstarszy tak zachowany rękopis z tamtego okresu, pokazuje - jak dodał - "że nasi przodkowie mieli takie kontakty, co świadczy o poziomie intelektualnym i również duchowym, ale i naukowym tamtego okresu".

"Kodeks (Supraski) jest dziełem nietuzinkowym, najwspanialszym, jakie można sobie wyobrazić, jednym z niewielu takich, które są, były w dziejach naszego regionu, ale też naszego świata" - podkreślił marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Mówił, że w programie znalazło się wiele wydarzeń skierowanych do różnych grup, także najmłodszych. Zadeklarował, że podejmie działania, aby na czas obrad wrześniowej konferencji naukowej wypożyczyć, jeśli będzie taka możliwość, Kodeks Supraski z Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Międzynarodowa konferencja naukowa zaplanowana jest w dniach 22-24 września, a odbędzie się w Białymstoku i Supraślu - przekazał ks. Jarosław Jóźwik, kanclerz działającej w zabudowaniach monasterskich Akademii Supraskiej i koordynator obchodów. Współorganizowane będą z Ambasadą Bułgarii w Warszawie oraz Bułgarską Akademią Nauk.

Ks. Jóźwik podkreślił, że program obchodów jest bardzo bogaty, a wydarzenia już się odbywają. Wymienił tu m.in. materiał, który został wyemitowany 1 stycznia w jednym z programów białostockiego oddziału telewizji publicznej, a był poświęcony Kodeksowi. W Białymstoku i Supraślu można oglądać wystawy poświęcone temu cennemu zabytkowi.

Powstaną też trzy rzeźby - pulpity z kamienia z otwartym Kodeksem Supraskim, które staną w Białymstoku, Supraślu i podlaskiej wsi Wólka Wygonowska - miejscu urodzenia prof. Bobrowskiego. Będą też posadzone dęby upamiętniające obchody tego roku.

Wśród innych wydarzeń znalazły się również m.in. wydanie książeczki dla dzieci przybliżającej najmłodszym Kodeks Supraski a także publikacji Akademii Supraskiej poświęcona świętom i świętym Kodeksu. Ukaże się też płyta inspirowana Kodeksem Supraskim; utwory wykonają trzy podlaskie chóry. Powstaje też medal okolicznościowy.

W ramach obchodów przygotowywane jest także tłumaczenie Kodeksu na język polski. Abp Jakub podkreślił, że dzięki tłumaczeniu treść Kodeksu będzie dostępna dla wszystkich. Nad tłumaczeniem pracują eksperci języka słowiańskiego z kilku ośrodków w kraju, a wyda je Książnica Podlaska i Fundacja Oikonomos. Ks. Jóźwik zapowiedział, że tłumaczenie ma ukazać się pod koniec roku, na zakończenie obchodów Roku Kodeksu Supraskiego.

Patronat nad obchodami objął prezydent RP.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ dki/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się