W siedzibie "Kultury" paryskiej ruszy projekt przebudowy biblioteki

W siedzibie "Kultury" paryskiej ruszy projekt przebudowy biblioteki

W siedzibie "Kultury" paryskiej ruszy projekt przebudowy biblioteki

Udostępnij

Stowarzyszenie Instytutu Literackiego Kultura zrealizuje projekt przebudowy i remontu biblioteki w siedzibie paryskiej "Kultury" w Maisons-Laffite pod Paryżem. Dzięki temu nową siedzibę zyska kilkadziesiąt tysięcy tomów z biblioteki Jerzego Giedroycia.

"Złożyliśmy projekt przebudowy, a właściwie rozebrania i budowy na nowo budynku biblioteki Instytutu Literackiego. Budynek był wybudowany bardzo źle w latach 80. XX w. (...), nie spełnia już żadnych wymogów składania i archiwizacji zbiorów" - powiedziała PAP prezes Stowarzyszenia Instytutu Literackiego Kultura (SILK) Anna Bernhardt. Celem jest też uporządkowanie zbiorów Jerzego Giedroycia.

Wsparcie finansowe zapowiedziało polskie MSZ w ramach programu umożliwiającego dofinansowanie kosztów remontu budynków za granicą. Projekt zyskał status priorytetowego. Będzie trwał kilka lat; pierwszym etapem będzie zebranie pozwoleń i ekspertyz. "To ogromne zadanie" - podkreśliła Bernhardt.

Książki przewiezione zostaną do odkażania i zmagazynowane na czas przebudowy, a później skatalogowane. Ogółem księgozbiór oceniany jest na 50 tysięcy woluminów. Twórcy "Kultury" zaczęli gromadzić go jeszcze w Rzymie i do Francji książki przyjechały zapakowane w skrzynie po amunicji brytyjskiej.

"Dom Kultury tętni życiem, a archiwum jest prowadzone zgodnie z intencją założycieli" - podkreślono w sprawozdaniu. W siedzibie Kultury prowadzą kwerendy naukowcy, publikowane są kolejne tomy serii "Archiwum Kultury", organizowane są seminaria, spotkania online ze studentami i młodzieżą, a w Polsce - prezentacje dorobku Instytutu Literackiego.

Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura podsumowało rok działalności na spotkaniu w Maisons-Laffitte 14 września, w 24. rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia. "Dom Kultury tętni życiem, a archiwum jest prowadzone zgodnie z intencją założycieli" - podkreślono w sprawozdaniu. W siedzibie Kultury prowadzą kwerendy naukowcy, publikowane są kolejne tomy serii "Archiwum Kultury", organizowane są seminaria, spotkania online ze studentami i młodzieżą (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Klubu Młodych Dyplomatów we Wrocławiu), a w Polsce - prezentacje dorobku Instytutu Literackiego.

Stowarzyszenie organizuje warsztaty naukowe we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim i Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Do Domu Kultury trafiają też stażyści programu Erasmus. "Staramy się pokazać młodzieży, że to miejsce żyje, że jest bardzo ciekawe archiwum (...), jest masa ciekawych rzeczy do odkrycia" - powiedziała Bernhardt.

Czworo stażystów Erasmusa przyjechało na spotkanie 14 września, wśród nich studentka UJ Hanna Renke, która odbyła staż w siedzibie "Kultury" w 2023 i 2024 roku, a pracę magisterską poświęciła tematowi przekładów poezji w miesięczniku "Kultura".

"Trudno myśleć o literaturze XX w. w Polsce bez myślenia o literaturze emigracyjnej" - tłumaczy PAP swoje zainteresowanie "Kulturą". "Przyjechałam tutaj i po prostu zachwyciło mnie to, że tyle jest jeszcze historii nieopowiedzianych - np. twórców emigracyjnych. Całe życie, która jakby działo się obok, ale miało tak duży wpływ na to, co działo się w Polsce. To bardzo inspirujące miejsce" - podsumowała.

Z Paryża Anna Wróbel (PAP)

Foto:Siedziba Instytutu Literackiego przy Avenue de Poissy 91. Maisons-Laffitte, 1997 r. Fot. PAP/J. Ruciński

awl/ sp/

źródło:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się