W tym roku rodzice wydadzą więcej na wyprawkę szkolną - badanie Empiku

W tym roku rodzice wydadzą więcej na wyprawkę szkolną - badanie Empiku

W tym roku rodzice wydadzą więcej na wyprawkę szkolną - badanie Empiku

Udostępnij

Tegoroczny powrót do szkoły stawia przed rodzicami uczniów wiele dodatkowych wyzwań. Pomimo licznych niewiadomych, przygotowania do nowego roku szkolnego ruszyły pełną parą. Jak wynika z badania SW Research dla Empiku*, rodzice nie zamierzają oszczędzać na wyprawce szkolnej – aż 59% badanych deklaruje, że wyda na ten cel więcej niż przed rokiem, wybierając zarówno sklepy stacjonarne, jak i zakupy w Internecie.

Większe budżety

Tegoroczny trend jest czytelny – większość rodziców deklaruje, że wyda na zakupy szkolne więcej niż w 2019 roku. Jednocześnie tylko 13% respondentów wskazuje, że przeznaczy na ten cel mniejszy budżet. Najwięcej Polaków (34%) przeznaczy na szkolną wyprawkę dla jednego dziecka od 301 do 500 zł. Niemal ¼ wyda na ten cel od 501 do 700 zł. Jedynie 2% badanych zamknie zakupy szkolne w kwocie do 100 zł, a 3% rodziców jest gotowe na wydatek rzędu ponad 1500 zł.
 
 

Zakupy zgodne z potrzebami

Wyraźnie widać dwa podejścia dorosłych do zakupów wyprawki. W badaniu SW Research dla Empiku 55% osób deklaruje, że kupi tylko te produkty, które wymagają wymiany. Niewiele mniejsza grupa respondentów (47%) zamierza kupić swoim dzieciom całą nową wyprawkę do szkoły.

Dzieci współdecydują

Tylko 4% rodziców samodzielnie decyduje o wyborze artykułów szkolnych. Dla większości liczy się zdanie dzieci i ich preferencje. Wyprawka jest kompletowana wspólnie, choć widać różnice w podstawowych kryteriach wyboru między pokoleniami.
Z obserwacji dorosłych wynika, że uczniowie zwracają uwagę przede wszystkim na ogólny wygląd produktów do szkoły, koncentrując się na estetyce i kolorach (71% wskazań). Niezwykle istotna jest dla nich również zgodność z modą i aktualnymi trendami (63%), a na trzecim miejscu wymieniają obecność popularnych osób lub bohaterów z bajek na motywach i wzorach artykułów szkolnych (55%). 
Dla rodziców ważna jest przede wszystkim funkcjonalność (56%) i trwałość wykonania (49%) – oraz cena (46%). Widocznym silnym trendem wśród badanych jest ekologia – aż ¾ osób stwierdziło, że ma dla nich znaczenie, czy produkt jest wykonany z materiałów wtórnych oraz to czy producent realizuje politykę proekologiczną.

Zauważamy że choć kwestie estetyczne i modowe nadal stanowią priorytet przy wyborze wyprawki szkolnej, trend proekologiczny z każdym sezonem nabiera jeszcze większego znaczenia. Staramy się wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom, stale rozwijając ofertę certyfikowanych ekologicznych artykułów papierniczych od producentów dbających o zrównoważony rozwój. Sporym zainteresowaniem klientów cieszy się chociażby plecak wykonany z recyklingowanych plastikowych butelek. Innymi popularnymi w tym sezonie trendami są zeszyty satynowe w dotyku, tak zwane soft touch, zeszyty tematyczne – przedmiotowe oraz takie z anegdotami na okładkach.

Dorota Rębkowska, Manager Działu Art.Pap. w Empiku

Zakupy offline i online

Przy kompletowaniu wyprawki rodzice będą najczęściej łączyć zakupy w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych (54% badanych). Co trzecia osoba skorzysta wyłącznie z oferty sklepów stacjonarnych, podczas gdy mniej więcej co dziesiąty rodzic (12%) ograniczy się do produktów zamawianych wyłącznie przez Internet.

Z danych zebranych w poprzednich latach w ramach programu Mój Empik widzimy, jak dynamicznie zmieniają się przyzwyczajenia rodziców przy poszukiwaniach wyprawek szkolnych. W samym 2019 roku na zakup artykułów szkolnych i podręczników przez Internet zdecydowało się o ponad 37% więcej klientów niż przed rokiem. W okresie wakacji rodzice coraz chętniej zamawiają przez internet również meble do urządzenia kącika do nauki. Na Empik.com dużą popularnością cieszą się m.in. takie, które rosną z dzieckiem a także ergonomiczne krzesła biurowe. Spodziewamy się, że trend zamówień online będzie coraz silniejszy, podczas gdy forma odbioru, na przykład w sklepie stacjonarnym lub dostawa kurierem, będzie zależeć już od prywatnych preferencji klienta.

Kasper Yearwood, Dyrektor ds. Zaawansowanej Analityki i CRM w Empiku

Rodzice przygotowują się na to, że w nowym roku szkolnym nauka może przebiegać nie tylko w tradycyjnej formie. W sklepie internetowym Empik.com widać wyraźny wzrost zainteresowania produktami, które mogą być przydatne przy zdalnym nauczaniu. Poziom sprzedaży laptopów, tabletów i kamerek internetowych od początku sierpnia  jest o 67% wyższy niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. W przypadku drukarek jest widoczny 2-krotny wzrost sprzedaży. Eksperci Empik.com przewidują, że ten trend będzie się utrzymywać.
 
Mimo tego, że sama forma nauczania nie jest w 100 procentach pewna, a rok szkolny może przybrać kształt hybrydowy, kompletowanie wyprawki szkolnej toczy się według utartych reguł i pozostaje ważnym wydarzeniem w życiu uczniów i rodziców. Dobór praktycznych przyborów szkolnych, odpowiadających gustom dzieci, może pomóc uczniom w zachowaniu poczucia komfortu niezależnie od trybu nauczania.

Warsztaty online dla uczniów

Niepewność i wątpliwości co do kształtu nauki rodzą dodatkowy stres i wyzwania, z którymi wielu uczniom i rodzicom trudno będzie sobie poradzić. Odpowiadając na te potrzeby we wrześniu Empik zaprosi ich na cykl bezpłatnych warsztatów online. Zajęcia będą dotyczyć m.in. opanowania lęku i stresów związanych z powrotem do szkoły oraz wejściem w "starą" rzeczywistość i rutynę, sposobów na skuteczną naukę czy efektywnego korzystania z nowych technologii. Zajęcia będą prowadzone przez uznanych edukatorów, nauczycieli i pedagogów.
 
 
* Badanie SW Research Agencji Badań Rynku i Opinii na zlecenie Empiku. Metoda CAWI na grupie 463 respondentów (rodzice dzieci w wieku szkolnym do 15 roku życia). Sierpień 2020 r

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się