W Warszawie powstanie centrum reportażu

W Warszawie powstanie centrum reportażu

W Warszawie powstanie centrum reportażu

Udostępnij

Na czwartkowej sesji Rady Miasta zapadła decyzja o przyznaniu 2 milionów złotych na remont domków fińskich na Polu Mokotowskim. Powstanie w nich centrum reportażu. W jednym z nich po wojnie mieszkał Ryszard Kapuściński.

Stołeczni radni na czwartkowej sesji Rady Miasta przeznaczyli 2 miliony złotych na generalny remont dwóch zabytkowych domków fińskich na Polu Mokotowskim. W odnowionych wnętrzach powstanie planowane od lat centrum reportażu. W popadających w ruinę domkach, w latach powojennych młodość spędził, zwany „cesarzem reportażu” Ryszard Kapuściński.

„Tu dorastał, spacerował i rozmyślał, upamiętnia to ścieżka jego imienia. Jej zwieńczeniem będzie planowane od lat centrum reportażu, miejsce otwarte na inicjatywy kulturalne i społeczne” – wyjaśnił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. W budynku, w którym mieszkał publicysta odbywać się będą wydarzenia kulturalne i warsztaty. Wyremontowany zostanie również drugi domek, który także będzie służył miastu. Decyzję stołecznych radnych popiera rodzina pisarza.

„Chciałybyśmy, jako spadkobierczynie wyrazić nasze gorące i entuzjastyczne poparcie dla inicjatywy Rady Miasta i Prezydenta Warszawy. Deklarujemy chęć współpracy przy rewitalizacji miejsca, z którym Ryszard Kapuściński był przez wiele lat związany, i do którego zawsze chętnie powracał” – napisały córka Rene Maisner i żona Alicja Kapuścińska.

Remont fińskich domków jest częścią większego projektu, jakim jest modernizacja jednego z największych, warszawskich parków - Pola Mokotowskiego.

„Cieszę się, że udało się pozyskać środki na jego istotny element, czyli stworzenie miejsca aktywności kulturalnej i społecznej oraz podkreślenie związku tego terenu z polską szkołą reportażu” – powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka odpowiedzialna w stołecznym ratuszu za zieleń.

Ryszard Kapuściński był polskim reportażystą, publicystą, poetą i fotografem. Od 1962 pracował dla PAP jako stały korespondent zagraniczny w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji. Zmarł 23 stycznia 2007 r. w wieku 74 lat, po rozległym zawale serca. Został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Drewniane, fińskie domki zostały podarowane Warszawie w 1945 roku przez Związek Radziecki. Ich największe zachowane skupisko to osiedle Jazdów. Na Polu Mokotowskim zostały tylko dwa, niezamieszkane i popadające w ruinę domy. Ich remont przewidziany w projekcie modernizacji parku, którego założenia powstały w konsultacjach społecznych w 2016 roku. Obok wyremontowanych domków powstanie ogród społecznościowy i kameralna scena plenerowa.

źródło: PAP, Marta Stańczyk

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się