W weekend w Stratford-upon-Avon w Anglii odbędzie się festiwal „Shakespeare and Poland”

W weekend w Stratford-upon-Avon w Anglii odbędzie się festiwal „Shakespeare and Poland”

W weekend w Stratford-upon-Avon w Anglii odbędzie się festiwal „Shakespeare and Poland”

Udostępnij

W najbliższy weekend w rodzinnym mieście Williama Szekspira, czyli w Stratford-upon-Avon, odbędzie się kolejna edycja festiwalu Shakespeare & Poland. Wydarzenie jest organizowane przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie i ma na celu promocję kultury polskiej i celebrowanie polsko-brytyjskich powiązań. Partnerem festiwalu jest Instytut Książki.

W ramach festiwalu 24 czerwca w godzinach 10:00-16:00 w okolicach Anne Hathaway’s Cottage, czyli domku, w którym dzieciństwo spędziła późniejsza żona Szekspira, odbędzie się bezpłatny piknik literacki dla dzieci. Tematem przewodnim pikniku będzie świat natury ukazany w dziełach Jana Kochanowskiego i Williama Szekspira. W ramach wydarzenia zaplanowano wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi, m.in. warsztaty artystyczne, „poszukiwanie skarbów”, spotkanie z pszczelarzem oraz warsztaty zielarskie. Podczas wydarzenia wystąpi zespół ludowy Wieśniacy z Birmingham. Udział w pikniku jest darmowy, jednak konieczna jest wcześniejsza rejestracja na stronie shakespeare.org.uk.

Z kolei 24 czerwca wieczorem (18:30-20:30) w teatrze The Bear Pit w Stratfordzie będzie miała miejsce wyjątkowa inscenizacja „Odprawy Posłów Greckich” Jana Kochanowskiego w tłumaczeniu Charlesa Kraszewskiego. Bilet wstępu na spektakl kosztuje 5 funtów, a miejsca można rezerwować na stronie thebearpit.org.uk. Dochód z biletów zostanie przekazany na zbiórkę Ambulance Aid and Medical Aid Ukraine.

Drugiego dnia festiwalu, czyli 25 czerwca w godzinach 18:30-21:00 w ratuszu miejskim w Stratfordzie odbędzie się natomiast charytatywny koncert chopinowski, z którego cały dochód również zostanie przekazany na Ambulance Aid oraz Medical Aid Ukraine. Przed publicznością wystąpi polski pianista Łukasz Krupiński, zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów. W wydarzeniu weźmie także udział ukraińska sopranistka Inna Husieva, która zaprezentuje selekcje utworów ukraińskich kompozytorów. Koncert poprzedzi krótki wykład profesora Tony’ego Howarda na temat związków Polski z Wielką Brytanią i Stratfordem. Bilety na koncert kosztują 15 funtów i można je rezerwować poprzez stronę ticketsource.co.uk.

W ubiegłym roku przy okazji festiwalu w Stratford-upon-Avon odsłonięto pomnik Jana Kochanowskiego. Inicjatywa miała zwrócić uwagę na podobieństwa obu twórców - zarówno biograficzne, jak i w artystyczne. Pomnik wykonany przez brytyjskiego rzeźbiarza Andrew Lilleya można oglądać właśnie w ogrodach domu Anne Hathaway.

Wszystkich, którzy przebywają w okolicach Stratford-upon-Avon zapraszamy do udziału w festiwalowych wydarzeniach!


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się