„Sehen wir uns noch?" , Ryszard Krynicki

„Sehen wir uns noch?" , Ryszard Krynicki

W wydawnictwie Hanser: R. Krynicki - „Sehen wir uns noch?” - wybór poezji w j. niemieckim

Udostępnij

Z okazji ukazania się w niemieckim wydawnictwie Hanser [premiera 13 marca 2017] wierszy wybranych Ryszarda Krynickiego „Sehen wir uns noch?"
MOCAK wspólnie z Centrum Sztuk Prześladowanych w Solingen przygotowały wystawę poświęconą twórczości autora...

Prezentujemy na niej plakaty z wierszami Ryszarda Krynickiego, wybranymi przez poetę. Pokazujemy również część wydanych w Polsce tomów poetyckich oraz cztery niemieckie zbiory wierszy: Wunde der Wahrheit, Um niemanden zu verletzen, Stein aus der Neuen Welt oraz Sehen wir uns noch?. Wystawie towarzyszy zrealizowany przez MOCAK krótki film, w którym Ryszard Krynicki opowiada o swojej fascynacji literaturą niemiecką. Wideo stanowi dla naszego Muzeum ważną część strategii prezentowania artystów, podkreślającej fakt obecności twórcy w przestrzeni jego wystawy.

Ryszard Krynicki debiutował pod koniec lat 60., wiążąc się z grupą pokoleniową Nowej Fali. W swoich zaangażowanych społeczno-politycznie wierszach sięgał ironicznie po oficjalny język ulicy, gazet i pism urzędowych. Za podpisanie Listu 59 przeciwko zmianom w konstytucji PRL-u Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk objął go od 1976 do 1980 roku zakazem druku, w tym również zakazem przywoływania nazwiska poety. W latach 1976–1989, aby uniknąć ingerencji cenzury, Ryszard Krynicki publikował wiersze wyłącznie w drugim obiegu oraz w czasopismach emigracyjnych, takich jak paryska „Kultura” oraz londyńska „Oficyna Poetów”. W latach 1978–1981 był współredaktorem pierwszego niezależnego czasopisma literackiego „Zapis”, które ukazywało się w Polsce drugim obiegu oraz w Londynie. Od 1982 do 1988 roku był współredaktorem podziemnego pisma Solidarności „Obserwator Wielkopolski”. Lata 90. poeta poświęcił na działalność wydawniczą. Od 1988 roku prowadzi wspólnie z żoną Krystyną Wydawnictwo a5, zajmujące się głównie publikowaniem książek poetyckich. Od 1991 roku redaguje serię „Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5”. Opracowuje również edytorsko książki wydawane przez a5 oraz projektuje ich okładki. Dużą część jego twórczości stanowią tłumaczenia poetów niemieckojęzycznych: Nelly Sachs, Hansa Arpa, Bertolta Brechta, Paula Celana, Hansa Magnusa Enzensbergera, Reinera Kunze, oraz redakcja i opracowanie edytorskie zbiorów wierszy poetów polskich, między innymi Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka, Adama Zagajewskiego. Po 2000 roku Ryszard Krynicki opublikował dwa nowe tomy poetyckie Kamień, szron oraz Haiku. Haiku mistrzów, a także Wiersze wybrane. Oprócz działalności poetyckiej i wydawniczej interesuje go również działalność z pogranicza literatury i sztuk wizualnych. W styczniu 1971 roku ukończył pracę nad awangardową, unikalną książką artystyczną – kolażem fragmentów gazet. W 2014 MOCAK wydał jej reprint w edycji 99 sygnowanych egzemplarzy.


...dla mnie poezja jest najwyższym stanem świadomości,
szczególnym stanem umysłu, który pozwala mówić o świecie”.
Ryszard Krynicki


Miejsce:Centrum Sztuk Prześladowanych w Muzeum Sztuki w Solingen

Data projektu:08.03.2017 - 29.03.2017

Kuratorzy:Delfina JałowikMaria Anna Potocka

 

O książce: https://www.hanser-literaturverlage.de/buch/sehen-wir-uns-noch/978-3-446-25447-3/

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się