Książka Tygodnia (-40%), nowości

Książka Tygodnia (-40%), nowości

W wydawnictwie słowo/obraz terytoria : Książka Tygodnia (-40%), nowości

Udostępnij

Gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria ogłasza 40% rabat od ceny detalicznej na książkę tygodnia, którą został tytuł "Daniela Chodowieckiego przypadki. Rzecz o artyście spełnionym z Gdańskiem i Berlinem w tle" autorastwa Kaliny Zabuskiej.

książka tygodnia -40%

 
     

Kalina Zabuska

Daniela Chodowieckiego przypadki. Rzecz o artyście spełnionym z Gdańskiem i Berlinem w tle
Oprawa twarda całopierowa, 320 stron
Cena detaliczna: 75 zł 45 zł

Znakomity rysownik i rytownik Daniel Chodowiecki urodził się w Gdańsku. Tu został ukształtowany przez wartości kultywowane w jego rodzinnym domu. Stąd przed blisko trzystu laty wyruszył w drogę, która zaprowadziła go na szczyty europejskiej sławy. Po ojcu był Polakiem, po dziadkach ze strony matki Niemcem i Francuzem. Zawodowo i rodzinnie związał się z Berlinem. Pozostawiony przezeń dorobek artystyczny traktowany jest dzisiaj jako fundament wiedzy na temat XVIII wieku.

Książka Kaliny Zabuskiej to próba przedstawienia Chodowieckiego nie tylko jako artysty, ale również jako człowieka, którego życie stanowiło ucieleśnienie ideałów mieszczańskiego oświecenia.

Spis treści w PDF
Fragment w PDF

Więcej

 
 
 

nowości

 
 
     

Czesław Miłosz, Jan Błoński 
 

Listy 1958-1997
zebrał, przepisał i opatrzył przypisami Adam Puchejda
Seria: Biblioteka Mnemosyne
Oprawa broszurowa ze skrzydełkami, 352 strony
Cena detaliczna: 48 zł 40,80 zł

Poznają się zimą 1956 roku w Paryżu. Czesław Miłosz, późniejszy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, jest już emigrantem. Parę lat wcześniej „wybrał wolność”, po czym napisał głośny esej o zniewoleniu intelektualistów przez komunizm (Zniewolony umysł). Przede wszystkim jest jednak poetą, autorem Trzech zim, Ocalenia, Traktatu moralnego, obok Przybosia uznawanym za największego polskiego poetę tego okresu. Jan Błoński, niemal dwadzieścia lat młodszy, absolwent krakowskiej polonistyki i uczeń Kazimierza Wyki, przyjeżdża do Francji jako młody, bardzo dobrze zapowiadający się krytyk. W roku 1960 zostanie lektorem języka i kultury polskiej na paryskiej Sorbonie, a później będzie wielokrotnie gościł we Francji już jako profesor literatury.

Fragment w PDF

Więcej

 
 
     

Karl Schlögel


Odkrywanie nowoczesnej Europy - próba archeologii
przełożyli Tomasz Ososiński i Anna Wołkowicz

Seria: Biblioteka Mnemosyne
Oprawa broszurowa ze skrzydełkami, 228 stron
Cena detaliczna: 45 zł 38,25 zł

Ale tajemnicy Königsberga/Kaliningradu nie wyraża osiemnastowieczny filozof Kant, lecz Hannah Arendt, kobieta dwudziestowieczna. Przyszła na świat dwa wieki później, w 1906 roku, jeszcze w „epoce bezpieczeństwa”, ale rychło wciągnął ją wir tego nieszczęsnego stulecia. Widziała zmierzch dnia, którego świt oglądał Kant.  (Karl Schlögel)

Od Hannah Arendt, poprzez Paula Celana i Györgya Lukácsa, aż po Siergieja Diagilewa czy Harry’ego Kesslera – Karl Schloegel odkrywa na nowo wspaniałą tradycję europejskiej kultury w dobie kryzysu współczesnego świata.

Spis treści w PDF
Fragment w PDF

Więcej

 
 
     

Joanna SchopenhauerGdańskie wspomnienia młodości (wyd. 2)
przełożył i objaśnił Tadeusz Kruszyński, ilustracje wybrała Kalina Zabuska
Oprawa twarda całopierowa, 400 stron
Cena detaliczna: 65 zł 55,25 zł

Johanna Schopenhauer była jedną z najwybitniejszych kobiet swoich czasów – powieściopisarką, poetką, przyjaciółką Goethego, ozdobą literacko-artystycznych salonów, matką sławnego filozofa Arthura Schopenhauera. Pod koniec swojego barwnego życia spisała pamiętniki, w których zawarła jeden z najpiękniejszych literackich portretów Gdańska – miasta, w którym się urodziła i spędziła lata swojej młodości. Wolny, republikański, wielonarodowościowy Gdańsk końca XVIII wieku zniknął ostatecznie wraz z wybuchem drugiej wojny światowej. Wspomnienia Johanny Schopenhauer, uzupełnione rycinami innego słynnego gdańszczanina – Daniela Chodowieckiego – wskrzeszają go choć na chwilę w naszej wyobraźni.

Spis treści w PDF

Więcej

 
 
     

Roberto Calasso

Nienazwana teraźniejszość
przełożyła Joanna Ugniewska
Seria: Biblioteka Mnemosyne
Oprawa broszurowa ze skrzydełkami, 176 stron
Cena detaliczna: 42 zł 35,70 zł 

Ktoś, kto żyje obecnie, doświadcza najbardziej wyraziście i dojmująco codziennej niewiedzy co do tego, gdzie stawia stopę. Teren jest sypki, linie się podwajają, materiały się prują, perspektywy chwieją. Można wówczas odczuć z większą oczywistością, że znajdujemy się w „nienazwanej teraźniejszości”.

Pomiędzy 1933 a 1945 rokiem świat dokonał próby samounicestwienia i próba ta częściowo się powiodła. Ten, który wyłonił się później, był bezkształtny, prymitywny, superpotężny. W nowym tysiącleciu świat jest bezkształtny, prymitywny i coraz bardziej superpotężny. Nie pozwala się uchwycić w żadnej swojej części. To świat rozbity, nawet w oczach naukowców. Nie ma własnego stylu i posługuje się wszelkimi możliwymi stylami.

Spis treści w PDF
Fragment w PDF

Więcej

 
 
     

Felix Scherret


Dolar drożeje! Powieść inflacyjna z pewnego starego miasta Seria: Danzig w Gdańsku
przełożył Janusz Mosakowski, posłowiem opatrzyli Peter Oliver Loew i Adrian Mitter
Fundacja Terytoria Książki
218 stron, oprawa twarda całopapierowa
Cena detaliczna: 39 zł 33,15 zł

Dolar drożeje! jest fascynującą powieścią, której największą wartość stanowi fakt, że oferuje jedyny w swoim rodzaju wgląd w sytuację Wolnego Miasta kilka lat po wojnie. Dostarcza dużo nieznanych do dziś faktów, przede wszystkim jednak pokazuje atmosferę panującą wtedy w Gdańsku, pokazuje ludzi tego czasu, życie codzienne i mentalność. Prawdopodobnie jest też powieścią z kluczem, chociaż dzisiaj już trudno odgadnąć tożsamość występujących w niej postaci.

Więcej

 
 

OBSERWUJ NAS:

 
 
             
 
   

wydawnictwo słowo/obraz terytoria
sp. z o.o. w upadłości układowej
ul. Pniewskiego 4/1
80-246 Gdańsk
tel.: (058) 345 47 07
e-mail: slowo@terytoria.com.pl

 
 
 

Wydawnictwo słowo/obraz terytoria powstało jesienią 1995 roku. Obszar naszych zainteresowań wyznaczają teksty z dziedziny literatury pięknej, historii literatury, eseistyki, krytyki literackiej, filozofii, sztuki oraz nauk społecznych. 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się