Warszawa przystąpiła do sieci ICORN, zapewniającej azyl pisarzom i obrońcom praw człowieka

Warszawa przystąpiła do sieci ICORN, zapewniającej azyl pisarzom i obrońcom praw człowieka

Warszawa przystąpiła do sieci ICORN, zapewniającej azyl pisarzom i obrońcom praw człowieka

Udostępnij

Warszawa przystąpiła do Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN), zapewniającej azyl pisarzom i obrońcom praw człowieka, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnej ojczyźnie. Do sieci należy ponad 75 miast z całego świata.

„Niezmiernie cieszę się, że Warszawa staje się właśnie jednym z miast, które łączy postawa solidarności z prześladowanymi pisarzami i pisarkami. Zrobimy co w naszej mocy, aby zapewnić azyl jak największej liczbie prześladowanych pisarzy i artystów, a także stworzyć wraz z innymi organizacjami trwałą globalną sieć stojącą w obronie wolności słowa. To szczególne zadanie, zwłaszcza w kontekście szalejącej za naszymi granicami wojny. Mam nadzieję, że nasze miasto stanie się miejscem ocalenia talentu wszystkich artystów i artystek, którzy znajdą tu swój dom oraz przyczyni się do uratowania wrażliwości na otaczający nas świat” – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

ICORN (International Cities of Refuge Network), czyli Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia powstała w 2005 roku w Norwegii i oferuje azyl pisarzom oraz obrońcom praw człowieka, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnym kraju. Jednym z pomysłodawców sieci był Salman Rushdie, autor słynnych „Szatańskich wersetów”, które wywołały gwałtowne protesty w świecie islamskim i nałożenie na autora fatwy.

Zgodnie z ideą Rushdiego celem ICORN jest promowanie niezbywalnych wartości wolności słowa i tworzenia poprzez budowanie sieci międzynarodowej solidarności i współpracy. W ciągu 10 lat działalności sieci udało się znaleźć miejsce tymczasowego schronienia dla kilkuset pisarzy, intelektualistów, blogerów, działaczy praw człowieka.

ICORN koordynuje program miast tymczasowego schronienia (shelter cities), a także jest ważną organizacją współpracującą z rządami poszczególnych państw, Komisją Europejską, ONZ i UNHCR, Międzynarodowym PEN Clubem na rzecz praw człowieka, na rzecz wdrażania polityki ochronnej dla twórców prześladowanych ze względu na swoją działalność.

ICORN tworzy dynamiczną sieć ponad 75 miast, a jego działalność to jeden z najsilniejszych na świecie głosów w obronie prawa do wolności poglądów i wypowiedzi oraz międzynarodowej solidarności. Do grupy zaangażowanych miast należą m.in. Amsterdam (Holandia), Antwerpia (Holandia), Aarhus (Dania), Barcelona (Hiszpania), Bergen (Norwegia), Bø (Norwegia), Bruksela (Belgia), Chiusi i region Toskanii (Włochy), Kopenhaga (Dania), Lublana (Słowenia), Lucerna (Szwajcaria), Malmö (Szwecja), Meksyk (Meksyk), Molde (Norwegia), Pittsburgh (Stany Zjednoczone). W 2011 roku Kraków jako pierwsze polskie miasto przystąpił do ICORN.

Instytucją, która prowadzić będzie program w stolicy Polski, jest Warszawskie Obserwatorium Kultury.

źródło: um.warszawa.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się