Jedność - Dzień dziecka
Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych

Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych

Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych

Udostępnij

Już po raz czwarty warszawscy księgarze i antykwariusze, przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawa, wspólnie organizują swoje święto. Między 25 a 28 kwietnia w kilkudziesięciu lokalizacjach w stolicy odbędą się darmowe wydarzenia. W planie spotkania z pisarzami, premiery książek, koncerty, warsztaty i wiele propozycji dla najmłodszych czytelników.

Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych przez ostatnie lata zdążył już na dobre wpisać się w kalendarz kulturalny stolicy. To oddolne święto niezależnych księgarń organizowane jest od 2016 roku przez księgarki, księgarzy, antykwariuszki i antykwariuszy zrzeszonych w Kolektywie. Od samego początku ich działania wspiera Miasto Stołeczne Warszawa. W tym roku na książkowej mapie miasta pojawiły się nowe miejsca, które aktywnie włączyły się w tworzenie programu. Co chcą wspólnie osiągnąć?

„Warszawianki i warszawiacy nie wiedzą nawet, że w mieście jest tyle wspaniałych księgarń i antykwariatów” – mówi Anna Karczewska, pomysłodawczyni Weekendu. „Chcemy pokazać, że działamy, nie poddajemy się i wierzymy w naszą misję. Nawet, jeśli jest to donkiszoteria. Stolica potrzebuje księgarń kameralnych, bo to w nich można zetknąć się z literaturą bezpośrednio, intymnie i bez marketingowych pułapek. To naprawdę są już rezerwaty książek. Warto je odwiedzać i wspierać”.

W tym roku do akcji dołączyło 30 kameralnych księgarń i antykwariatów, które zaproponują swoim gościom kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń. W programie m.in.: koncerty w formule tiny desk concert, warsztaty pisania haiku, aukcja obrazków Małgorzaty Halber, zwiedzanie kuratorskie wystawy Tadeusza Rolke, prelekcja Noama Zylberberga, wernisaż wystawy fotografii Ryszarda Gajewskiego z Jarocina 83’, warsztaty pisania kreatywnego, premiery najnowszych tytułów z wydawnictw: Karakter, PIW, Dowody na Istnienie, W.A.B, Lokator i Wolno, spotkania z pisarzami i ilustratorami: Elizą Kącką, Karoliną Bednarz, Aleksandrą Zielińską, Mariuszem Czubajem, Danielem De Latourem, Joanną Bednarek, Izą Klementowską i Aleksandrą Pezdą. Poza tym będzie można wziąć udział w panelu o roli redaktorek i redaktorów o powstawaniu książek, posłuchać głośnego czytania, spacerować między księgarniami w towarzystwie Oli Pasek z Parapetu Literackiego, wziąć udział w spotkaniu kobiecego klubu książkowego Books&Boobs, obejrzeć film dokumentalny „Maszyna do pisania” i, jak co roku, posłuchać koncertu Marcina Świetlickiego w Antykwariacie Kwadryga. Oczywiście to jeszcze nie wszystko!

Kameralni nie zapominają też o najmłodszych czytelnikach – przekonanie ich do książek jest inwestycją w przyszłość. W kilkunastu księgarniach zorganizowane zostaną wydarzenia dla niedorosłych: warsztaty, spotkania z pisarzami, zabawy związane z literaturą, ale też z malowaniem, szyciem eko toreb, a nawet programowaniem. Dzieci będę mogły zaprojektować swój wymarzony pokój do czytania, zremiksować książki tworząc własne dzieła, a nawet nauczyć się siać zioła. W czwartek, na otwarcie Weekendu, w stołecznych księgarniach odbędą się lekcje księgarniane, w których udział wezmą uczniowie warszawskich szkół i przedszkoli. Poznają swoje lokalne księgarnie, dowiedzą się na czym polega praca księgarza i jaką drogę musi przejść książka, by trafić na ich półki.

W organizację i promocję wydarzenia włączyli się aktywnie blogerzy i dziennikarze książkowi. W sobotę, 27 kwietnia, będą oni pełnić dyżury literackie w wybranych przez siebie stołecznych księgarniach.

Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych jest częścią ogólnopolskiego, oddolnego działania księgarzy i antykwariuszy zrzeszonych wokół inicjatywy Książki Kupuję Kameralnie. Szczegóły wydarzeń, listę księgarń i program można znaleźć na Facebooku.

[źródło: booklips.pl]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się