Ważna książka "O niektórych lękach kobiet”. Katarzyna Maturz, ks. Stanisław Szlassa
8 marca nakładem warszawskiej Grupy Centrum premierę miała najnowsza książka księdza Stanisława Szlassy i dziennikarki Katarzyny Matusz „O niektórych lękach kobiet. Zanim pójdziesz na terapię”. On jest duszpasterzem i psychoterapeutą w nurcie relacji. Ona dziennikarką chrześcijańskiego portalu Aleteia. Połączyli swoje zawodowe siły, a owocem rozmów jest najnowsza pozycja.
– Książka jest dla każdego, kto chce poznać mechanizmy działania lęków i jest otwarty na zmiany w życiu – mówi Katarzyna Matusz.
Ks. Stanisław Szlassa na co dzień pomaga w terapii indywidualnej i terapii małżeństw. Wspiera też w rozwoju osoby samotne.
- Skąd pomysł na książkę o kobiecych lękach?
Katarzyna Matusz: Z życiowego doświadczenia. Ks. Stanisław Szlassa od lat pracuję z kobiecymi lękami w gabinecie terapeutycznym, ja z kolei po nieudanym małżeństwie musiałam zmierzyć się z wieloma lękami osobiście. Pewnego dnia spotkaliśmy się na herbacie i zaczęliśmy o tym ze sobą rozmawiać. Okazało się, że jest ogromna potrzeba stworzenia przestrzeni do rozmówi o tym, czego boją się kobiety, oswojenia tego tematu, nazywania rzeczy po imieniu.
Pandemia dodatkowo potęguje nie tylko kobiece, ale i egzystencjalne lęki. Przestrzeń do rozmowy o tym, czego się boimy wydaje się być bardzo potrzebna.
Książka "O niektórych lękach kobiet” pomaga nazwać lęki, oswoić i zrozumieć, że lęk nie jest niczym złym - to informacja o tym, w jakiej sytuacji się znajdujemy, czego nie chcemy i czego się boimy. Rozmawiamy o lękach bardzo szeroko, dotykając wielu dziedzin życia: lęku o utratę pracy, utratę poczętego dziecka, związanych z pierwszą randką, byciem w ciąży. Mówimy także o stawianiu granic, słuchaniu siebie i odkrywaniu własnego piękna. Wielu czytelników po przeczytaniu lektury zaczyna nazywać po imieniu to, czego się obawiają.
Do kogo adresowana jest książka ?
Przede wszystkim do kobiet, które chcą żyć świadomie i nie chcą pozwolić, by lęk zdominował ich życie. Chcą budować zdrowe i wartościowe relacje i szanować siebie. Ma być rodzajem przewodnika i życiowego poradnika w mierzeniu się z lękami, stąd podtytuł "Zanim pójdziesz na terapię”. Książka może także pomóc mężczyznom lepiej zrozumieć kobiety.
To pierwsza z serii "O niektórych lękach”. O czym będą kolejne?
Wspólnie z ks. Szlassą zaplanowaliśmy całą serię rozmów o lękach, kolejna dotyczyć będzie lęków mężczyzn, dzieci i lęków w związku.
za: https://warszawa.gosc.pl/doc/6763747.O-niektorych-lekach-kobiet-Ksiazka-na-Dzien-Kobiet