Ważna książka: ukazały się "Eseje" Tymoteusza Karpowicza
Od niedawna można kupić "Eseje" Tymoteusza Karpowicza, znakomity zbiór tekstów autora, którego dotąd lepiej znaliśmy z twórczości poetyckiej. Z okazji premiery "Esejów" we wtorek 14 maja o godz. 17.00 w lubie PROZA we Wrocławiu, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego Silesius odbył się panel dyskusyjny. Na temat eseistycznej twórczości Karpowicza rozmawiali między innymi redaktorka książki Joanna Roszak, Jan Stolarczyk, kurator spuścizny literackiej pisarza i Bartosz Małczyński, autor rozprawy doktorskiej poświęconej Karpowiczowi.
Nota o książce:
Słyszymy Tymoteusz Karpowicz – myślimy poeta. Przypominamy sobie jego utwory dramatyczne, nieliczne prozy. Ale ilu spośród nas – wyłączając niewielkie grono specjalistów – autora Rozkładu jazdy kojarzy z twórczością eseistyczną? A bez wątpienia – i książka ta jest na to dowodem – Karpowicz był eseistą fascynującym, zaskakująco przystępnym – co odróżnia go od Karpowicza poety – który jak mało kto potrafił wprowadzić czytelnika w skomplikowany świat tekstów poetyckich. Redaktorka tomu Joanna Roszak nazywa go wręcz „suflerem”. I rzeczywiście – wędrówka w towarzystwie Karpowicza po poezji Wisławy Szymborskiej czy Rafała Wojaczkach, ale i po innych tekstach kultury – choćby spektaklach Jerzego Grotowskiego – staje się nie tylko łatwiejsza, ale przede wszystkim wyjątkowo interesująca.
Fragment recenzji:
Tymoteusz Karpowicz (1921 – 2005) urodził się na Wileńszczyźnie, zmarł z Chicago. We Wrocławiu mieszkał dwadzieścia cztery niezwykle twórcze lata. Zostawił po sobie dzieło, o którym pisanie czegokolwiek z pozycji czytelniczej, krytycznoliterackiej a nawet historycznoliterackiej jest z góry skazane na jakiś błąd. Jacek Gutorow (parafrazując Karpowicza, piszącego o innym poecie) sformułował zdanie „Poezja Tymoteusza Karpowicza to projekt nie do wiary”. Właściwie, żeby być pewnym tego, co o nim się pisze, należałoby tylko ograniczyć się do podstawowych faktów. Najbezpieczniej byłoby podać tylko tytuły książek i daty ich wydania. Nawet takie, wydawałoby się, łatwe do sprawdzenia wątki, jak choćby „w jaki sposób Karpowicz stracił dłoń?” lub wątek rzekomego „wypędzenia” go z Polski w 1973 roku (przez wrogów, przez zawistników, wreszcie przez komunistyczny opresyjny system, a może jednak przez fatalne przyjęcie jego najważniejszej jak dotąd książki, Odwróconego światła, lub „samowypędzenie” z powodu ucieczki przed własnym twórczym wyczerpaniem) są trudne lub wręcz niemożliwe do jednoznacznego rozstrzygnięcia... (Jacek Bierut, www. http://wydawnictwoj.pl/uncategorized/pismo/esej/jacek-bierut-wroclaw-literatury/
Tytuł: "Eseje"
Autor: Tymoteusz Karpowicz
Opracowanie redakcyjne i posłowie: Joanna Roszak, Jan Stolarczyk
Seria: Dzieła zdebrane Karpowicza
Projekt: Grupa Projektor
Wydawca: wydawnictwo Warstwy
Miejsce i rok wydania: Wrocław, premiera: 15 maja 2019
Wydanie: I
Objętość: 508 stron
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format:
ISBN: 978-83-6550-224-7
EAN: 9788365502247
Cena katalogowa: 49,00 zł