"Eseje", Tymoteusz Karpowicz

"Eseje", Tymoteusz Karpowicz

Ważna książka: ukazały się "Eseje" Tymoteusza Karpowicza

Udostępnij

Od niedawna można kupić "Eseje" Tymoteusza Karpowicza, znakomity zbiór tekstów autora, którego dotąd lepiej znaliśmy z twórczości poetyckiej. Z okazji premiery "Esejów" we wtorek 14 maja o godz. 17.00 w lubie PROZA we Wrocławiu, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego Silesius odbył się panel dyskusyjny. Na temat eseistycznej twórczości Karpowicza rozmawiali między innymi  redaktorka książki Joanna Roszak, Jan Stolarczyk, kurator spuścizny literackiej pisarza i Bartosz Małczyński, autor rozprawy doktorskiej poświęconej Karpowiczowi.

Nota o książce:

Słyszymy Tymoteusz Karpowicz – myślimy poeta. Przypominamy sobie jego utwory dramatyczne, nieliczne prozy. Ale ilu spośród nas – wyłączając niewielkie grono specjalistów – autora Rozkładu jazdy kojarzy z twórczością eseistyczną? A bez wątpienia – i książka ta jest na to dowodem – Karpowicz był eseistą fascynującym, zaskakująco przystępnym – co odróżnia go od Karpowicza poety – który jak mało kto potrafił wprowadzić czytelnika w skomplikowany świat tekstów poetyckich. Redaktorka tomu Joanna Roszak nazywa go wręcz „suflerem”. I rzeczywiście – wędrówka w towarzystwie Karpowicza po poezji Wisławy Szymborskiej czy Rafała Wojaczkach, ale i po innych tekstach kultury – choćby spektaklach Jerzego Grotowskiego – staje się nie tylko łatwiejsza, ale przede wszystkim wyjątkowo interesująca.

Fragment recenzji:

Tymoteusz Karpowicz (1921 – 2005) urodził się na Wileńszczyźnie, zmarł z Chicago. We Wrocławiu mieszkał dwadzieścia cztery niezwykle twórcze lata. Zostawił po sobie dzieło, o którym pisanie czegokolwiek z pozycji czytelniczej, krytycznoliterackiej a nawet historycznoliterackiej jest z góry skazane na jakiś błąd. Jacek Gutorow (parafrazując Karpowicza, piszącego o innym poecie) sformułował zdanie „Poezja Tymoteusza Karpowicza to projekt nie do wiary”. Właściwie, żeby być pewnym tego, co o nim się pisze, należałoby tylko ograniczyć się do podstawowych faktów. Najbezpieczniej byłoby podać tylko tytuły książek i daty ich wydania. Nawet takie, wydawałoby się, łatwe do sprawdzenia wątki, jak choćby „w jaki sposób Karpowicz stracił dłoń?” lub wątek rzekomego „wypędzenia” go z Polski w 1973 roku (przez wrogów, przez zawistników, wreszcie przez komunistyczny opresyjny system, a może jednak przez fatalne przyjęcie jego najważniejszej jak dotąd książki, Odwróconego światła, lub „samowypędzenie” z powodu ucieczki przed własnym twórczym wyczerpaniem) są trudne lub wręcz niemożliwe do jednoznacznego rozstrzygnięcia... (Jacek Bierut, www. http://wydawnictwoj.pl/uncategorized/pismo/esej/jacek-bierut-wroclaw-literatury/

Tytuł: "Eseje"
Autor: Tymoteusz Karpowicz
Opracowanie redakcyjne i posłowie: Joanna Roszak, Jan Stolarczyk
Seria: Dzieła zdebrane Karpowicza
Projekt: Grupa Projektor
Wydawca: wydawnictwo Warstwy
Miejsce i rok wydania: Wrocław, premiera: 15 maja 2019
Wydanie: I
Objętość:  508 stron
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format:
ISBN: 978-83-6550-224-7
EAN: 9788365502247
Cena katalogowa: 49,00 zł


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się