Koalicja Miast dla Kultury

We Wrocławiu podsumowano Koalicję Miast dla Kultury

Udostępnij

Prezentacja dorobku kulturalnego sześciu polskich miast w przestrzeni miejskiej Wrocławia oraz współpraca między nimi na polu kultury, to główne efekty projektu Koalicja Miast dla Kultury. W środę (9.11) podsumowano rok działań organizowanych w ramach tego przedsięwzięcia.

W skład Koalicji Miast dla Kultury wchodzi siedem ośrodków miejskich: Lublin, Gdańsk, Łódź, Katowice, Poznań, Szczecin oraz Wrocław. Idea współpracy w obszarze kultury zrodziła się w 2010 r., gdy miasta były na etapie starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wówczas padła deklaracja o współpracy, która w 2013 r. zaowocowała realną współpracą siedmiu metropolii.

Główny elementem tego projektu były prezentacje dorobku kulturalnego poszczególnych miast w przestrzeni miejskiej Wrocławia - sprawującego tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Prezentacje te odbywały się w ciągu kilku miesięcy. Jak podali organizatorzy przedsięwzięcia w przygotowanie wydarzeń kulturalnych zaangażowało się ponad 800 artystów z miast tworzących Koalicję.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że Koalicja Miast dla Kultury "wykorzystała energię towarzysząca aplikowaniu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury".

- Odbyło się wiele debat o tym jak rozumiemy kulturę i jak miasta mogą rozwijać się poprzez kulturę - mówił Dutkiewicz.

Czytaj : Wrocław, Europejska Stolica Kultury 2016: oto program

Dodał, że w metropoliach tworzących Koalicję zaszła strategiczna zmiana w myśleniu o rozwoju ośrodków miejskich.

- Zauważono, że oprócz gospodarki, polityki przestrzennej i wszystkich klasycznych spraw komunalnych, jest jeszcze pierwiastek kulturalny, który może stać się silnikiem napędzającym nasze miasta - powiedział Dutkiewicz.

Zdaniem prezydenta członkowie Koalicji charakteryzują się również dużą aktywnością społeczną.

- To są miasta, w których kipi życie społeczne i które będą rozwijać demokrację partycypacyjną - mówił.

Projekt współpracy w obszarze kultury ma być kontynuowany, a chęć przystąpienia do Koalicji zadeklarował Toruń.

- Nie wiemy na razie, jakie formy przyjmie ta współpraca, ponieważ Koalicja nie jest tworem nałożonym od góry, ale to autentyczna struktura powstająca oddolnie - powiedział Dutkiewicz.

Realizacji przedsięwzięcia Koalicja Miast dla Kultury towarzyszyły, prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, badania, których celem jest analiza zmian ekonomicznych, społecznych i kulturowych, jakie zaszły w miastach Koalicji w związku ze staraniem się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Publikację raportu z tych badań zapowiedziano na styczeń 2017 r.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się