We Wrocławskim Domu Literatury - „Literatura pod napięciem"
We wtorek 28 listopada w Prozie w ramach cyklu „Literatura pod napięciem” pojawi się Wojciech Orliński. Na co dzień publicysta „Gazety Wyborczej” i prowadzący audycje na antenie radia Tok FM przybliży czytelnikom kulisy pracy nad swoją najnowsza książką: „Lem. Życie nie z tej ziemi” (Wydawnictwo Czarne).
Orliński jako pierwszy podjął się próby napisania całościowej biografii najpoczytniejszego i najczęściej przekładanego na języki obce rodzimego pisarza fantastyki. Rozmowę poprowadzi inny lemolog, Stanisław Bereś, autor licznych prac naukowych traktujących o Lemie, w tym wywiadu-rzeki „Tako rzecze… Lem,” który ukazał się na początku lat 80.
O Stanisławie Lemie, najpoczytniejszym i najgłośniejszym polskim twórcy literatury science fiction, porozmawiają Wojciech Orlinski (autor biografii Lema) i Stanisław Bereś (autor wywiadu-rzeki z Lemem). Punktem wyjścia do dyskusji będzie książka Orlińskiego „Lem. Życie nie z tej ziemi”, która w tym roku ukazała się nakładem Wydawnictwo Czarne. Warto przyjść, jest szansa, że dowiecie się w końcu, o co chodziło w „Solaris” i dlaczego Andrzej Wajda nie nakręcił ekranizacji, jak korespondencyjna przyjaźń z Philipem K. Dickiem przerodziła się w nienawiść, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI, czy ile waży jamnik rubensowski.
Podczas spotkania będzie można kupić książkę „Lem. Życie nie z tej ziemi” (w promocyjnej cenie), o co zadba krainaksiazek.pl.
Kilka słów o autorze:
Wojciech Orliński (ur. 1969) – absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, od 1997 roku związany z „Gazetą Wyborczą”. Stypendysta Instytutu Wiedzy o Człowieku w Wiedniu (2005). Od 2014 roku wykładowca na wydziale dziennikarstwa i nowych mediów Collegium Civitas, wcześniej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Autor wielu książek, w tym powieści science fiction „Polska nie istnieje”. Debiutował leksykonem lemologicznym „Co to są sepulki – wszystko o Lemie”. Prowadzi bloga „Ekskursje w dyskursie” (wo.blox.pl) i audycję „Piąteczek w radiu” TOK FM .
Nota o książce:
„Lem. Życie nie z tej ziemi” to pierwsza w Polsce biografia autora Cyberiady. Korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Orliński wyjaśnia duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza. Jak Lem przeżył Holokaust? Czy kiedykolwiek uwierzył w komunizm? Dlaczego w 1945 roku porzucił intratną karierę spawacza? Jak się nauczył czytać po angielsku? Co sobie kupił za honorarium z „Obłoku Magellana”? O co chodziło w „Solaris” i dlaczego Andrzej Wajda w końcu jednak nie nakręcił ekranizacji? Jak korespondencyjna przyjaźń z Philipem K. Dickiem przerodziła się w nienawiść, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI? Co łączyło Lema z Karolem Wojtyłą? Czym się różniły pierwotne wersje „Fiaska”, „Głosu Pana” i „Kataru” od tego, co Lem ostatecznie wysłał wydawcy? Na czym polegała współpraca Lema z opozycją demokratyczną? Jaką tajemnicę skrywa szopa na zapleczu domu pisarza? Gdzie i kiedy Lem spróbował narkotyków i jakie miał przy tym doznania? Ile waży jamnik rubensowski? Jak w PRL wyglądał zakup samochodu, domu, „New York Timesa”, wejściówki na Kasprowy Wierch, stacyjki do fiata czy marcepanowego batonika? I co to właściwie jest sztamajza?
Czas: niedziela, 28 listopada, godz. 19:00
Miejsce: Klub Proza, Przejście Garncarskie 2
Wstęp: wolny
Partnerem Literatury pod napięciem jest TAURON Polska Energia.