Hedwig, Marta Kwaśnicka

Hedwig, Marta Kwaśnicka

Węgry: Inauguracja polskiej serii wydawniczej

Udostępnij

 Od eseju biograficznego „Jadwiga” autorstwa Marty Kwaśnickiej rozpoczęła się w czwartek w Instytucie Polskim w Budapeszcie prezentacja serii wydawniczej noszącej imię historyka i znawcy stosunków polsko-węgierskich Wacława Felczaka i powstającej dzięki wsparciu Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.

Marta Kwaśnicka opowiedziała o swojej książce na spotkaniu prowadzonym przez historyka literatury László Szörényiego.

Jak podkreślił wydawca, autorka ukazuje Jadwigę nie tylko jako powszechnie kochaną, kanonizowaną królową, ale też jako osobę prywatną, która jest jednocześnie zależna od historii i ją tworzy.

Książka o królowej Polski jest jedną z czterech już opublikowanych przez wydawnictwo Rézbong na zlecenie Fundacji im. Wacława Felczaka, której celem jest przekazywanie tradycji przyjaźni polsko-węgierskiej młodszym pokoleniom.

Pozostałe to: „Dwanaście” Marcina Świetlickiego, „Triumf człowieka pospolitego” Ryszarda Legutki oraz „Szkoła polskości”, praca doktorska Noémi Kertész o literaturze dziecięcej polskiego romantyzmu.

„W serii Felczaka ukaże się w sumie 12 pozycji. Będą to albo książki polskich autorów, albo książki Węgrów o tematyce polskiej. Podjęliśmy się wydania publikacji w czterech dużych kręgach tematycznych: literatura piękna, nauki społeczno-polityczne, stosunki kulturalne i prace węgierskich katedr uniwersyteckich w dziedzinie polonistyki” – powiedział PAP szef wydawnictwa Gergely Kovács.

Jak dodał, w przygotowaniu jest książka o kontaktach węgierskich Jana Matejki i wątkach węgierskich w jego twórczości, a jesienią ukaże się „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy” Sergiusza Piaseckiego.

Rézbong publikował już wcześniej książki polskich autorów, m.in. wydał dwie prace Igora Jankego: „Napastnika” o Viktorze Orbanie oraz „Twierdzę” o Solidarności Walczącej.

Wacław Felczak (1916-93) to naukowiec i opozycjonista; podczas II wojny światowej był kurierem rządu RP na uchodźstwie, w latach 1947-56 odbywał wyrok w więzieniach stalinowskich, od 1958 r. pracował w Instytucie Historii UJ. Był znawcą stosunków polsko-węgierskich i inicjatorem zacieśnienia kontaktów z Węgrami. Specjalizował się w węgierskiej kulturze, języku i zagadnieniach polityczno-historycznych, jest autorem „Historii Węgier”.

Fundacja im. Wacława Felczaka to wspólna inicjatywa Polski i Węgier. Prezydent Andrzej Duda na początku miesiąca podpisał ustawę o powołaniu Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, który będzie miał siedzibę w Warszawie. Na Węgrzech natomiast Fundacja im. Wacława Felczaka kilka dni temu została zarejestrowana przez sąd w Budapeszcie.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się