"Wehikuł czasu" - długo oczekiwana nowa seria klasycznych powieści science fiction !
Jednym z niezrealizowanych marzeń ludzkości są podróże w czasie. Nasza nowa seria w pewnym stopniu spełni to marzenie: publikowane w niej powieści umożliwią czytelnikom wyprawy w przyszłość – do opisanych przez autorów futurystycznych światów, w przeszłość – w historię literatury fantastycznej, a także – części z nich – sentymentalne podróże do czasów młodości, gdy po raz pierwszy sięgali po te książki.
Seria obejmie tylko najbardziej znaczące, nagradzane, uznane i lubiane tytuły szeroko rozumianej literatury fantastycznonaukowej. Wierzymy, że stanie się drogowskazem dla tych wszystkich, którzy kochają dobrą, ważną i znaczącą literaturę SF. To seria, którą po prostu trzeba mieć!
Premiera serii "Wehikuł czasu" planowana jest na pierwsze półrocze 2019 roku!
W przygotowaniu:
1. Koniec dzieciństwa, Childhood's End, Przekład: Zbigniew A. Królicki, Andrzej Sawicki
Gdy człowiek ma już ruszyć na podbój kosmosu, nad największymi miastami Ziemi pojawiają się statki obcych. Po daremnych próbach oporu sytuacja się normalizuje: przybysze jednoczą państwa, eliminują ubóstwo i przestępczość, zaprowadzają pokój. Większość ludzi jest zadowolona i tylko nieliczni już pytają, jaki cel mają nadzorcy ludzkości.
Arthur C. Clarke (1917–2008), klasyk literatury SF i wizjoner. Wydał ponad 30 książek i 14 zbiorów opowiadań. Laureat najważniejszych nagród w dziedzinie science fiction: Hugo, Nebula, Campbella i Locusa. Najbardziej znaną ekranizacją jego prozy jest film 2001. Odyseja kosmiczna Stanleya Kubricka.
2. Kwiaty dla Algernona, Flowers for Algernon, Przekład: Krzyszto Sokołowski
Trzydziestodwuletni Charlie Gordon jest upośledzony umysłowo, ma iloraz inteligencji na poziomie 68 punktów. Uczy się czytać i pisać na zajęciach w Beekman College. Dwaj naukowcy z tej uczelni, doktor Nemur i doktor Strauss, prowadzą badania nad wzrostem inteligencji. Udało im się już za pomocą zabiegu chirurgicznego zwiększyć zdolności umysłowe myszy o imieniu Algernon i teraz chcą przeprowadzić taki sam eksperyment z człowiekiem.
Daniel Keyes (1927–2014) – amerykański pisarz. Jego opowiadanie Kwiaty dla Algernona otrzymało nagrodę Hugo w 1960 roku. Rozwinięte do formy powieści pod tym samym tytułem doczekało się z kolei nagrody Nebula w roku 1966, a dwa lata później zostało zekranizowane jako Charly. Keyes opublikował także m.in. obsypaną nagrodami książkę non-fiction Człowiek o 24 twarzach
3. Aleja potępienia, Damnation alley, Przekład:Zbigniew A. Królicki
Stany Zjednoczone, zniszczone po wojnie nuklearnej. Pozostali przy życiu ludzie skupiają się w małych enklawach. Tanner, brutalny człowiek gangu motocyklowego, otrzymuje szansę odkupienia swoich zbrodni. Ma dostarczyć leki z Los Angeles do leżącego na wschodnim wybrzeżu Bostonu. Jest to jednak misja niemalże samobójcza, bo musi pokonać radioaktywną pustynię, nękaną huraganami i burzami ognistymi, zamieszkaną przez mutanty i potwory.
Roger Zelazny (1937–1995), syn Amerykanki irlandzkiego pochodzenia i polskiego emigranta, jest autorem wielu klasycznych dzieł science fiction i fantasy, m.in. cyklu „Kroniki Amberu” oraz powieści Ja, nieśmiertelny, Pan Światła i Wyspa umarłych. Zdobył m.in. sześć nagród Hugo i trzy nagrody Nebula.
4. Hiob. Komedia sprawiedliwości, Job: A comedy of justice, Przekład: Michał Jakuszewski
Dla Alexa Hergensheimera nierozważny zakład na Polinezji staje się początkiem serii zmian. Gdy odzyskuje przytomność jego świat nie jest już taki sam, a on nie nazywa się bynajmniej Hergensheimer. Dla zdezorientowanego Amerykanina oparciem jest jedynie stewardesa Margrethe, lecz przemiany rzeczywistości gwałtownie przyspieszają, a sytuacja zakochanych tylko się pogarsza. Przekonany, że wielkimi krokami zbliżają się Armagedon i dzień sądu ostatecznego, Alex robi wszystko, by Margrethe znalazła się w stanie łaski. Bo bez niej niebo nie będzie dla niego rajem.
Robert A. Heinlein (1907–1988) jeden z największych mistrzów SF, autor 40 opowiadań i ponad 30 powieści, z których cztery – Dubler, Kawaleria kosmosu, Obcy w obcym kraju i Luna to surowa pani – otrzymały nagrodę Hugo. W młodości był oficerem amerykańskiej marynarki wojennej, w 1975 roku komentował lądowanie człowieka na Księżycu w ramach misji Apollo 11, a jego nazwiskiem nazwano asteroidę.
Okładki serii są połączeniem photoshopowej fotomanipulacji z fragiką 3D.
Ich twórcą jest ceniony polski artysta Igor Morski.
Igor Morski - ilustrator prasowy, scenograf jest wyspecjalizowany w technikach komputerowych, głównie fotomanipulacji i 3D. W 1985 roku z wyróżnieniem ukończył PWSSP w Poznaniu na wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego (dzisiejszy Uniwersytet Artystyczny). Pierwotnie zajmował się scenografią telewizyjną i teatralną, ma na swoim koncie setki mniejszych i większych realizacji. Od 1985 roku pracował jako grafik związany z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi oraz Festiwalem Teatrów Ulicznych Malta w Poznaniu. Po zdobyciu wielu prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Award of Excellence Communication Arts i Applied Arts oraz Golden Stellar Digital Artist California, nawiązał współpracę z dwoma znaczącymi agencjami ilustratorskimi: australijską Illustration Room i amerykańską Illuzoo. Współpracował także z Deloitte, dla którego wykonał blisko setkę grafik okładkowych i ilustracyjnych. Jest m. in. autorem trzech okładek płyt zespołu Uriah Heep. W roku 2016 zaprojektował plakat Międzynarodowego Festiwalu Operatorów Filmowych „Camerimage”.
Jego prace publikowane były w: „Businessman Magazine”, „Manager Magazine”, „Charaktery”, „Newsweek”, „Money”, „In the Black”, ”Prevention”, „Mens Health”, „Womens Health”, „Migros Magazine” czy „The Boston Globe”.
Znalazł się na okładkach: „Du Zhe”, „In The Black”, „George”, „Sydney Morning Hearald”, „Creative”, „Focus Magazine”, „Muy Interesante” i wielu, wielu innych.
Jego klientami były także znane światowe agencje reklamowe: Arnold NY, Fcb Health NY, The Tribe Dubai, Art Galaxie Katar, Saatchi & Saatchi Sydney, Saatchi & Saatchi Singapore, Abelson Taylor.