21. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

21. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Wielkanocny Festiwal Beethovena. John Malkovich będzie czytał Goethego

Udostępnij

Amerykański aktor wystąpi dzisiaj w Filharmonii Narodowej podczas Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w roli narratora. Podczas koncertu wykonana zostanie muzyka do tragedii "Egmont" J.W. Goethego. Słynny hollywoodzki aktor chętnie występuje na scenie – zaczynał swoją karierę w teatrze. Przedstawienia, w których bierze udział w ostatnich latach łączą szczególne związki z muzyką barokową w The Infernal Comedy i z Mozartem – w Giacomo Variations.

W trakcie 21. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena wykonywana będzie muzyka do tragedii J.W. Goethego „Egmont” op. 84, którą kompozytor napisał za namową wielkiego poety.

Martin Haselboeck, który poprowadzi w środę Orchester Wiener Akademie, do roli narratora zaprosił słynnego amerykańskiego aktora Johna Malkovicha. W koncercie wystąpi także szwedzka sopranistka Marie Arnet.

Muzyka do sztuki J. W. Goethego "Egmont" powstała w latach 1809-1810. Beethoven napisał tę muzykę na zamówienie Teatru Dworskiego w Wiedniu. Goethe chciał wykorzystać ją podczas inscenizacji sztuki.

Beethovenowi, wielkiemu wielbicielowi talentu Goethego, radość przyniósł nie tylko fakt, że Goethe powierzył właśnie jemu zadanie skomponowanie muzyki do "Egmonta", ale i samo obcowanie z dramatem, którego bohater, namiestnik Flandrii, skazany na śmierć za udział w powstaniu przeciwko Hiszpanii, był bardzo bliski rewolucyjnym ideałom kompozytora. Sam Goethe stwierdził, że Beethoven „wczuł się w jego intencje z godną podziwu genialnością”.

Goethe i Beethoven. „Poznałem Beethovena. Jego talent zdumiał mnie, niestety, jest to człowiek zupełnie nieokrzesany” – napisał wielki poeta. Nie przeszkodziło to Goethemu zamówić u kompozytora muzyki, która miała towarzyszyć inscenizacji jego sztuki o flandryjskim bohaterze. Op. 84 w dorobku Beethovena to wielki rarytas koncertowy.

Marie Arnet w Egmoncie i arii koncertowej Ah! Perfido, wyśrubowany szwedzki sopran, śpiewaczka, której świetnie leży w głosie barokowy i klasycystyczny repertuar.

Kilka słów o aktorze:

John Malkovich (ur. 1953), amerykański aktor, chorwackiego pochodzenia, reżyser i producent filmowy zagrał m.in. znudzonego fotoreportera w "Polach śmierci" i niewidomego lokatora Willa w filmie Roberta Bentona "Miejsca w sercu". W historii kina zapisał się rolą komediową w filmie "Making Mr. Right". W "Niebezpiecznych związkach" odtwarzał postać Vicomte de Valmont.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się