"Wierny Rusłan" - historia obozowego psa jako metafora zniewolenia w totalitarnym świecie!

"Wierny Rusłan" - historia obozowego psa jako metafora zniewolenia w totalitarnym świecie!

"Wierny Rusłan" - historia obozowego psa jako metafora zniewolenia w totalitarnym świecie!

Udostępnij

Chciałbym dzisiaj zaproponować klasykę literatury łagrowej "Wierny Rusłan", autorstwa Gieorgija Władimowa trafi do księgarń 16 marca. To poruszająca książka porównywana z dziełami Sołżenicyna czy Szałamowa.

Nota o książce:

Władimow poprzez historia obozowego psa Rusłana, pokazał całe okrucieństwo sowieckiej machiny łagrowej. W ten sposób stworzył  wstrząsającą metaforę dehumanizacji i zniewolenia w totalitarnym świecie.  

Po likwidacji obozu Rusłan i inne psy wartownicze zostają wypędzeni. Cała sfora błąka się po okolicy i nie potrafi zapomnieć o minionym życiu w łagrze, który uważała za raj. Psy były tam wykorzystywane do zadań wartowniczych, a surowa tresura odcisnęła na nich niezatarte piętno. Tęskniący za służbą Rusłan próbuje sam sobie zorganizować łagrowe życie i poszukuje więźniów, których mógłby nadzorować.

Kilka słów o autorze:

Gieorgij Władimow (1931–2003) – rosyjski pisarz i dysydent. Prześladowany w ZSRR z powodu działalności opozycyjnej, wyemigrował w 1983 roku do RFN. Obywatelstwo rosyjskie przywrócono mu w 2000 roku. Napisał m.in. Katastrofę, Trzy minuty ciszy oraz Generała i jego armię (Rosyjska Nagroda Bookera w 1995 roku). Największy rozgłos przyniósł mu Wierny Rusłan, rozpowszechniany w ZSRR w drugim obiegu, wydany na Zachodzie w 1975 roku i do dziś nieustannie wznawiany na całym świecie.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się