"Wileński poker". Klasyka literatury litewskiej w Warszawie

"Wileński poker". Klasyka literatury litewskiej w Warszawie

"Wileński poker". Klasyka literatury litewskiej w Warszawie 12 listopada

Udostępnij

Litewski Instytut Kultury i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu przypominają o prezentacji książki będącej klasyką literatury litewskiej - Wileńskiego pokera autorstwa Ričardasa Gavelisa. Udział w rozmowie wezmą publicysta Wojciech Stanisławski i Jrat Čerškut, literaturoznawczyni, "gaveliolożka" związana z Uniwersytetem Warszawskim. Spotkanie w Bibliotece na Koszykowej 12 listopada o godzinie 19:00 poprowadzi Dominik Wilczewski, redaktor Przeglądu Bałtyckiego i analityk Instytut Europy Środkowej. Powieść Wileński poker w tłumaczeniu Kamila Peceli ukazała się nakładem Kolegium Europy Wschodniej.

Książkę będzie można zakupić w cenie promocyjnej w czasie spotkania.
Można także ja kupić w księgarni wysyłkowej Wydawnictwa KEW: http://www.kew.org.pl/produkt/wielenski-poker-ricardas-gavelis/ 

Kilka słów o książce

"Wileński poker" Ričardasa Gavelisa jest książką przełomową w literaturze litewskiej i zarazem książką silnie związaną z przełomem w kulturze i społeczeństwie litewskim, jaki dokonał się w latach osiemdziesiątych. Autor odważnie poruszał w niej tematy i problemy, o których dotychczas milczano - te zabronione przez władze radzieckie, ale i te uważane za tabu przez samych Litwinów. Dlatego mogła się ona ukazać dopiero w 1989 roku - wcześniej podzielony na fragmenty rękopis autor rozdzielił między znajomych. Przezorność ta była uzasadniona - jednoznaczny i niebywale silny wydźwięk antysowiecki powieści mógł przesądzić o losie nie tylko autora, ale i tych, którzy przechowywali jej części. Istotne to książki, których boją się władze.

Powieść opowiada o samotnych zmaganiach i poszukiwaniach Vytautasa Vargalysa - dziecięcia wieku, które zdążyło przejść przez wiele kręgów piekła najnowszej historii. Głównego bohatera - Litwina wychowanego przez wybujałe i kontrowersyjne indywidualności, członka litewskiej partyzantki antysowieckiej, więźnia łagrów, wyrzutka społecznego i człowieka z marginesu - czytelnik poznaje jako dojrzałego mężczyznę, pracownika biblioteki w zsowietyzowanym Wilnie lat siedemdziesiątych. Jest on owładnięty ideą, a może nawet paranoiczną manią poszukiwania tych, którzy są odpowiedzialni za nadmiar zła i cierpienia przepełniający jego życie.

Barok wyobraźni Gavelisa koresponduje z barokiem Wilna. Miasto staje się jednym z najważniejszych bohaterów, a może nawet - z czym pewnie zgodziłby się Gavelis - autorem powieści. Wilno jest labiryntem skomplikowanym, pozbawionym centrum (sensu), żyjącym własnym życiem i determinującym życia swoich mieszkańców. Labiryntem do potęgi - przenika się w nim nie tylko kilka miast (Wilno sowieckie, litewskie, polskie, żydowskie), ale i epok. Jest to siedziba zła, jednak równocześnie jest także miastem ukochanym - Wileński poker to poruszająca oda do wspaniałego miasta o bogatym duchu, którego Oni zabijają w swej okrutnej dehumanizacji.(- z posłowia Kamila Peceli)

---

Bardzo rekomenduję jedną z najważniejszych powieści XX w. - "Poker wileński" Ričardasa Gavelisa. To dzieło światowego formatu opisuje Wilno lat 70. XX w. Wilno, które rozpoznaję i pamiętam ze swojego dzieciństwa. Jest tam wiwisekcja radzieckiego systemu. To naprawdę bardzo ważna książka...(- Kristina Sabaliauskait w wywiadzie dla tygodnika "Przegląd")

Nota o autorze:

Ričardas Gavelis (1950-2002) - litewski pisarz, publicysta i fizyk. W latach 1973 - 1977 pracownik w Instytucie Fizyki Litewskiej Akademii Nauk. Od 1978 pracował dla różnych opiniotwórczych czasopism kulturalnych. Jest autorem wielu opowiadań i powieści, z czego najsławniejsze to Wileński poker, Wileński jazz i przełożone na język polski Wspomnienia młodego człowieka. Określany mianem wybitnego litewskiego postmodernisty, jest jednym z najbardziej intrygujących i kontrowersyjnych twórców litewskich lat dziewięćdziesiątych.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się