Wirtualna Biblioteka Nauki poszerza swoje zbiory o dwa pisma

Wirtualna Biblioteka Nauki poszerza swoje zbiory o dwa pisma

Wirtualna Biblioteka Nauki poszerza swoje zbiory o dwa pisma

Udostępnij

Na pokrycie kosztów subskrypcji czasopism „Nature” i „Science”, które zasilą zasoby Wirtualnej Biblioteki Nauki, resort edukacji i nauki przyznał dodatkowe 12 mln zł. Łączny budżet projektu to 256 milionów złotych - podało MEiN.

Wirtualna Biblioteka Nauki (WBN) to program zakupu i udostępniania światowych zasobów wiedzy w postaci elektronicznych czasopism, książek i baz danych dla polskich instytucji akademickich i naukowych.

Program jest dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki

Program jest dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki i realizowany w większości przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

 

"Stałe podnoszenie jakości polskiej nauki i wprowadzanie bieżących osiągnięć do obiegu krajowego i międzynarodowego to jeden z priorytetów MEiN w obszarze szkolnictwa wyższego. Dlatego Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek przyznał dodatkowe 12 mln zł na pokrycie kosztów subskrypcji czasopism "Nature" i "Science", które zasilą zasoby Wirtualnej Biblioteki Nauki. Łączny budżet projektu to 256 milionów złotych" - podało na swojej stronie internetowej MEiN.

Jak przekazano, decyzja ministra o przyznaniu dodatkowych środków na zakup dostępu do czasopism naukowych jest podyktowana koniecznością zapewnienia wszystkim polskim naukowcom bezpłatnego dostępu do światowych zasobów wiedzy - elektronicznych baz danych oraz czasopism i publikacji naukowych w wersji elektronicznej.

"To także odpowiedź na głos środowiska nauczycielskiego, które zgłosiło postulat utrzymania dostępu do czasopism "Nature" i "Science" - podano.

Uczelnie i PAN zaangażowane w projekt Wirtualnej Biblioteki Nauki 

Resort poinformował, że w 2023 r. zlecił realizację zadań dotyczących WBN trzem podmiotom. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu ma zapewnić w 2023 roku dostępu do baz danych MathSciNet Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego w ramach prowadzenia Polskiego Konsorcjum Narodowego "Mathematical Reviews".

Z kolei Uniwersytet Warszawski ma prowadzić Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny NUKAT, zapewnić podmiotom, tworzącym system szkolnictwa wyższego i nauki oraz działającym na jego rzecz zgodnie, dostęp do zagranicznych baz czasopism naukowych i baz bibliometrycznych o największym zasięgu międzynarodowym.

Natomiast Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (IChB PAN) ma zapewnić dostęp do pakietu podstawowego EBSCO Information Services (licencja krajowa), EBSCO Information Services (licencja konsorcyjna), Royal Society of Chemistry (licencja konsorcyjna), KARGER (licencja konsorcyjna), McGraw-Hill (licencja konsorcyjna).


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się