Wkrótce ruszą zapisy na szkolenie dla wnioskodawców Tłumaczeń Literackich
Już 16 lutego 2017 Kreatywna Europa otworzy zapisy na bezpłatne szkolenie dla wnioskodawców obszaru Tłumaczenia Literackie kierowane do wydawców, wydawnictw i tłumaczy posiadających doświadczenie w tłumaczeniach literackich oraz przygotowujących się do składania wniosków w ramach programu Kreatywna Europa.
W najbliższym naborze będzie można ubiegać się o grant do 100 000 euro. Pieniądze z dofinansowania można przeznaczyć nie tylko na tłumaczenie, ale także na marketing oraz promocję autorów i tłumaczy.
W poprzednim naborze wrocławskie wydawnictwo Format uzyskało dotację w wysokości 55 tysięcy euro na tłumaczenie, wydanie i promocję artystycznych książek dla dzieci i dorosłych. Więcej informacji można przeczytać tutaj.
Obszar Tłumaczenia Literackie proponuje dofinansowanie dla:
- projektów tłumaczeń z jednego języka europejskiego na inny język europejski. Kwalifikowane są języki urzędowe krajów uczestniczących w Programie (Państwa członkowskie Unii Europejskiej, Islandia, Norwegia, Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Serbia, Gruzja, Mołdawia, Ukraina i Izrael*) oraz łacina i starożytna greka;
- utworów obejmujących beletrystykę (fikcja literacka) niezależnie od gatunku (powieść, opowiadanie, sztuka teatralna, poezja, komiks i utwory dla młodych czytelników).
Głównymi celami wsparcia tłumaczeń literackich są:
- wspieranie różnorodności kulturalnej i językowej Unii Europejskiej,
- promowanie międzynarodowego obiegu wysokiej jakości utworów literackich.
O granty mogą ubiegać się wydawcy lub wydawnictwa zarejestrowane w krajach uczestniczących w Programie, posiadające osobowość prawną od minimum 2 lat (w dniu, w którym upływa termin składania wniosków).
Gościem tegorocznej edycji szkolenia będzie Marcin Skrabka – prawnik, niezależny analityk i konsultant rynku wydawniczego właściciel goodbooks.pl. Przez wiele lat pracował jako wydawca książek w Wolters Kluwer Polska, współtworzył wydawnictwo Książkowe Klimaty oraz start-upy wydawniczo-technologiczne takie jak www.czeskieklimaty.pl czy też www.prawosocjalne.pl.
Na co dzień pracuje z bibliotekami i wydawcami m.in. nad wdrażaniem nowoczesnych modeli biznesowych, optymalizacji kosztów oraz nowych technologii do rynku wydawniczego i edukacyjnego.
Szkolenie planowane jest na początku marca 2017 roku.
Więcej informacji podamy już wkrótce, dlatego zachęcamy do śledzenia Newslettera oraz naszego profilu na Facebooku.
*Izrael będzie krajem uprawnionym do składania wniosków, pod warunkiem, że umowa pomiędzy UE a Izraelem będzie podpisana do dnia wydania decyzji o przyznaniu dofinansowania