Wojciech Roszkowski odznaczony Orderem Orła BIałego

Wojciech Roszkowski odznaczony Orderem Orła BIałego

Wojciech Roszkowski odznaczony Orderem Orła BIałego

Udostępnij

Z okazji święta 3 maja, w 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenia państwowe. Jednym z odznaczonych Orderem Orła Białego został prof. Wojciech Roszkowski, który „w uznaniu znamienitych zasług w popularyzowaniu i upowszechnianiu wiedzy naukowej, za zaangażowanie na rzecz kształtowania społeczeństwa obywatelskiego i działalność publiczną”.

– Pan prof. Wojciech Roszkowski to bohater rzeczywiście mojego pokolenia i tego pokolenia troszkę starszych ode mnie. (...) Pan Profesor nie bał się pisać o historii takiej, jaka ona była naprawdę. Nie bał się wobec ludzi, którzy tworzyli tę historię, stosować również bardzo surowych ocen z punktu widzenia interesu Rzeczypospolitej – ale tej prawdziwej, najjaśniejszej Rzeczypospolitej, wolnej, suwerennej i niepodległej w swoim założeniu. Czyli takiej, jak Pan Profesor ją widział, jaką chciał ją mieć. Chociaż wtedy właśnie nie była ona w pełni wolna i dlatego ci, którzy stali na jej czele, tak bardzo bali się tego typu nauki i tego typu badań – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prof. Wojciech Roszkowski powiedział po otrzymaniu Orderu Orła Białego: „To odznaczenie jest wielkim przeżyciem, zaszczytem oraz wzruszeniem, za co serdecznie dziękuję Prezydentowi i Kapitule. Życie jest zadaniem. Niektóre zadania wybieramy, na niektóre natrafiamy, a każde z nich jest inne, ale składają się one wszystkie na jedno słowo: Polska. Spełnienie zadania jest już nagrodą samą w sobie, ale jeżeli ktoś zauważa nasz wysiłek i go docenia to stanowi to dodatkową satysfakcję”.

Prof. dr hab. Wojciech Roszkowski jest ekonomistą, historykiem, profesorem nauk humanistycznych, nauczycielem akademickim, autorem publikacji z zakresu historii Polski, w tym wydawanej w podziemiu pod pseudonimem Andrzej Albert „Najnowszej historii Polski”.

Prof. Wojciech Roszkowski urodził się w 1947 roku w Warszawie. Jest nie tylko politykiem i ekonomistą, ale też humanistą. Specjalizuje się w historii najnowszej, historii gospodarczej oraz naukach politycznych. W roku 1987 zyskał tytuł doktora habilitowanego nauk ekonomicznych pracując w Katedrze Historii Gospodarczej Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Od października 1990 roku pracował również w Instytucie Studiów Politycznych PAN, gdzie objął kierownictwo Zakładem Europy Środkowo-Wschodniej. Tego samego roku został mianowany prorektorem Szkoły Głównej Handlowej i pełnił tę rolę do 1993 roku. Od 1991 roku posiada tytuł profesora tej uczelni. W roku 1996 uzyskał stopień naukowy profesora nauk humanistycznych. W latach 1994-2000 piastował stanowisko dyrektora Instytutu Studiów Politycznych PAN, a obecnie pełni tam funkcję Przewodniczącego Rady Naukowej. Był związany z wieloma instytucjami, m.in. w okresie PRL działał w Polskim Porozumieniu Niepodległościowym, w latach 90. był członkiem Rady Inicjatyw Wydawniczych przy Ministrze Kultury, a na przełomie wieków pracował jako członek Rady Instytutu Dziedzictwa Narodowego. Wykładał na uczelniach w USA. Prof. Wojciech Roszkowski był również redaktorem naczelnym „Studiów Politycznych” oraz przewodniczącym rady Muzeum Historii Polski. W latach 2004-2009 był posłem do Parlamentu Europejskiego z okręgu śląskiego. W 2011 roku został członkiem rady nadzorczej Telewizji Polskiej. Natomiast w 2015 roku był jednym z członków jury konkursu „Książka Historyczna Roku”. W 2000 roku został udekorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2005 r. srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest autorem kilkutomowych publikacji poświęconych historii Polski XX wieku, książki „Półwiecze” oraz współautorem podręczników do historii.

W 2016 roku wydawnictwo Biały Kruk wydało 3-tomową książkę Wojciecha Roszkowskiego „Świat Chrystusa”. Ponadto profesor jest współautorem „Repolonizacji Polski”. Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w lutym 2018 ukazała się jego książka „Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego”.

W 2019 w wydawnictwie Biały Kruk ukazała się książka prof. Wojciecha Roszkowskiego zatytułowana „Roztrzaskane Lustro. Upadek Cywilizacji zachodniej”. Była to jedna z najlepiej sprzedających się książek 2019 roku, która doczekała się wielu nagród, między innymi została uznana za Książkę Dekady przez redakcję „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Nagroda została wręczona prof. Wojciechowi Roszkowskiemu 5 lutego podczas gali Nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” w Bibliotece na Koszykowej w Warszawie. Autor zapowiedział kontynuację swego wielkiego dzieła i druga część „Roztrzaskanego Lustra” ukaże się jeszcze w tym roku. Instytut Książki promował „Roztrzaskane Lustro” w katalogu „New Books from Poland”.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się