Konkurs literacki Wolność – czytaj dalej

Konkurs literacki Wolność – czytaj dalej

Wolność – czytaj dalej. Poznaj laureatów Konkursu!

Udostępnij

Komisja Nagrody Literackiej wyłoniła laureatów konkursu na powieść historyczną z wątkami niepodległościowymi dla młodzieży #Wolność – czytaj dalej. Sylwetki laureatów poznaliśmy podczas uroczystej gali wręczenia nagród w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury, 12 października 2018 r. o godz. 12.00

Głównym celem zainicjowanego przez Fundację Polskiej Grupy Zbrojeniowej konkursu było zainteresowanie młodzieży jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach narodu polskiego, jakim było odzyskanie suwerennego i niepodległego państwa polskiego. Spośród ponad 100 zgłoszonych koncepcji powieści wyłoniono 10, których autorom przyznano stypendia Fundacji PGZ. Pozwoliły one na pisanie powieści w dwóch kategoriach wiekowych czytelników: 11-14 i 15-18 lat.

Przez cztery miesiące autorzy rozwijali zaproponowane przez siebie fabuły. We wrześniu powieści zostały ocenione przez Komisję Nagrody Literackiej, w której składzie znaleźli się m.in.: dr Anna Maria Krajewska (autorka książki „Trzy legendy. Walka i niepodległość i granice w polskiej literaturze młodzieżowej”, pracowniczka Biblioteki Narodowej), dr hab. Jarosław Klejnocki (poeta, pisarz, eseista, krytyk literacki, dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie) oraz Jacek Komuda (pisarz i historyk, autor powieści i opowiadań historycznych osadzonych głównie w realiach Polski sarmackiej).

Komisja przyznała po trzy nagrody w każdej kategorii. Fundatorem nagród o łącznej wartości 60 000 zł. jest Narodowe Centrum Kultury. W zamyśle Fundacji PGZ i Narodowego Centrum Kultury jest ponadto druk dwóch zwycięskich prac w formie książek oraz opracowanie tekstów w postaci e-booków.

Laureaci Konkursu:

W I kategorii wiekowej (11-14 lat):

I miejsce – Barbara Kośmiej-Odnous, za powieść Pole wzlotu
II miejsce – Krzysztof Miśdzioł, za powieść Boisko 1918
II miejsce – Sylwia Maria Gil za powieść Odnaleźć Skarb

W II kategorii wiekowej (15-18 lat):

I miejsce – Jacek Inglot, za powieść Operacja „Komendant”. Misja w czasie
II miejsce – Katarzyna Ryrych, za powieść Maki na śniegu
III miejsce – Konrad Tomasz Lewandowski, za powieść Pancerne Orlęta
Wyróżnienie: Julia Nowak, za powieść Exit 1918


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się