Wpływ programu „Mała książka – wielki człowiek” na czytelnictwo w rodzinach

Wpływ programu „Mała książka – wielki człowiek” na czytelnictwo w rodzinach

Wpływ programu „Mała książka – wielki człowiek” na czytelnictwo w rodzinach

Udostępnij

Polska może poszczycić się największym programem bookstartowym w Europie. Jego cel to kreowanie i utrwalanie nawyku sięgania po książkę wśród dzieci oraz ich opiekunów. Właśnie opublikowano wyniki badań, które pokazują jak „Mała książka – wielki człowiek” wpływa na czytelnictwo w rodzinach. Program jest prowadzony przez Instytut Książki.

BOOKSTART

Idee programów bookstartowych zrodziły się ponad 35 lat temu w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Ich celem było zapewnienie każdemu dziecku książki na własność. Bookstartowe działania proczytelnicze są dziś realizowane na całym świecie, w tym w Polsce. Prowadzony od 2017 roku program „Mała książka – wielki człowiek” to obecnie największy tego typu projekt w Europie. Aby dzieci otrzymywały wyprawki czytelnicze odpowiednie do swojego wieku i etapu rozwoju, program został podzielony na trzy etapy.

Noworodki. Pierwszy etap kampanii jest skierowany do rodziców nowonarodzonych dzieci. Na oddziałach położniczych opiekunowie otrzymują książkę przygotowaną z myślą o dzieciach do trzeciego roku życia oraz ulotkę informacyjną, uświadamiającą dlaczego warto czytać dzieciom już od narodzin. Działanie swoim zasięgiem obejmuje 90% szpitali w Polsce. Przekazywaniu wyprawek czytelniczych towarzyszą inicjatywy aktywizujące, między innymi szkolenie dla położnych – ambasadorek głośnego czytania maluchom.

Przedszkolaki. Drugi etap programu, skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym, jest realizowany we współpracy z bibliotekami publicznymi. Jego zasady są proste: każde dziecko, które odwiedzi bibliotekę uczestniczącą w projekcie, dostaje wyprawkę (książkę dedykowaną czytelniczkom i czytelnikom między 4 a 6 rokiem życia i broszurę informacyjną dla rodziców) oraz Kartę Małego Czytelnika. W projekcie bierze udział 91% bibliotek publicznych.

Pierwszaki. Trzeci etap kampanii został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej. Za przekazanie pierwszoklasistom wyprawek czytelniczych odpowiada szkoła, realizując to w wybrany przez siebie sposób, np. podczas pasowania na ucznia lub podczas pierwszej wizyty w bibliotece szkolnej. Wyprawki czytelnicze trafiają do wszystkich szkół podstawowych w Polsce, które mają oddziały klas pierwszych.

Od początku trwania projektu do dzieci trafiło ponad 6 milionów książek.

BADANIA I WNIOSKI

Wpływ programu na postawy czytelnicze w rodzinach sprawdziła Agencja Badań Rynku SESTA. Badania zostały zrealizowane na próbie 1 500 opiekunów, którzy otrzymali wyprawkę czytelniczą dla dziecka. Zapraszając do udziału w wywiadach, zadbano o różnorodność społeczną i demograficzną. Czego dowiadujemy się z raportu?

94% opiekunów uznało, że dzieci zainteresowały się otrzymanymi książkami. Ponad 8 na 10 badanych zadeklarowało czytanie dziecku otrzymanej książki, a przeszło 75% respondentów sięgało po nią co najmniej raz w tygodniu. Jednocześnie przeszło 4 na 10 badanych przyznaje, że książka otrzymana od Instytutu była czytana również innym dzieciom  w rodzinie.

64% opiekunów, którzy odebrali wyprawkę dla noworodka, twierdzi, że pierwszy kontakt dziecka z podarowaną książką nastąpił przed 1 urodzinami. 42% osób zadeklarowało, że dziecko rozpoczęło swoją czytelniczą przygodę w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia.

Ponad ¾ respondentów, którzy odebrali książkę dla przedszkolaka, uznało, że lektura zachęciła ich do częstszego odwiedzania biblioteki. Prowadzone przez Instytut statystki wykazują ponadto, że ponad 60% dzieci biorących udział w projekcie to nowi użytkownicy bibliotek, a dzięki kampanii bibliotekom przybywa rocznie około 150 tysięcy czytelników w wieku przedszkolnym.

Program wpływa również na osoby czytające, pogłębiając ich nawyki. Niemal 80% opiekunów uważa, że wyprawka zmotywowała ich do czytania dzieciom także innych książek. Przeszło 75% respondentów kupujących książki dla dzieci zauważa, że kampania zachęciła ich do częstszych wizyt w księgarni.

Mimo optymistycznych tendencji, wywiady uwidaczniają także wyzwania, w obliczu których stają opiekunowie. Ich zaangażowanie nie było jednakowe na każdym z etapów projektu. Respondenci częściej czytali książki z wyprawki dla noworodka oraz otrzymane w bibliotece niż książki przekazywane dzieciom w szkołach. Rodzice, którzy nie czytają dzieciom codziennie, zostali poproszeni o podanie powodów takiej sytuacji. Najczęściej wskazywaną przyczyną był brak czasu.

25% ogółu badanych deklaruje, że bez otrzymanej książki czytałoby mniej lub wcale. Program będzie zatem kontynuowany a jego formuła rozwinięta.

Pełne wyniki są dostępne poniżej.

ROLA INSTYTUTU

Udział w każdym etapie programu jest bezpłatny, zarówno dla rodziców jak i szpitali, bibliotek, czy szkół. Nad przygotowaniem, drukiem i dystrybucją książek czuwa Instytut. Tytuły, które będą przekazywane w tegorocznych wyprawkach czytelniczych zostały wybrane przez grono ekspertów w formie konkursu dla wydawców. Dotychczasową formułę zmieniono, by urozmaicić ofertę proponowaną młodym czytelniczkom i czytelnikom oraz by dodatkowo wesprzeć rynek książki, szczególnie mniejsze oficyny wydawnicze.

Z myślą o dzieciach i opiekunach, którzy wolą zasłyszane opowieści, powstały audio wersje już wydanych książek: Krasnala w Krzywej Czapce Wojciecha Widłaka oraz Wnuczki antykwariusza Justyny Bednarek. Audiobooki są ogólnodostępne i darmowe.

SZERSZY KONTEKST

Przekazanie książki to nie koniec, a dopiero początek działań. W ramach programu „Mała książka – wielki człowiek” wyprawkom towarzyszy szereg całorocznych działań proczytelniczych. Ogólnopolskie aktywności obejmują m.in. warsztaty dla dzieci (największa trasa animacyjna „Mała książka w drodze”), działania plenerowe (obecność na festiwalach), szkolenia dla książkowych aktywistów (w tym położnych) oraz ogólnopolską kampanię medialną. Więcej informacji o działaniach znajduje się na stronie internetowej www.wielki-czlowiek.pl.

Program jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pliki do pobrania

źródło: https://instytutksiazki.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się