Ogólnopolska Izba Księgarń
Miesięcznika Teatr - Nagrody

Miesięcznika Teatr - Nagrody

Wręczono doroczne nagrody miesięcznika „Teatr”

Udostępnij

Maja Kleczewska laureatką Nagrody im. Konrada Swinarskiego, Anna Seniuk i Andrzej Kłak z Nagrodami im. Aleksandra Zelwerowicza, a Zygmunt Malanowicz uhonorowany nagrodą specjalną „Teatru” - w poniedziałek w Instytucie Teatralnym w Warszawie wręczono laury miesięcznika „Teatr”. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

Redaktor naczelny „Teatru” Jacek Kopciński przypomniał, że jak co roku miesięcznik przyznaje nagrody dla najlepszych aktorów, aktorek, reżyserek i reżyserów, a także nagrodę specjalną. Przypomniał, że to są „nagrody przyznawane przez krytyków” i - jak dodał – „niestety, honorowe”.  Nagrodę im. K. Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2017/18 przyznano za spektakl Pod presją wg scenariusza Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.  Kopciński zaznaczył, że członkowie kapituły „zgodnie uznali to przedstawienie za największe osiągnięcie polskiej reżyserii”. Przypomniał, że Nagroda im. Swinarskiego po raz drugi w historii trafia w ręce kobiety. „Nasz werdykt nie został jednak wydany »pod presją« statystyk (...), ale jest wyrazem zachwytu nad wyjątkowym spektaklem i uznania dla wybitnej artystki, która go dla nas stworzyła” - wyjaśnił redaktor naczelny „Teatru”.

Odbierając nagrodę, Maja Kleczewska przypomniała, że rok temu to wyróżnienie po raz pierwszy w historii otrzymała kobieta-reżyser Anna Augustynowicz. „Chciałam zadedykować tę nagrodę kobietom, które współtworzyły teatr polski od niepamiętnych czasów i o których, myślę, powinniśmy pamiętać” - powiedziała laureatka i odczytała listę kilkudziesięciu nazwisk wybitnych artystek teatru. „Mam też nadzieję, że pewnego dnia jakaś nagroda reżyserska będzie imienia jakiejś kobiety” - dodała.

Nagrodą im. A. Zelwerowicza za najlepszą żeńską kreację aktorską w sezonie 2017/18 uhonorowano Annę Seniuk za rolę Selmy Lagerloef w Twórcach obrazów Pera Enquista w reżyserii Artura Urbańskiego i rolę Ciotuni w Ułanach Jarosława Marka Rymkiewicza w reżyserii Piotra Cieplaka (oba spektakle w Teatrze Narodowym w Warszawie).

„Te dwie role są jak awers i rewers jednej monety wykonanej z bardzo cennego kruszcu. Tym kruszcem jest wrażliwość i talent wybitnej aktorki, która zaskakuje nas niemal jak debiutantka” - ocenił w laudacji Kopciński.  W filmie nagranym do uczestników gali, nieobecna na niej Anna Seniuk podkreśliła woje „zdumienie, ogromne wzruszenie i wielką radość” z powodu wyróżnienia. „Przecież nie często się zdarza, żeby po raz drugi zdobyć tak prestiżową i tak ważną nagrodę dla naszego środowiska. (...) Myślę, że po prostu wykorzystałam szansę, jaką dał mi Teatr Narodowy w Warszawie. No cóż, zawsze się starałam grać tak, żeby nie przynosić wstydu moim studentom” - powiedziała.

Andrzej Kłak odebrał Nagrodę im. A. Zelwerowicza za najlepszą męską kreację aktorską w sezonie 2017/18. Doceniono go za rolę Franza K. w Procesie według Franza Kafki, w adaptacji, reżyserii i scenografii Krystiana Lupy, wystawionym w Nowym Teatrze w Warszawie.  „Rola Josefa K. w spektaklu Krystiana Lupy także dla nas stała się wielkim przeżyciem. Jest to tego rodzaju rola, o której chciałoby się mówić nie tylko w kategoriach estetycznych, ale także filozoficznych” - podkreślił Kopciński.  Nagrodę specjalną „Teatru”, „wyróżnienie dla artystów - w uznaniu za ich dorobek oraz wyjątkowy wkład w życie teatralne”, przyznano aktorowi warszawskiego Nowego Teatru Zygmuntowi Malanowiczowi.

Kopciński zwrócił uwagę, że ta nagroda „nie ma swojego patrona i jest dużo, dużo młodsza”. „Nagradzamy artystów spełnionych, ale ciągle czynnych. Artystów, którzy dokonali czegoś szczególnego, których zapamiętujemy nie tylko ze sceny” - mówił.  „W tym roku nagrodę specjalną otrzymuje aktor wybitny - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, i radiowy (...) Ulubiony aktor Warlikowskiego wziął udział w jego znanych i ważnych przedstawieniach: w Burzy, Dybuku, Krumie, Aniołach w Ameryce, (A)pollonii, Końcu, Opowieściach afrykańskich, Kabarecie warszawskim, Francuzach, a ostatnio w Wyjeżdżamy na podstawie tekstu Hanocha Levina” - podkreślił.

W skład kapituły - obok prof. Kopcińskiego - weszli krytycy: Jacek Cieślak, Wojciech Majcherek, Jacek Wakar i Kalina Zalewska.

Nagroda im. K. Swinarskiego dla najlepszego reżysera sezonu teatralnego jest przyznawana od 1976 r., a Nagrody im. A. Zelwerowicza dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora sezonu teatralnego - od roku 1984. Miesięcznik „Teatr” to najstarsze polskie czasopismo, poświęcone teatrowi współczesnemu. Jego pierwszy numer ukazał się w 1945 roku.

[źródło: PAP]  


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się