Wręczono nagrody IV i V edycji Konkursu Historycznego MSZ

Wręczono nagrody IV i V edycji Konkursu Historycznego MSZ

Wręczono nagrody IV i V edycji Konkursu Historycznego MSZ

Udostępnij

Polski szef dyplomacji Zbigniew Rau wręczył w poniedziałek nagrody i wyróżnienia konkursu MSZ w zabytkowym pałacu Alfreda Biedermanna należącym do Uniwersytetu Łódzkiego, którego władze były gospodarzem uroczystości. „Historia tworzy jednostki i społeczeństwa, a później to właśnie jednostki i społeczeństwa tworzą historię” – powiedział podczas uroczystości szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

Nagrodę w czwartej edycji konkursu za najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski wydaną w 2019 r. odebrał w Łodzi profesor Roger Moorhouse z Wielkiej Brytanii za publikację "First to Fight: The Polish War". Monografia w naszym kraju ukazała się pod tytułem: "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi". Wyróżnienie MSZ otrzymali: Jack Fairweather z Wielkiej Brytanii za "The Volunteer. One Man, an Underground Army, and the Secret Mission to Destroy Auschwitz" oraz Kazuo Fujii z Japonii, który napisał książkę pt.: "Socjoekonomiczna historia Polski XIX wieku – kształtowanie przedsiębiorcy i nowoczesnego społeczeństwa Łodzi" (polskie tłumaczenie tytułu).

W piątej edycji konkursu za najlepszą publikację w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji uznano pracę Marka Kornata i Mariusza Wołosa "Józef Beck. Biografia". Wyróżnienia otrzymali Wiesław Theiss - "Dzieci syberyjskie 1919-2019.Z Syberii przez Japonię i Stany Zjednoczone do Polski" oraz Danuta Drywa - "Poselstwo RP w Bernie. Przemilczana historia".

Nagrody na wniosek Rady Dyplomacji Historycznej przyznaje co roku szef MSZ. Z powodu pandemii wręczanie laurów poszczególnych edycji konkursu było przekładane.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Łodzi minister Rau nawiązał do uniwersalnych praw dziejów. "Historia tworzy jednostki i społeczeństwa a później to właśnie jednostki i społeczeństwa tworzą historię - podkreślił szef MSZ.

"Dzisiaj, kiedy wolny świat zmaga się z brutalnymi roszczeniami rosyjskiego imperializmu, jesteśmy, tak jak w przeszłości, po stronie wolności, równości i solidarności" - podsumował.

(PAP)

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się