Wręczono nagrody Pegazika

Wręczono nagrody Pegazika

Wręczono Pegaziki

Udostępnij

Statuetka Pegazika, poczynając od 2005 r. towarzyszyła Poznańskim Spotkaniom Targowym – Książka dla Dzieci i Młodzieży, i towarzyszy po zmianie ich nazwy na Poznańskie Targi Książki jako Nagroda Pegazika i Nagroda Prezydenta Miasta Poznania

Laureatami XVII edycji Nagrody w 2022 roku są:


w kategorii Twórca Książki dla Dzieci i Młodzieży

Anna Onichimowska za całokształt dorobku i stałą aktywność twórczą, prowadzoną w znakomity sposób od ponad 40 lat, a w szczególności za odwagę podejmowania trudnych problemów i liryczny humor pojawiający się w opowieściach Autorki o kwestiach nieoczywistych i skłaniających do refleksji, a także za pamięć o dziecięcych czytelnikach w różnym wieku.
Anna Onichimowska - polska poetka, prozaiczka, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim.

Za pracę magisterską pt. Świat dzieci a świat dorosłych w powieściach Janusza Korczaka otrzymała nagrodę w konkursie na prace naukowe o twórczości dla dzieci na III Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu w 1977. W 1976 debiutowała wierszami dla dorosłych, zamieszczonymi na łamach „Sztandaru Młodych” oraz „Kultury”. Współpracowała z Polskim Radiem i jest autorką słuchowisk dla Teatru Radiowego. Jej debiutem książkowym był zbiór wierszy Gdybym miał koniawydany w 1980. Jest autorką ponad czterdziestu książek – głównie
dla dzieci i młodzieży, wielu scenariuszy, sztuk teatralnych, telewizyjnych i radiowych, laureatka licznych prestiżowych nagród krajowych i zagranicznych.Jej Dobry potwór nie jest zły otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Najwyższa góra świata została wpisana na Listę Honorową IBBY. Książki, opowiadania i dramaty Anny Onichimowskiej tłumaczone są m.in. na język włoski, francuski, angielski, słoweński, niemiecki, koreański, chiński. W latach 1995–2003 była przewodniczącą polskiej sekcji IBBY (International Board on Books for Young People), była również członkiem zarządu tej organizacji.

 

w kategorii Przyjaciel Książki dla Dzieci


Redakcja Kwartalnika „Guliwer” za ponad 30-letnie wnikliwe przyglądanie się wszelkim zjawiskom związanym z książkami dla dzieci i rynkiem tych książek. Za pracę badawczą, recenzencką, analityczną i informacyjną. Za konsekwentne tworzenie i wydawanie – wbrew trudnościom i kryzysom – periodyku, który jest nieocenionym źródłem wiedzy dla naukowców, nauczycieli, bibliotekarzy, wydawców, księgarzy oraz rodziców młodych czytelników.
Czasopismo w całości poświęcone literaturze dla dzieci i młodzieży "Guliwer" powstało w 1991 roku. Pierwszym jego wydawcą była Fundacja "Książka dla Dziecka", aw latach 2000-2002 pismo przejął Zakład Narodowy im. Ossolińskich. W 2003 roku nastąpiła kolejna zmiana: redakcję włączono do struktury Biblioteki Śląskiej w Katowicach, a obowiązki wydawnicze podjęło Wydawnictwo Naukowe "Śląsk". Czasopismo (do 1999 roku miesięcznik, potem kwartalnik) adresowane jest do środowisk mających zawodowo do czynienia z książką dla dziecka: nauczycieli (także akademickich, kształcących przyszłych pedagogów i bibliotekarzy), pracowników bibliotek, wydawców, księgarzy, twórców (pisarzy, ilustratorów), krytyków literackich i badaczy literatury dla dzieci i młodzieży, ale także do rodziców, pragnących zapewnić dzieciom wartościową lekturę.
W każdym numerze można znaleźć: recenzje nowości wydawniczych, wywiady z pisarzami,ilustratorami książek dla dzieci oraz wydawcami; teksty historycznoliterackie, eseje i rozprawy dotyczące klasyki literatury dla dzieci; artykuły opisujące doświadczenia bibliotekarzy i nauczycieli związanych z upowszechnianiem czytelnictwa oraz informacje o ważniejszych wydarzeniach kulturalnych, związanych z książką i czytelnictwem w kraju i poza jego granicami.

Redaktorzy naczelni: Joanna Papuzińska1991-2002, Jan Malicki 2003-2019, Edyta Antoniak-Kiedos od 2020.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się