Wręczono zachodniopomorską Nagrodę Literacką Jantar 2021

Wręczono zachodniopomorską Nagrodę Literacką Jantar 2021

Wręczono zachodniopomorską Nagrodę Literacką Jantar 2021

Udostępnij

Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar” otrzymał Piotr Oleksy za książkę „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”. Statuetkę wręczono w sobotę 26 listopada podczas uroczystej gali w Książnicy Pomorskiej, która była częścią Festiwalu Czytania „Odkrywcy wyobraźni”.

Nagrodę autorowi wręczyli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz poprzednia laureatka nagrody – Inga Iwasiów. Laureat otrzymał statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł.

„Autor opowiada historie polskości najżywiej sprzeczną z tym, co za Polskę uważamy, zanurzoną w sprawy wyspiarskie, znającą syndromy odizolowania, zgłębiającą doświadczenie geograficznej i historycznej osobności. Opowieść o polskich wyspach to archiwum zbierające poplątane życiorysy (…) jest to książka rejestrująca narodziny nowego etnosu, nowej formuły życia zbiorowego, która na 44 wyspach i wysepkach ukonstytuowała się już w pełni oraz znalazła swój wybitny literacki wyraz w opowieści Piotra Oleksego” – w ten sposób książkę „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag” zachwalał organizator konkursu, czyli Książnica Pomorska.

Nagroda Literacka Jantar przyznawana jest od 2019 roku. W 2020 roku, z powodu pandemii, nagroda powędrowała jednocześnie do dwojga laureatów – Ingi Iwasiów za 2019 rok i Artura Daniela Liskowackiego za 2020 rok.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się