26. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek,

26. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek,

Wrocławski Dom Literatury :: 26. Edycja WTDK, dużo poezji (także zaangażowanej) i dyskusja wokół biografii Gombrowicza

Udostępnij

Dwudziesta szósta edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek rusza już w czwartek 30 listopada i potrwa do niedzieli 3 grudnia. od stycznia 2016 roku organizatorem Wrocławskich Targów Dobrych Książek oraz Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY jest Wrocławski Dom Literatury - instytucja kultury, która powstała z połączenia Biura Wrocławskich Promocji Dobrych Książek oraz Wydawnictwa Warstwy. 

 

Z czytelnikami w Hali Stulecia spotka się w tym roku aż 175 autorów. Będzie okazja porozmawiać o książkach, zdobyć autografy i kupić literackie prezenty na zbliżające się święta.

Program 26. Wrocławskich Targów Dobrych Książek

czwartek, 30 listopada | piątek, 1 grudnia | sobota, 2 grudnia | niedziela, 3 grudnia | Sala zabaw | Wystawy | Program podpisywania książek przez autorów

Lista wystawców - plan stoisk

Plan wydarzeń w Hali Stulecia

 

Na wszystkie wydarzenia programu wstęp wolny

Godziny otwarcia:

30 listopada (czwartek) 12.00-18.00
1 grudnia (piątek) 10.00-19.00
2 grudnia (sobota) 10.00-19.00
3 grudnia (niedziela) 10.00-16.00

Adres:
Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1

 

Konkurs PIÓRO FREDRY

    

Jedyny w kraju ogólnopolski konkurs edytorski dla Wydawców na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek od pierwszej edycji imprezy. Celem Konkursu jest wskazanie i uhonorowanie najlepszych książek, które zostały wydane w Polsce w mijającym roku. Jury, w którym zasiadają przedstawiciele wielu środowisk (krytycy, naukowcy, artyści, ludzie zawodowo zajmujący się kulturą), przyznaje nagrody i wyróżnienia za wartości literackie, edukacyjne, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny.Nagrodami w Konkursie są dyplomy oraz dzieła sztuki, które powstają w pracowniach wrocławskich artystów. Dotychczas statuetkę „Pióra Fredry” tworzyli dla nas m.in. prof. Zbigniew Horbowy, Eugeniusz Get-Stankiewicz, Stanisław Wysocki, Ewa Granowska, Krystyna Kortyka, Maria Kulesza, Lech Mrożek, Magdalena Wrońska, Ireneusz Kiziński, Paweł Jaszczuk. Od kilku lat statuetka pozostaje taka sama, a jej autorką jest Agnieszka Leśniak-Banasiak. Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” stał się prestiżowym wyróżnieniem i wpisał się na stałe w kalendarz nagród przyznawanych w całej Polsce.

Jury 2017:

Marcin Cieński – urodził się w 1959 roku; profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, obecnie pracuje w Instytucie Filologii Polskiej. 

Historyk literatury, komparatysta, zajmuje się literaturą XVIII wieku oraz współczesną. Opublikował m.in.: Formacja oświeceniowa w literaturze Polski i Niemiec, Pejzaże oświeconych. Sposoby przedstawiania krajobrazu w literaturze polskiej w latach 1770-1830; Fredro (seria „A to Polska właśnie...”), Humanizm polski i wspólnoty: naród – społeczeństwo – państwo – Europa (red. nauk.), Literatura polskiego oświecenia wobec tradycji i Europy. Studia, a także rozprawy w tomach zbiorowych i czasopismach. Dla serii Biblioteka Narodowa opracował Kubusia Fatalistę Denisa Diderota, współredagował kilka tomów zbiorowych, był redaktorem naukowym polskiego tłumaczenia Literatury Europy. Historii literatury europejskiej. Członek Rady Naukowej IBL PAN, Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz redakcji „Wieku Oświecenia”.

Paweł Jarodzki – urodzony 1 maja 1958 roku we Wrocławiu. Dyplom w 1984 roku na wrocławskiej PWSSP (dzisiejszej ASP). Prowadzi na tej samej uczelni, jako profesor nadzwyczajny, pracownie Multimediów dla studentów malarstwa. Jest też kuratorem we wrocławskim BWA. Współzałożyciel grupy Luxus, malarz, rysownik, autor tekstów krytycznych i kurator. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i miał też kilkadziesiąt wystaw indywidualnych. Ostatnio opublikował książkę rysunkową „Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski”.

Christos Mandzios – jest Grekiem urodzonym we Wrocławiu. Studia artystyczne w PWSSP we Wrocławiu ukończył w lutym 1985 roku. Obecnie jest pracownikiem dydaktycznym Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem i malarstwem, a także działaniami z pogranicza sztuk (innych dyscyplin artystycznych) i sztuki. Jego dorobek artystyczny to: zdarzenia i wystawy indywidualne, grupowe i zbiorowe w kraju i za granicą, realizacje w przestrzeniach publicznych, prace scenograficzne do spektakli teatralnych, działalność związana z konserwacją dzieł sztuki i obiektów zabytkowych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i publicznych w kraju i za granicą.

Marta Mizuro - urodzona w 1970 roku. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Krytyczka literacka, dziennikarka, redaktorka i publicystka miesięcznika "Odra”. Od wielu lat współpracuje m.in.: z Międzynarodowym Festiwalem Opowiadania, Międzynarodowym Festiwalem Kryminału i Maszyną do Pisania, gdzie prowadzi warsztaty i kursy kreatywnego pisania.

 Michał Nogaś - dziennikarz prasowy i radiowy, choć z wykształcenia politolog. Przez szesnaście lat pracował w radiowej „Trójce”, od listopada 2016 roku jest dziennikarzem „Gazety Wyborczej”. Dużo czyta i często rozmawia z pisarzami z kraju i zagranicy, jego rozmowy publikowane są w „Magazynie Świątecznym”, „Wysokich Obcasach”, „Wysokich Obcasach Extra” i „Dużym Formacie”. Prowadzi program „Nogaś na stronie” (na www.wyborcza.pl) oraz profil na Facebooku o tej samej nazwie.

Pióro Fredry 2017. Nominacje!

Pióro Fredry to jedna z najważniejszych w Polsce nagród dla wydawców i jeden z pierwszych w kraju konkursów edytorskich. Przyznawany we Wrocławiu prestiżowy tytuł Książki Roku, który zdobywa laureat Pióra Fredry, już na stałe wpisał się na listę najważniejszych branżowych wyróżnień. Znajduje również uznanie wśród czytelników, którzy z zaciekawieniem sięgają po książki nominowane i nagrodzone w konkursie. Laureata poznamy już za dwa tygodnie podczas 26. Wrocławskich Targów Dobrych Książek w Hali Stulecia.

14 listopada odbyły się obrady jury tegorocznej edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”. Konkurs cieszył się jeszcze większym powodzeniem niż rok temu: zgłoszono do niego aż 153 tytuły z 48 wydawnictw. Jury w składzie: przewodniczący – prof. Marcin Cieński (Uniwersytet Wrocławski), prof. Paweł Jarodzki (ASP Wrocław), prof. Christos Mandzios (ASP Wrocław), Marta Mizuro (krytyczka literacka, publicystka miesięcznika „Odra”) i Michał Nogaś („Gazeta Wyborcza”) wyróżniło nominacjami do nagrody następujących wydawców:

  • Wydawnictwo Karakter za książkę Piotra Rypsona Czerwony Monter. Mieczysław Berman: grafik, który zaprojektował polski komunizm

  • Wydawnictwo Marginesy za książkę Simony Kossak O ziołach i zwierzętach

  • Wydawnictwo Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków za książkę Miljenko Jergovicia Muszkat, cytryna i kurkuma. Spojrzenie z Zagrzebia, w wyborze i przekładzie Magdaleny Petryńskiej

  • Wydawnictwo Literackie za książkę Marcina Świetlickiego i Rafała Księżyka Nieprzysiadalność. Autobiografia

  • Wydawnictwo Ezop za książkę Małgorzaty Frąckiewicz Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia
 
Na jedną z tych książek czeka prestiżowy tytuł Książki Roku i główna statuetka Pióra Fredry. Pozostałe tytuły otrzymają pamiątkowe statuetki Pióra Fredry oraz zestawy ekskluzywnych piór ufundowane przez firmę Nova Pióra Polskie. Autorką statuetek jest Agnieszka Leśniak-Banasiak. Zwycięzcę poznamy już za nieco ponad dwa tygodnie, 30 listopada o godz. 18.30, podczas uroczystej gali w ramach 26. Wrocławskich Targów Dobrych Książek (wstęp na galę z zaproszeniami).
 
Konkurs edytorski na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek od początku istnienia imprezy. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych książek wydanych w Polsce w danym roku. Ocenie jury podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny. W 2016 roku tytuł Książki Roku otrzymało Wydawnictwo Karakter za książkę Miasto Archipelag Filipa Springera.
 
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem wydarzeń targowych!


Bardzo literackie wystawy na Targach Dobrych Książek we Wrocławiu
 
  1. WTDK to nie tylko okazja, by kupić fantastyczne książki w atrakcyjnych cenach, ale i bogaty program towarzyszący. Oprócz spotkań z pisarzami, warsztatów dla dzieci i wykładów, w tym roku przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty program wystaw.

W godzinach otwarcia Targów, w kuluarach Hali Stulecia będzie można obejrzeć aż sześć wystaw na różne sposoby powiązanych z literaturą. Pierwsza z nich, Bookmacherzy. Odsłona II, to wystawa książek i ilustracji studentów Katedry Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Prezentuje książki–marzenia, które zrodziły się w głowach młodych twórców, a powstały najczęściej w zaledwie kilku egzemplarzach. Zestaw ilustracji uzupełniają filmy dokumentujące nowe realizacje. Na wystawie projekty bezkompromisowych komiksiarzy spotykają się z lirycznymi ilustracjami do literackiej klasyki i tekstów autorskich. Kuratorami wystawy są: Joanna Skrzypiec, Karolina Wiśniewska, Magdalena Wosik i Tomasz Broda. Wernisaż zaplanowany jest na czwartek, 30 listopada, godz. 12:30.

 Dwie kolejne wystawy prezentują życie i twórczość pisarzy. James Joyce. Mistrz literackiej intrygi to okazja, by prześledzić życiorys autora Ulissesa, rodzinne dzieje, podróże, wpływy innych pisarzy na jego dorobek. Wystawa prezentuje miejsca i miasta, w których przebywał i gdzie powstawały jego kolejne dzieła. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Ambasadą Irlandii w Polsce. Natomiast Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888–1971) prezentuje biografię autora cyklu Na wysokiej połoninie, prozaika i eseisty uznawanego za najmądrzejszego polskiego pisarza XX wieku. Organizatorem projektu jest Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

 O tym, jak wielkim źródłem inspiracji dla grafika jest twórczość Jeremiego Przybory, można przekonać się, oglądając wystawę Ilustracja jest dobra na wszystko. Magda Wosik rysuje do tekstów Jeremiego Przybory. W prezentowanym zestawie prac znajdują się ilustracje do konkretnych wierszy – tekstów piosenek, są tu także obrazy, w których autorka próbuje uchwycić ducha poezji Starszego Pana, a nawet nawiązać z nim artystyczny dialog. Ilustracje są pracami konkursowymi, wszystkie były pokazywane w latach 2010–2017 na wystawach towarzyszących Stacji Kutno – Ogólnopolskiemu Festiwalowi Jeremiego Przybory.

Inspiracją dla Natalii Talarek-Oswald, autorki obrazów prezentowanych na wystawie Ludzie z ulicy Ptasiej była wizyta w byłej dzielnicy żydowskiej w Częstochowie. To miejsce z historią, jaką mają wszystkie dzielnice żydowskie w Polsce, nosiło nazwę rodem z baśni, nieistniejącej republiki marzeń. Na wystawę składa się kilkanaście obrazów przedstawiających mieszkańców ptasiej republiki – wprowadzili się na chwilę do obrazów, przysiedli na gałęziach i krzesłach jako ptaki i ludzie o podwójnej tożsamości, balansujący pomiędzy prawem ciążenia a odwiecznym prawem do marzeń.

Ostatnia z zaplanowanych wystaw prezentowana będzie na płycie głównej Hali Stulecia. Robinson Crusoe oczami Ajubela to wystawa ilustracji z książki Ajubela Robinson Crusoe, jednej z najbardziej oryginalnych adaptacji dzieła Daniela Defoe. Dzieje rozbitka, który walczy o przetrwanie na bezludnej wyspie, zostały tu przedstawione wyłącznie obrazem. Książka, nominowana do Nagrody Dobre Strony 2017, została opublikowana przez Wydawnictwo Tako.

 

Pełny program 26. Wrocławskich Targów Dobrych Książek dostępny jest TU


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się