Wrocławski sektor kultury zaangażowany w pomoc uchodźcom

Wrocławski sektor kultury zaangażowany w pomoc uchodźcom

Wrocławski sektor kultury zaangażowany w pomoc uchodźcom

Udostępnij

Galeria BWA na Dworcu Głównym zamieniona na poczekalnie, Mieszkanie Gepperta jako tymczasowe lokum dla uchodźców, Capitol i Firlej z koncertami charytatywnymi. Do tego zajęcia dla dzieci i dorosłych, lekcje języka polskiego i tłumaczenia filmów na ukraiński. Wrocławskie instytucje kultury reagują na sytuacje na Ukrainie.

- Pracownicy i pracowniczki sektora kultury pokazują solidarność z narodem ukraińskim. Właściwie wszystkie jednostki, w miarę swoich możliwości zaangażowały się w pomoc – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych – Zrezygnowali z części planowanych działań i dostosowują się to  sytuacji. Ludzie kultury znów pokazują, swoją wrażliwość. Na przykład BWA zrezygnowało ze swoich wystaw na Dworcu a sale ekspozycyjne zamieniło w noclegownię. Dodatkowo we współracy z dr Jerzym Łątką zorganizowało system przepierzeń z kartonu, który zapewnia większą prywatność ukraińskim mamom z małymi dziećmi. Ten system chcemy introduktować w innych przestrzeniach które przeznaczamy na potrzeby uchodźców - dodaje Świerczewski


Wrocławski Dom Literatury od 28 lutego przekazuje dochód ze sprzedaży wszystkich książek ukraińskich autorek i autorów na pomoc dla ofiar wojny w Ukrainie. Dodatkowo organizuje rezydencje dla ukraińskich pisarek. Na taki krok zdecydowała się także Fundacja Olgi Tokarczuk.  21 marca odbędzie się Światowy Dzień Poezji w czasie którego wybrzmią wiersze ukraińskie i polskie. Cały wpływ z biletów zostanie przekazany na pomoc Ukrainie.

4 marca w Narodowym Forum Muzyki odbył się koncert solidarności z Ukrainą, podczas którego wystąpiły Olga Pasiecznik i Natalia Pasiecznik. Dochód został przekazany na rzecz Fundacji Ukraina.


Przed nami koncerty z na rzecz Ukrainy organizowane przez Ośrodek Działań Artystycznych Firlej (12 marca) oraz Teatr Muzyczny Capitol (30 marca).
- Pandemia nauczyła nas dużej elastyczności i szybkiego reagowania – mówi Dominika Kawalerowicz, Wrocławski Instytut Kultury.  – To sytuacja w której musimy reagować na bieżąco. Kilka instytucji i organizacji kulturalnych z Wrocławia ma wieloletnie kontakty z przyjaciółmi z Ukrainy. Wsłuchujemy się w komunikowane potrzeby. One są dzisiaj bardzo różne, sytuacja jest dynamiczna.

W Prozie, Muzeum Architektury, Wrocławskim Klubie Formaty, Centrum Historii Zajezdnia uruchomiły świetlice dla dzieci. Rodzice mogą zostawić dzieci pod opieką, a sami udać się załatwiać sprawy urzędowe. Z kolei filie Miejskiej Biblioteki Publiczne publicznych organizują różnorodne dedykowane warsztaty. W filii MBP na Dworcu Głównym od kilku dni prowadzony jest przez pracowników klub dla ukraińskich mam z dziećmi. Działa siedem dni w tygodniu od 8 do 20.
Wrocławski Teatr Współczesny przekaże dochód ze sprzedaży biletów na spektakl  „Widzę nic” Filipa Zawady, który zostanie zagrany 17 marca. Centrum Kultury Agora zadeklarowała przekazanie wszystkich dochodów ze sprzedaży prac podczas Kiermaszu Wielkanocnego na wsparcie zbiórki finansowej prowadzonej przez Fundację Ukraina.
Jednocześnie wiele instytucji kultury zaprasza do bezpłatnego uczestnictwa w zajęciach które odbywają się zgodnie z harmonogramem. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych jednostek.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się