Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora 2017
Najstarszy festiwal monodramu na świecie, który w 2016 roku obchodził jubileusz 50-lecia, w 2017 roku będzie odbywał się w formule zatytułowanej MONO: Mono-Autor Różewicz i Mono-Reżyser Miedziewski. W programie 51. WROSTJA pojawi m.in. pięć spektakli zrealizowanych wg twórczości Tadeusza Różewicza i trzy różne spektakle wyreżyserowane przez Stanisława Miedziewskiego.
W ramach spektakli różewiczowskich zobaczymy w Instytucie Jerzego Grotowskiego dwie wersje „Śmiesznego staruszka” – polską w wykonaniu Krzysztofa Gordona i ormiańską w wykonaniu Ary Asaturyana, a także spektakl „Stara kobieta wysiaduje” w wykonaniu Lidii Danylczuk z Ukrainy i „Różewiczogranie” w wykonaniu Wiesława Komasy. Monodram „Odejście Głodomora” zagra w nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej na Dworcu PKP – Bogusław Kierc.
W programie jubileuszowego przeglądu spektakli reżysera Stanisława Miedziewskiego będzie można obejrzeć monodramy: „Satana” wg „Doktora Faustusa” w wykonaniu Marcina Bortkiewicza, „Traumnovelle“ wg Arthura Schnitzlera w wykonaniu Alberta Osika i „Matka Mejra i jej dzieci” wg „Jakbyś kamień jadła” Wojciecha Tochmana i „Urodziłam się z łopatą” Ryszarda Bilskiego. Wszystkie trzy spektakle zostaną zaprezentowane w czwartkowe popołudnie 19 października w Instytucie Jerzego Grotowskiego.
Niespodzianką, przygotowaną specjalnie dla uczestników WROSTJA będzie wspólny występ Ireny Jun i Wiesława Komasy. Ci przyjaciele i wielokrotni laureaci WROSTJA, zagrają spektakl „Filozofia po góralsku” wg księdza Józefa Tischnera, który nigdy nie był prezentowany we Wrocławiu. Był w repertuarze warszawskiego Teatru Studio, ale zszedł z afisza kilka lat temu. Wrocławska prezentacja, zrealizowana na nowo na potrzeby Spotkań, to niezwykła okazja by zobaczyć mistrzów monodramu w wyjątkowym duecie i wyjątkowym miejscu – Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego.
Irenę Jun będzie można zobaczyć również podczas pierwszego wieczoru WROSTJA w monodramie „Matka Makryna” wg Jacka Dehnela.
Organizatorzy:
Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Współorganizatorzy:
Biuro Festiwalowe IMPART
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego
Biblioteka Miejska we Wrocławiu