Pierścień z mikrokamerką

Wspaniały wynalazek dla niewidomych! Będą mogli czytać „magicznym pierścieniem”

Udostępnij

Swoim niezwykłym dokonaniem, które może oznaczać przełom w życiu niewidomych osób, pochwalili się uczeni z amerykańskiego Uniwersytetu Maryland przy wsparciu wojskowych z US Army Medical Research.

Malutkie zakładane na palec urządzenie pozwoli niewidomym swobodnie czytać książki, dokumenty, czy nawet etykietki na sklepowych towarach pisane zwykłą czcionką. Nie będą już musieli nikogo prosić o pomoc.

Dotychczas niewidomi nie mieli zbyt wiele możliwości czytania. Byli zdani na książki pisane Alfabetem Braille’a lub dźwiękowe e-booki.

Teraz to się zmieni – donosi Sundaynews.info. Nowe urządzenie przypomina pierścień z wbudowaną mikrokamerką o średnicy 1 mm, dotychczas używaną tylko w sondach medycznych. Ma też mikroskopijny silniczek wibracyjny i jest połączone ze smartfonem lub komputerem.

Teraz osoba niewidoma będzie przeciągała palcem z „magicznym pierścieniem” wzdłuż czytanej linijki. Jeśli palec zejdzie z niej w dół lub w górę, natychmiast pojawi się delikatna wibracja, która pozwoli odruchowo naprowadzić go ponownie na tekst.

W tym czasie kamera będzie przekazywała tekst do komputera lub urządzenia przenośnego, np. smartfona i czytający będzie na bieżąco słyszał tekst w słuchawkach.

W czasie przeprowadzonych przez HandSight testów średnia szybkość przekazywania tekstu do słuchawek wyniosła 80 słów na minutę. To, co prawda, dwa razy wolniej niż czytają ludzie widzący, ale i tak kolosalne ułatwienie dla niewidomych. Zresztą można oczekiwać, że wynalazek będzie szybko udoskonalany.

Przypomnijmy, że jakiś czas temu zapowiedziano też wejście na rynek słuchawki automatycznie tłumaczącej na bieżąco rozmowę z innego języka, co może okazać się rewolucją w międzyludzkiej komunikacji na całym świecie.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się