Wsparcie samorządów dla lokalnych przedsiębiorców podczas kryzysu wywołanego pandemią - przykład Warszawy
Obniżki czynszów w miejskich lokalach, ulgi w spłacie zaległości, pomoc najemcom ogródków gastronomicznych czy bezpłatne doradztwo księgowe, biznesowe i prawne. Miasto oferuje lokalnym przedsiębiorcom szereg rozwiązań, które mają im ułatwić przetrwanie stanu epidemii.
Stolica wprowadza program wsparcia dla firm, które w związku z epidemią koronawirusa znalazły się w trudnej sytuacji – utraciły klientów, zlecenia, dochody, zostały zmuszone do zawieszenia działalności. Pakiet zawiera rozwiązania, które ułatwią przedsiębiorcom przetrwanie tego najgorszego okresu.
– W stolicy mamy zarejestrowanych ponad 430 tysięcy podmiotów gospodarczych. Ponad połowa z nich to osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą. Właściciele małych i średnich firm, w działalność których koronawirus uderzył najbardziej, potrzebują naszej solidarności, wsparcia od mieszkańców, ale także pomocy od samorządu. Dlatego zdecydowałem o wprowadzeniu pakietu pomocowego dla przedsiębiorców, których dotykają skutki epidemii – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Jak miasto wspiera lokalnych przedsiębiorców?
Ulgi dla najemców miejskich lokali użytkowych oraz dzierżawców miejskich terenów, w tym:
• obniżka czynszu
Żeby uzyskać czasowe obniżenie czynszu, przedsiębiorca musi zwrócić się do zakładu gospodarowania nieruchomościami (ZGN), urzędu dzielnicy lub jednostki miasta wydzierżawiającej z wnioskiem o obniżkę za dany okres.
Na dzień 30.03.2020 r. wpłynęło 1028 wniosków o obniżenie czynszu za najem lokali użytkowych. W pierwszej kolejności zostaną rozpatrzone wnioski przedsiębiorców, którzy byli zmuszeni do całkowitego zamknięcia lokalu. Początkowo obniżka będzie przyznawana na miesiąc, z możliwością przedłużenia.
W przypadku całkowitego zaprzestania działalności prowadzonej na dzierżawionym gruncie, miasto zmniejszy czynsz o 90 proc. Przedsiębiorcy, którzy musieli ograniczyć działalność, mogą również złożyć wnioski o obniżki. Dotyczy to również prowadzących ogródki gastronomiczne.
• ulgi w spłacie należności
Możliwe jest odroczenie spłaty lub rozłożenie na raty całości lub części należności. Wnioski o odroczenie płatności lub rozłożenie na raty można składać dopiero po powstaniu zaległości.
Zwolnienia z opłat lokalnych i ulgi podatkowe
Podmioty zobowiązane do zapłaty podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego i od środków transportowych, które prowadzą działalność gospodarczą w Warszawie, mogą liczyć na odroczenie płatności na okres 3 miesięcy lub rozłożenie jej na raty.
Podatnik, aby uzyskać pomoc, powinien wystąpić z wnioskiem, który wraz z odpowiednimi załącznikami należy przesłać drogą elektroniczną na adres skrytki domyślnej ePUAP Urzędu: /UMSTWarszawa/skrytka lub na adres e-mail: Sekretariat.COP@um.warszawa.pl.
Pomoc najemcom ogródków gastronomicznych
Miasto oferuje pomoc przy rozwiązaniu umowy (decyzji) o zajęcie pasa drogowego na prowadzenie ogródka gastronomicznego i zwrot wniesionej opłaty. Wsparcia w tym zakresie udzielają Zarząd Dróg Miejskich lub urzędy dzielnic (dla dróg lokalnych).
Bezpłatne doradztwo księgowe, biznesowe i prawne w formie on-line
#Academy_Smolna to szkolenia i doradztwo pod okiem ekspertów i praktyków biznesu. Indywidualne, bezpłatne konsultacje skierowane są do wszystkich zainteresowanych niezależnie od dojrzałości biznesowej. Więcej informacji: http://firma.um.warszawa.pl/doradztwo-indywidualne-academy_smolna/.
Bezpłatne wsparcie przy zakładaniu firmy
Punkt Informacyjny Centrum Przedsiębiorczości Smolna oferuje pomoc w wypełnieniu wniosku w CEIDG. Aby uzyskać wsparcie należy wysłać e-mail na adres: centrum.przedsiebiorczosci@um.warszawa.pl lub zadzwonić – tel. 22 443 22 17.
Miasto stołeczne Warszawa jest właścicielem tylko niektórych nieruchomości, dlatego może wesprzeć jedynie najemców miejskich lokali użytkowych. Prezydent stolicy zwraca się więc z apelem do spółek Skarbu Państwa, innych podmiotów publicznych oraz do prywatnych właścicieli o rozważenie i podjęcie działań, które pozwoliłyby najemcom przetrwać kryzys. Wprowadzanie udogodnień i systemu wsparcia dla przedsiębiorców, którzy najbardziej ucierpieli z powodu epidemii, poprzez obniżanie czynszów, umożliwi im podtrzymanie biznesu, a pracownikom zachowanie miejsc pracy.
Cały czas monitorujemy sytuację, związaną z epidemią oraz jej skutkami dla biznesu. Rozmawiamy z przedsiębiorcami, poszukujemy nowych sposobów wsparcia i planujemy kolejne kroki.