Wszystko przed nami? – Ogólnopolska konferencja naukowa

Wszystko przed nami? – Ogólnopolska konferencja naukowa

Wszystko przed nami? – Ogólnopolska konferencja naukowa

Udostępnij

Koło Naukowe Baśni, Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej i Fantastyki UW oraz Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową „Wszystko przed nami? Przyszłość w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej”, która odbędzie się w gmachu Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego przy ul. Koszykowej 26/28 w dniach 13–14 kwietnia 2018 roku.

„Nigdy nie jestem pewna, w co się mogę przemienić z minuty na minutę!”, mówiła do siebie zdumiona Alicja. Zarówno ona sama – na przemian rosnąca i malejąca – jak i wciąż spóźniony, nieustannie pędzący gdzieś Biały Królik są uosobieniem obecnego w klasyku Carrolla namysłu nad przyszłością – także nad dorastaniem, rozumianym jako nieustanna zmiana i niepewne formowanie własnej tożsamości. W swojej książce „The Mighty Child” Clémentine Beauvais analizuje figurę dziecka w tekstach dla młodych czytelników jako kreowanego przez autora potencjalnego dorosłego. Dzieciństwo byłoby tu więc procesem „stawania się”, zwróconym w stronę przyszłości jeszcze nieokreślonej, a jednak obecnej w dziecięcej wizji dorosłości, dziecięcych i młodzieżowych marzeniach czy planach. Taka refleksja znajduje swoje odzwierciedlenie np. w „Przygodach Alicji w Krainie Czarów”, „Małym Księciu” czy „Piotrusiu Panie i Wendy”. Dzieło literackie może być także postrzegane jako narzędzie dorosłego służące sterowaniu owym procesem „stawania się” dziecięcego i nastoletniego czytelnika.

Zaprezentowana powyżej perspektywa jest zaledwie jednym z przykładów spojrzenia na obecność przyszłości w literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Bardziej globalne wizje tego, co ma nastąpić, dotyczące nie tyle dziecka jako jednostki, ile kierunków zmian życia na Ziemi i przewidywań związanych z całymi społecznościami, spotkać można przede wszystkim w literaturze science fiction, w tym wśród prezentujących dystopijne światy tekstach młodzieżowych (young adult fiction) w rodzaju cykli powieściowych „Igrzyska śmierci” czy „Niezgodna”, których popularność nie traci na sile.

W literaturze skierowanej do czytelnika dziecięcego i młodzieżowego od kilku lat można zaobserwować wzrastającą popularność tematyki historycznej, zarówno tej dotyczącej czasów najnowszych (II wojna światowa, Zagłada, PRL), jak i dawnych (np. związanej ze 1050. rocznicą Chrztu Polski). Zaproponowana zostanie humanistyczna refleksja nad tym, co przed nami, przekornie i niejako w kontrze do tego trendu. Organizatorzy konferencji chcą zapytać nie o przeszłość, a o to, jak twórcy tekstów dla młodego odbiorcy odnoszą się do przyszłości. W jakim stopniu w czasach odrodzenia prozy historycznej dla dzieci i młodzieży temat ten jest obecny w świecie literatury dla niedorosłego czytelnika? Jakie futurystyczne wizje prezentuje literatura dziecięca i młodzieżowa? Jak o nadchodzącej przyszłości, swoich planach i marzeniach opowiadają młodzi bohaterowie? Jakie obrazy przyszłości proponuje literatura fantastyczna – zarówno dawna, jak i współczesna?

Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć tutaj.

Organizatorzy:
mgr Joanna Mikołajczuk
mgr Marta Niewieczerzał
mgr Krzysztof Rybak
mgr Karolina Stępień

Opieka merytoryczna:
dr Weronika Kostecka

Koło Naukowe Baśni, Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej i Fantastyki UW oraz Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się