Wybitni aktorzy i aktorki wystąpią na Europejskiej Nocy Literatury

Wybitni aktorzy i aktorki wystąpią na Europejskiej Nocy Literatury

Wybitni aktorzy i aktorki wystąpią na Europejskiej Nocy Literatury. Znamy pierwsze nazwiska

Udostępnij

Poznaliśmy pierwszych czytających 10. edycji Europejskiej Nocy Literatury. „Po stronie kobiet” (jak brzmi hasło nadchodzącej odsłony tego literackiego święta) 21 sierpnia na Karłowicach staną: Ewa Szykulska, Katarzyna Herman, Andrzej Grabowski i Andrzej Chyra.

Jak co roku, fragmenty dzieł europejskiej literatury usłyszeć będzie można we Wrocławiu w wykonaniu wybitnych polskich aktorek i aktorów – 5 kobiet i 5 mężczyzn. Pierwszej z ogłaszanych dziś czytających, Ewie Szykulskiej, sławę przyniosły role w popularnych produkcjach lat 70. i 80.: „Hydrozagadce” A. Kondratiuka, „Vabank” J. Machulskiego czy serialu „Jan Serce” R. Piwowarskiego. W ostatnich latach Szykulska często pojawia się na małym ekranie, choćby w międzynarodowym przeboju Netflixa „Sexify” czy w ekranizacji powieści Jakuba Żulczyka „Ślepnąc od świateł”.

W tej ostatniej serii wystąpiła także kolejna czytająca tegorocznego ENL-u – Katarzyna Herman. W bogatej filmografii aktorki znalazły się role w jednych z najciekawszych polskich tytułów ostatniej dekady: „Klerze” W. Smarzowskiego, „Pokocie” A. Holland, „Córkach dancingu” A. Smoczyńskiej czy „Demonie” M. Wrony.

Andrzejowi Grabowskiemu ogólnopolską rozpoznawalność zapewniła rola Ferdynanda Kiepskiego, bohatera realizowanego we Wrocławiu serialu „Świat według Kiepskich”. Grabowski jest jednak nie tylko znakomitym aktorem komediowym, ale i dramatycznym oraz dubbingowym. Zobaczyć można go było m.in. w „Dniu świra” M. Koterskiego, „Zróbmy sobie wnuka” P. Wereśniaka i „Pitbullu” P. Vegi, a usłyszeć – w „Toy Story 3” czy serii filmów o Harrym Potterze.

Ostatnim poznanym dziś czytającym Europejskiej Nocy Literatury 2021 jest Andrzej Chyra, którego na ekranach kin oglądać można aktualnie w filmach „Magnezja” M. Bochniaka i „Śniegu już nigdy nie będzie” M. Szumowskiej i M. Englerta. W swojej karierze Chyra współpracował z najważniejszymi polskimi reżyserami: K. Kieślowskim, A. Wajdą, K. Krauze czy F. Falkiem.

Tegoroczna odsłona Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 21 sierpnia na Karłowicach. Jej kuratorką jest pisarka i dziennikarka Anna Dziewit-Meller, a przygotowanemu przez nią programowi przyświecać będzie hasło: „Po stronie kobiet”. Fragmenty dziesięciu wybranych przez kuratorkę pozycji literackich odczytane zostaną dziesięciokrotnie przez dziesięć wybitnych postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach zielonego osiedla na północy Wrocławia. Kolejne czytania rozpoczynać się będą co 30 minut między godziną 18:00 a 22:30. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji ENL-u na stronie NocLiteratury.pl oraz na Facebooku: facebook.com/ENLWroclaw. Już dziś zapraszamy na konferencję prasową Europejskiej Nocy Literatury, podczas której ogłoszony zostanie pełny program nadchodzącej edycji wydarzenia. Konferencja odbędzie się 2 sierpnia o godzinie 12:30 na Karłowicach – więcej szczegółów już wkrótce!


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się