500 lat ekslibrisu w Polsce

500 lat ekslibrisu w Polsce

Wydarzenia: 500 lat ekslibrisu w Polsce

Udostępnij

Książnica Szczecińska zaprasza na wystawę  "500 lat ekslibrisu w Polsce". Wystawa jest prezentowana od 13 stycznia do 13 lutego 2017 w Sali Kolumnowej.

Każda książka powinna mieć swój ekslibris. Można wówczas powiedzieć, że książka ma duszę właściciela, a niekiedy kilku. Wprawdzie dowolny znak lub sygnatura postawiona w książce stanowią substytut ekslibrisu, to jednak starannie wykonany znak identyfikujący właściciela książki i wklejony w dobrym miejscu, dokładniej określa miejsce książki w przestrzeni czytelniczej.”Ex libris” (z łac. „z księgozbioru”) jest znakiem graficznym w formie nalepki, wykonany w dowolnej technice graficznej z możliwością wielokrotnego powielania, może służyć jako mała forma graficzna. Obok napisu „Ex libris”, zawiera imię i nazwisko lub inicjały właściciela książki oraz motyw graficzny, zwykle stanowiący szczególne kompendium wiedzy o nim.  Naturalnie, siła artystyczna ekslibrisu zawiera się  zarówno w wyrazie graficznym,  jak i liternictwie. Im ciekawszy jest związek obrazu graficznego z tekstami zawartymi w grafice, tym wyższa jakość wypowiedzi. Stąd równowaga treści i formy, a właściwie harmonia pomiędzy nimi jest wyznacznikiem dążenia do doskonałości wyrazu graficznego. Istotne znaczenie ma tutaj technika zastosowana do wykonania ekslibrisu. Dawniej stosowano głównie miedzioryt, drzeworyt i linoryt.          Potem akwafortę, akwatintę i ceratoryt. Obok wymienionych technik, stosuje się także mezzotintę, litografię i coraz częściej grafikę komputerową.
Obecnie ekslibris pełni wielorakie funkcje. Od silnie sprecyzowanej formuły księgoznaku przez grafikę artystyczną, pilnie poszukiwaną przez kolekcjonerów i galerie całego świata, po wizytówki, zakładki do książek a nawet pamiątkowe gadżety. Jednakże jako księgoznak nie jest w pełni doceniany, a przecież daje możliwość graficznego opisania osobowości, zainteresowań, charakteru właściciela książki, nade wszystko jednak pozwala w sposób niebanalny podpisać książkę.
Pierwszy ekslibris znaleziony w Afryce ma ponad 3000 lat. Pierwszy datowany polski ekslibris wykonany został w drzeworycie dla Macieja Drzewickiego w 1516 roku.
Właśnie jego pojawienie się stanowi dziś niezwykłą okazję do świętowania Jubileuszu 500-lecia pierwszego polskiego ekslibrisu. Ta wystawa jest tego wyrazem. Eksponujemy na niej ekslibrisy pochodzące w większości ze zbiorów Książnicy Stargardzkiej, a miniatury Elżbiety Radzikowskiej i Uliany Turchenko pokazujemy za ich uprzejmą zgodą. Część prac pochodzi z moich zbiorów, w tym także ekslibrisy nieżyjącego już dr Krzysztofa Kmiecia.  Eksponujemy na wystawie ekslibrisy kilkunastu autorów z Polski, Ukrainy, Izraela, Czech i Norwegii, prezentując jednocześnie współczesne tendencje artystyczne w tej dziedzinie sztuki.
Ryszard Baloń

Ilustracja: Ryszard Baloń, Ex libris

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się