Wydawnictwo Axis Mundi powstało w 2007 roku, więc obchodzi w 2017 roku 10-lecie.
Axis ,Mundi specjalizujemy się w biografiach postaci popkultury, świata muzyki i filmu oraz w powieściach obyczajowych. Są wyłącznym wydawcą powieści i biografii Barbary Rybałtowskiej.
Autorzy Axis Mundi to również: Jerzy Antczak, Lawrence Grobel, Zofia Posmysz, Ewa Cielesz, Eric Lax, Richard Schickel; tłumaczyli dla nas m.in.: Ernest Bryll, Filip Łobodziński, Piotr Metz, Mariusz Berowski. Wraz z Teatrem Wielkim - Operą Narodową realizowaliśmy od 2011 roku projekt Biblioteka TWON. Wśród bestsellerów Axis Mundi znajdują się biografie Ala Pacino, Boba Marleya i Johna Lennona, wspomnienia Jerzego Antczaka „Noce i dnie mojego życia” oraz Saga Barbary Rybałtowskiej.
Wywiad z Martą Szelichowską, współzałożycielką wydawnictwa Axis Mundi:
Gabriel Leonard Kamiński: Skąd pomysł na takie właśnie tematyczne wydawnictwo?
Marta Szelichowska: Pracowałam wcześniej jako dziennikarka muzyczna w piśmie Tylko Rock i miałam na swoim koncie książki w formie wywiadu rzeki z Agnieszką Chylińską i Andrzejem Piasecznym. Przekonałam moją wspólniczkę, że na polskim rynku brakuje biografii. Do tego doszły powieści obyczajowe z którymi ruszyłyśmy, ponieważ moja mama jest pisarką i miała dotychczas złe doświadczenia z wydawcami. Wzięłyśmy więc sprawy mamy – Barbary Rybałtowskiej – w swoje ręce i od lat z powodzeniem wydajemy jej Sagę oraz inne powieści, a teraz również inne autorki, m.in. Ewę Cielesz i Katarzynę Redmerską.
GLK: Jak odbywa się selekcja tytułów do wydania? Czy macie zaprenumerowane katalogi on-line wydawnictwa zagranicznych o tym profilu, czy kierujecie się współpracą z agencjami literackimi, a może to kwestia własnego indywidualnego gustu?
Marta Szelichowska: Śledzimy oczywiście nowości na rynku światowym, choć one nie zawsze generują takie samo zainteresowanie w naszym kraju. Najbardziej polegamy na własnej intuicji, choć pytamy się również osób, w których wiedzę o rynku i wyczucie wierzymy, czy pomysł jest dobry. A często też jest tak, że autor sam zgłasza chęć wydania swojego dzieła w naszym wydawnictwie.
GLK: Czy szukacie dla każdego tytułu sponsora lub patrona, np. medialnego czy ponosicie 100% ryzyku wydania takiego a nie innego tytułu? I czy łatwo jest znaleźć wsparcie finansowe np. dystrybutora filmu, wytwórni filmowej, Polskiego Instytutu Filmowego cz Europejskiej Komisji Filmowej itp.?
Marta Szelichowska: To bardzo trudne, udało nam się niestety tylko w przypadku części książek, współpracowałyśmy z Polskiem Instytutem Sztuki Filmowej i z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. W większości jednak ryzyko leży po naszej stronie.
GLK: Czy opieracie system sprzedaży na tradycyjnym modelu: hurtownia, księgarnie czy próbowaliście Państwo np. zaproponować sieciom kin dystrybucję Waszych tytułów np. np. Gutek Film, Silesia Film czy DKF-om?
Marta Szelichowska Książki okazjonalnie pojawiają się w kinach, m.in. w Szkole Filmowej (PWSFTviT) w Łodzi, ale naszym głównym dystrybutorem jest firma Platon, dysponująca szeroką siecią handlową.
GLK: Branża przechodzi głęboki kryzys, mam tu na myśli nie tylko bankructwo Matrasa czy likwidację księgarni? Czy według Was lansowana księgarzy i PIK umowa o książce jest w stanie cokolwiek w tej materii pomóc?
Marta Szelichowska Bardzo nas martwi stan czytelnictwa w Polsce, potrzebna jest w tej dziedzinie praca u podstaw – ale czy teraźniejsze działania są w stanie coś w tej materii zdziałać? Zobaczymy.
GLK: Czy myśleliście nad otwarciem swojej stacjonarnej księgarni, np. w jakimś kinie czy klubokawiarni?
Marta Szelichowska Działamy w wersji mikro, jest nas tylko dwie, więc nie – nie planujemy takiego przedsięwzięcia.
GLK: Czy gdyby się zmieniła "ustawa o darowiznach", to łatwiej by Wam było pozyskać sponsorów do wydania nowych tytułów?
Marta Szelichowska: Możliwość uzyskiwania dofinansowań na książki z pewnością bardzo by nam pomogła.
GLK: Co w związku ze swoich jubileuszem 10-lecia wydawnictwo szykuje szczególnego dla swoich czytelników?
Marta Szelichowska: Planujemy działać przez kolejne dziesięciolecie, a prawdziwe perełki szykujemy na kolejny, jedenasty rok naszego istnienia. Niebawem będziemy się nimi chwalić.
GLK: Czego życzylibyście sobie w tym jubileuszowym roku?
Marta Szelichowska: Czytelników i porządku na rynku dystrybucyjnym – nasza firma dystrybucyjna, Platon, przeszła właśnie w ręce Empiku – mamy nadzieję, że to zmiana na lepsze. Przekonamy się niebawem.
Bardzo dziękuję za rozmowę.
Z Martą Szelichowską współwłaścicielką wydawnictwa Axis Mundi rozmawiał red. Gabriel Leonard Kamiński z Portalu Księgarskiego i Fundacji Libroskop