wydawnictwo Axis Mundi

wydawnictwo Axis Mundi

Wydawnictwo Axis Mundi powstało w 2007 roku, więc obchodzi w 2017 roku 10-lecie.

Udostępnij

Axis ,Mundi specjalizujemy się w biografiach postaci popkultury, świata muzyki i filmu oraz w powieściach obyczajowych. Są wyłącznym wydawcą powieści i biografii Barbary Rybałtowskiej.

 

 Autorzy Axis Mundi to również: Jerzy Antczak, Lawrence Grobel, Zofia Posmysz, Ewa Cielesz, Eric Lax, Richard Schickel; tłumaczyli dla nas m.in.: Ernest Bryll, Filip Łobodziński, Piotr Metz, Mariusz Berowski. Wraz z Teatrem Wielkim - Operą Narodową realizowaliśmy od 2011 roku projekt Biblioteka TWON. Wśród bestsellerów Axis Mundi znajdują się biografie Ala Pacino, Boba Marleya i Johna Lennona, wspomnienia Jerzego Antczaka „Noce i dnie mojego życia” oraz Saga Barbary Rybałtowskiej.

Wywiad z Martą Szelichowską, współzałożycielką wydawnictwa Axis Mundi:

Gabriel Leonard Kamiński: Skąd pomysł na takie właśnie tematyczne wydawnictwo?

Marta Szelichowska: Pracowałam wcześniej jako dziennikarka muzyczna w piśmie Tylko Rock i miałam na swoim koncie książki w formie wywiadu rzeki z Agnieszką Chylińską i Andrzejem Piasecznym. Przekonałam moją wspólniczkę, że na polskim rynku brakuje biografii. Do tego doszły powieści obyczajowe z którymi ruszyłyśmy, ponieważ moja mama jest pisarką i miała dotychczas złe doświadczenia z wydawcami. Wzięłyśmy więc sprawy mamy – Barbary Rybałtowskiej – w swoje ręce i od lat z powodzeniem wydajemy jej Sagę oraz inne powieści, a teraz również inne autorki, m.in. Ewę Cielesz i Katarzynę Redmerską.

GLK: Jak odbywa się selekcja tytułów do wydania? Czy macie zaprenumerowane katalogi on-line wydawnictwa zagranicznych o tym profilu, czy kierujecie się współpracą z agencjami literackimi, a może to kwestia własnego indywidualnego gustu?

Marta Szelichowska: Śledzimy oczywiście nowości na rynku światowym, choć one nie zawsze generują takie samo zainteresowanie w naszym kraju. Najbardziej polegamy na własnej intuicji, choć pytamy się również osób, w których wiedzę o rynku i wyczucie wierzymy, czy pomysł jest dobry. A często też jest tak, że autor sam zgłasza chęć wydania swojego dzieła w naszym wydawnictwie.

GLK: Czy szukacie dla każdego tytułu sponsora lub patrona, np. medialnego czy ponosicie 100% ryzyku wydania takiego a nie innego tytułu? I czy łatwo jest znaleźć wsparcie finansowe np. dystrybutora filmu, wytwórni filmowej, Polskiego Instytutu Filmowego cz Europejskiej Komisji Filmowej itp.?

Marta Szelichowska: To bardzo trudne, udało nam się niestety tylko w przypadku części książek, współpracowałyśmy z Polskiem Instytutem Sztuki Filmowej i z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. W większości jednak ryzyko leży po naszej stronie.

GLK: Czy opieracie system sprzedaży na tradycyjnym modelu: hurtownia, księgarnie czy próbowaliście Państwo np. zaproponować sieciom kin dystrybucję Waszych tytułów np. np. Gutek Film, Silesia Film czy DKF-om?

Marta Szelichowska Książki okazjonalnie pojawiają się w kinach, m.in. w Szkole Filmowej (PWSFTviT) w Łodzi, ale naszym głównym dystrybutorem jest firma Platon, dysponująca szeroką siecią handlową.

GLK: Branża przechodzi głęboki kryzys, mam tu na myśli nie tylko bankructwo Matrasa czy likwidację księgarni? Czy według Was lansowana księgarzy i PIK umowa o książce jest w stanie cokolwiek w tej materii pomóc?

Marta Szelichowska Bardzo nas martwi stan czytelnictwa w Polsce, potrzebna jest w tej dziedzinie praca u podstaw – ale czy teraźniejsze działania są w stanie coś w tej materii zdziałać? Zobaczymy.

GLK: Czy myśleliście nad otwarciem swojej stacjonarnej księgarni, np. w jakimś kinie czy klubokawiarni?

Marta Szelichowska Działamy w wersji mikro, jest nas tylko dwie, więc nie – nie planujemy takiego przedsięwzięcia.

GLK:  Czy gdyby się zmieniła "ustawa o darowiznach", to łatwiej by Wam było pozyskać sponsorów do wydania nowych tytułów?

Marta Szelichowska: Możliwość uzyskiwania dofinansowań na książki z pewnością bardzo by nam pomogła.

GLK: Co w związku ze swoich jubileuszem 10-lecia wydawnictwo szykuje szczególnego dla swoich czytelników?

Marta Szelichowska: Planujemy działać przez kolejne dziesięciolecie, a prawdziwe perełki szykujemy na kolejny, jedenasty rok naszego istnienia. Niebawem będziemy się nimi chwalić.

GLK: Czego życzylibyście sobie w tym jubileuszowym roku?

Marta Szelichowska: Czytelników i porządku na rynku dystrybucyjnym – nasza firma dystrybucyjna, Platon, przeszła właśnie w ręce Empiku – mamy nadzieję, że to zmiana na lepsze. Przekonamy się niebawem.

 Bardzo dziękuję za rozmowę.

Z Martą Szelichowską współwłaścicielką wydawnictwa Axis Mundi rozmawiał red. Gabriel Leonard Kamiński z Portalu Księgarskiego i Fundacji Libroskop

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się