Wydawnictwo Sic! na Warszawskich Targach Książki!
W dniach 18 - 21 maja wydawnictwo SIc! zaprasza na 8.Warszawskie Targi Książki, które odbywać się będą na Stadionie Narodowym. Przyjdźcie na nasze stoisko 61/D7 gdzie sprzedawać będziemy książki z 30% rabatem!
Szczególną Państwa uwagę chcielibyśmy zwrócić na nasze nowości:
W salonie, Piotr Wierzbicki
W tej książce Piotr Wierzbicki prezentuje się jako felietonista i eseista:
Felieton to gatunek literacki. Konstytuuje go forma, w każdym przypadku odróżnialna, indywidualna, znaleziona a potem należycie przećwiczona. Felieton to pułapka. Nie pomogą refleksyjki, anegdotki, aluzyjki. Nie pomoże „łatwość pisania”, odwrotnie, lepiej już, by pisanie szło jak po grudzie, bo tu wszystko zasadza się na słowie, bo tu do słowa trzeba mieć szacunek, bo tu gadulstwo to śmierć. Z morza felietonów pisanych do tygodnika „Literatura” (1972-1977), „Tygodnika Powszechnego” (1977-1989) i „Gazety Polskiej” (1993-2005) wydestylowałem elitarną garstkę, licząc skrycie na to, że nie zdążyły się tak zupełnie zestarzeć.
„Dodatek” zawiera trzy eseje z różnych czasów.
Księżycowy żebrak i inne wiersze rosyjskie, Bolesław Leśmian
Książka z serii Wielcy pisarze w nowych przekładach, w przekładzie i z posłowiem Zbigniewa Dmitrocy.
Pierwszy pełny przekład rosyjskich wierszy Bolesława Leśmiana, mało znanego epizodu w twórczości tego poety.
Rosyjskie wiersze Leśmiana owiane są mgiełką tajemniczości. Przez długie lata uważano, że powstały w kijowskim okresie jego życia i że początkowo był on poetą rosyjskojęzycznym. Tę błędną hipotezę ułatwiał fakt, że pochodził on ze zasymilowanej rodziny żydowskiej i przez wiele lat mieszkał w Kijowie, gdzie ukończył carskie gimnazjum i uniwersytet. Względnie niedawno okazało się jednak, że zostały one napisane podczas jednego z pobytów poety w Paryżu. Najprawdopodobniej ich inspiracją była perspektywa wysokich honorariów, jaką przed biednym poetą polskim roztoczył sławny rosyjski poeta Konstantin Balmont, którego Leśmian przypadkiem spotkał w Ogrodzie Luksemburskim.
Golem, H. Lejwik
Książka z serii Wielcy pisarze w nowych przekładach. Przekład Olka Mincera z komentarzami Laury Quercioli.
Gliniany bałwan zwany Golemem, stworzony do służby ludziom i powołany do życia przez średniowiecznych rabinów, przechodził liczne metamorfozy.
Z mitologicznej tradycji przekształcił się w symbol ludzkiej potrzeby kontrolowania otaczającego świata; w Golemie jako symbolu zawarta jest także bolesna samoświadomość istoty stworzonej, w której relacja człowiek ? Bóg została uproszczona i rozszerzona o relację Golem ? jego twórca rabin.
Golem jest symbolem zarówno mitycznej przeszłości, jak i zdominowanego przez technologię współczesnego (i przyszłego) świata, symbolem konstruktywnego i destruktywnego aspektu ludzkiego działania oraz dylematu związanego z użyciem siły. To także potrzeba samodzielności, tożsamości, opieki.
Tak jak inne żydowskie symbole, ma aspekt lokalny (jako narzędzie obrony Żydów przed atakami antysemitów) i ogólnoludzki. Golem, gliniana istota, odczuwa tęsknotę zarówno do swego twórcy, dalekiego i nieosiągalnego (z ontologicznego punktu widzenia), jak i do równie nieosiągalnej ery mesjańskiej oraz własnego nieistnienia.
Niewyśnione historie, Elżbieta Isakiewicz
Niewyśnione historie to zbiór krótkich, nieprzekraczających dwóch stron opowieści, w których główną rolę gra codzienność – jej ukryte dramaty, niespodziewane sploty losu, ciche bitwy o godność. Akcja tych historii dzieje się głównie współcześnie: na przystankach, w metrze, na obrzeżach ruchliwej szosy, w blokowisku, na pobliskim skwerze, w sklepie. Ich bohaterowie są sobie równi, autorka nie poddaje ich ocenie, a jedynie subtelnie, pochylając się nad szczegółem, rejestruje gesty, słowa i reakcje, dzięki czemu opisywane tu wypadki nabierają przejmującej ostrości. Ostrzyciel noży, który próbuje odnaleźć miłość sprzed 30 lat na podwórzu starej kamienicy, chora kobieta, która wzywa do szpitala manicurzystkę, by ta wyszykowała jej pięknie nogi na spotkanie z od dawna nieżyjącym mężem, młody sprzedawca jaj z osiedlowego bazaru wygrywający na skrzypkach tęsknot ę za przepadłą narzeczoną, dziewczynka, która nocą uwalnia z klatki hodowane przez ojca króliki, nigdy się nie poznają, ale spotykają się w uniwersalnym doświadczeniu, jakim jest cierpienie, lecz także fascynacja darem życia.
Ta proza, wielogłosowa, o barwnym, skrzącym się języku, łącząca gatunki literackie (od klasycznego opowiadania poprzez reportaż po minifelieton), kierująca spojrzenie na duchowy wymiar banalnych, zdawałoby się, zdarzeń - nie pozostawia czytelnika obojętnym.
Charles de Gaullei Konrad Adenauer charyzmatyczne przywództwo w czasach próby. Dalekosiężne konsekwencje polityczne i gospodarcze ustrojowych inicjatyw, Olgierd Gedymin
Książka Olgierda Gedymina opisuje fundamentalne zmiany ustrojowe realizowanej we Francji od 1958 r. z inicjatywy i pod kierownictwem gen. Charles’a de Gaulle’a oraz znacznie bardziej rozciągnięte w czasie procesy przemian społeczno gospodarczych prowadzone pod politycznym kierownictwem Konrada Adenauera przy współpracy ministra gospodarki Ludwiga Erharda. Trwałość głównych zrębów struktur politycznych, społecznych i gospodarczych w obu wymienionych krajach wynikała także i z tego, że w początkowych okresach wdrażania wspomnianych reform partie ekip de Gaulle’a i Adenauera wygrywały kolejne wybory kilka razy pod rząd (te pierwszy trzykrotnie, ten drugi czterokrotnie). Do powodzenia i nieodwracalności zmian instytucjonalnych istotna okazała się więc ciągłość sprawowania władzy przez ekipy reformatorskie.
Zapraszamy również na spotkania z naszymi autorami:
Sobota, 20 maja, godz. 12.00 – Swoje książki popisuje Piotr Wierzbicki - nowy zbiór esejów W salonie oraz bajkę dla dorosłych i dzieci Liljanik,
Sobota, 20 maja, godz. 12.00 – Jeżyka we magle Sergieja Kozłowa popisuje autorka przekładu Renat Lis.
Targi można odwiedzać:
18 maja 2017 - 10.00-18.00
19 maja 2017 - 10.00-19.00
20 maja 2017 - 10.00-19.00
21 maja 2017 - 10.00-17.00
Więcej informacji: http://www.targi-ksiazki.waw.pl/